Na początku może warto wytłumaczyć, jakimi cechami charakteryzuje się dobra wentylacja i do czego tak naprawdę służy – do wymiany powietrza. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jaki dyskomfort wywołuje przebywanie w dusznym, zakurzonym pokoju, w którym unosi się nieprzyjemny zapach a do tego powietrze jest zbyt wilgotne lub wręcz przeciwnie – zbyt suche.
Znaczenie dobrej wentylacji
Nie dość, że takie otoczenie źle wpływa na nasz nastrój, to dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się u nas alergii lub przewlekłych przeziębień. Takie warunki nie są też korzystne dla naszego domu, bo jak wiadomo, wilgoć jest niebezpieczna dla ścian, ponieważ powoduje rozwój pleśni a także powoduje uszkodzenia rozmaitych przedmiotów, na przykład niszczy książki czy ubrania. Z drugiej strony, zbyt suche powietrze podrażnia nasze oczy, nos i gardło, a także powoduje niszczenie drewnianych mebli.
Tych wszystkich nieprzyjemności da się uniknąć posiadając w domu prawidłową wentylację powietrza. Pozwala ona bowiem na pozbycie się z mieszkania zanieczyszczonego, „zastałego” już powietrza oraz nabycie nowego, świeżego, którym oddycha się z o wiele większą przyjemnością. W zdecydowanej większości domów w Polsce używana jest wyłącznie tak zwana wentylacja grawitacyjna, czyli naturalna.
Używając wentylacji grawitacyjnej, świeże powietrze wpuszcza się nawiewem przez okna, a gdy w danym pomieszczeniu nie ma okna to poprzez, na przykład drzwi. Dlatego w trosce o dobre powietrze w naszym mieszkaniu powinniśmy często je wietrzyć.
Wentylacja kuchni i łazienki
Zużytego powietrza pozbywa się poprzez kratki wentylacyjne w takich pomieszczeniach jak toaleta, łazienka czy kuchnia. Niekiedy tego typu kratki występują także w innych pomieszczeniach, na przykład w garderobie. W jaki sposób działa kratka wentylacyjna? Otóż ciepłe powietrze z mieszkania jest wsysane przez kratkę do kanału wentylacyjnego, a następnie wędruje ono na zewnątrz.
Jak widać, podczas korzystania z wentylacji grawitacyjnej nie jest używane żadne urządzenia, na przykład w postaci wentylatorów, które usprawniałyby wymianę powietrza. Nie mamy więc pełnego wpływu na jej przebieg działania, przez co czasami może się zdarzyć, że nie działa właściwie. Co wtedy?
W przypadku złego funkcjonowania wentylacji w łazience, można umieścić na kominie tak zwaną nasadę kominową, zwaną też wywietrznikiem grawitacyjnym, stałą albo obrotową. Gdy w otoczeniu naszego domu często wieje, lepiej wybrać nasadę obrotową, a gdy niekoniecznie – stałą. Najpraktyczniejsza jednak jest nasada hybrydowa, która włączy się w odpowiednim momencie i w razie potrzeby „wyssie” zużyte powietrze. Nasada hybrydowa działa dzięki specjalnemu silniczkowi, który do działania potrzebuje bardzo niewiele prądu. Nasada ta nie należy do najtańszych, ale z pewnością zagwarantuje nam świeże, czyste powietrze w łazience.
Doskonałej jakości wentylacje w Krakowie montuje firma ClimaZone – polecamy zapoznanie się z ofertą producenta nowoczesnych systemów do wentylacji pomieszczeń na stronie internetowej. Zapewnienie możliwości wykorzystania wentylacji mechanicznej znacznie podnosi efektywność wymiany powietrza.