Zastosowanie systemów przeładunkowych w przemyśle

Załadunek lub rozładunek towarów jest konieczny każdego dnia w wielu różnorodnych przedsiębiorstwach, w fabrykach, firmach czy supermarketach. Działania te są niezbędne, aby móc zapewnić towar, produkty do dalszego przetworzenia oraz wszelkie inne elementy, które są niezbędne w podstawowym funkcjonowaniu danego przedsiębiorstwa.

Zastosowanie systemów przeładunkowych w przemyśle jest wyjątkowo ważne i w znaczący sposób ułatwia pracę. Odpowiedni wybór różnego rodzaju rozwiązań gwarantuje optymalizacje działań, sprawniejsze przeprowadzanie podstawowych procesów oraz skutecznie zwiększa wygodę pracy samych pracowników i osób obsługujących załadunek i rozładunek. Co warto wiedzieć o systemach przeładunkowych i dlaczego są one kluczowym elementem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw?

System przeładunkowe w przemyśle

Systemy przeładunkowe to specjalnie zaprojektowane rozwiązania, dzięki którym możliwe jest wygodne załadowanie bądź rozładowanie różnorodnych obiektów z pojazdów dostawczych, dzięki niwelowaniu różnic pomiędzy wysokością platformy ładunkowej a rampą.

Systemy przeładunkowe umożliwiają dwukierunkowe prowadzenie prac ładunkowych, niezależnie od rodzaju, wielkości i ciężkości produktów, jakie są przenoszone. Systemy przeładunkowe cechują się wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Gwarantują one również maksymalne bezpieczeństwo zarówno osób pracujących przy rozładunku jak i zmniejszają zagrożenie związane ze zniszczeniem towarów czy produktów.

Powszechnie wykorzystuje się także rozwiązania w postaci siłowników hydraulicznych, dzięki którym możliwe jest natychmiastowe zablokowanie rampy w przypadku przemieszczenia pojazdu. Siłowniki hydrauliczne są także gwarantem wygodnego i niezawodnego działania niezależnie od tego, w jakich elementach zostały one wykorzystane.

Popularne elementy systemów przeładunkowych

Analizując systemy przeładunkowe można dokładnie określić kilka podstawowych elementów, które składają się na ich całość. Podczas pracy niezwykle ważne jest uszczelnienie mające na celu eliminowanie wszelkich przerw pomiędzy pojazdem transportowym a magazynem.

Uszczelnienie może stanowić system klap, które są montowane na stałe w ścianach budynku na wyspecjalizowanej konstrukcji, posiadających właściwości amortyzujące. Uszczelnienia łączą naczepę pojazdu z powierzchnią magazynu, dzięki czemu gwarantują również izolację od negatywnych czynników atmosferycznych na przykład deszczu, a także chronią przed pojawiającym się kurzem czy pyłem. Powszechnym elementem składającym się na system przeładunkowy jest rampa przeładunkowa.

Jest to konstrukcja najczęściej wykonana ze stali, która posiada ruchomą platformę zamontowaną przy wjeździe do budynku. W momencie, gdy pojazd dostawczy łączy się z częścią magazynową poprzez uszczelnienie, ruchoma płyta  opada na podłogę naczepy umożliwiając sprawne transportowanie produktów i towarów. Rampa przeładunkowa umożliwia wykorzystanie wózków widłowych i wózków ręcznych, które są bardzo często niezbędne w przypadku, gdy przeładowane towary są ciężkie lub niewymiarowe.


Nowoczesne systemy przeładunkowe AMTR pomagają skrócić czas przeładunku a tym samym są źródłem oszczędności w firmie.


Ponadto niezwykle ważne są same bramy przemysłowe, które są oczywistym elementem systemu przeładunkowego. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa wykorzystuje się różne modele bram, jednak bardzo często stosuje się segmentowe wersje. Zapewniają one wygodę działania i nie zajmują dużej ilości przestrzeni.

Są dość szybkie i łatwe do otwierania oraz zamykania. Bramy przemysłowe są istotnym elementem, który stanowi zamknięcie stanowiska przeładunkowego. W systemach przeładunkowych bardzo często wykorzystuje się również dodatkowe akcesoria, do których można zaliczyć odboje zabezpieczające pojazd bądź magazyn przed uszkodzeniem czy różnego rodzaju naprowadzacze kół. Odboje zabezpieczające są wyjątkowo ważnym elementem, który maksymalizuje bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych prac.

Podobnie jak naprowadzacze kół, dzięki którym możliwe jest wygodne cofanie pojazdu, który dzięki nim jest w stanie celnie dojechać do uszczelnienia.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment