Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy za granicę?

Gdzie najlepiej zorganizować dziecku wakacje czy ferie? W pobliskiej miejscowości wypoczynkowej? A może warto postawić na zupełnie inne rozwiązanie, takie jak obóz językowy za granicą? Jest to opcja coraz bardziej popularna wśród wielu ludzi i nie bez powodu. Obozy językowe są niezapomnianymi doświadczeniami dla każdego, kto się na nie wybiera, a ogromny wpływ mają przede wszystkim na dzieci. Dlaczego warto zafundować swoim dzieciom taki wyjazd? Zapraszamy do lektury.

Nauka języków za granicą

Głównym powodem, dla którego organizowane są obozy językowe, jest oczywiście możliwość intensywnej nauki danego języka obcego. Wyjeżdżając na taki obóz, dzieci mają kontakt z językiem obcym przez niemal cały czas podczas różnych sytuacji. Pomaga im to w przyzwyczajeniu się do swobodnego komunikowania się w obcym języku, nawet jeśli na początku pojawiają się błędy. Obóz językowy sprawia, że mówienie w języku obcym staje się normą. Niektóre dzieci wstydzą się mówić w języku obcym, którego uczą się na lekcjach, ponieważ podczas pojedynczych lekcji nie mają do tego zbyt wielu możliwości. Na obozie, z kolei, uczą się otwartości na nowe umiejętności, ponieważ taka jest formuła owych obozów.

Wyjazd za granicę

Obozy językowe są organizowane zarówno w kraju, jak i za granicą, czyli tam, gdzie dany język jest językiem urzędowym i powszechnie używanym. Na pewno warto zdecydować się właśnie na obóz organizowany za granicą, ponieważ jest to doświadczenie znacznie bardziej efektywne i ciekawe. Będąc w kraju, w którym dany język jest sprawą oczywistą, wielu dzieciom łatwiej jest się przełamać, jeśli chodzi o używanie tego języka. Idąc do sklepu czy restauracji, nie ma wyjścia – trzeba mówić w języku obcym i zamówić lub zapytać o to, co jest potrzebne.

Kiedy już nastąpi ten przełom, potem jest już tylko łatwiej – widząc, że ich nabyte umiejętności sprawdzają się w życiu codziennym, dzieci chętniej uczą się nowych wyrażeń i słów i z większą pewnością siebie ich używają. Oprócz tego warto pamiętać również o tym, że w danym kraju mają okazję na własną rękę poznawać kulturę, zachowania, zabytki i miejsca, o których w Polsce uczą się w szkole czy z internetu.

Wspaniała przygoda

Nie ma wątpliwości, że mając do wyboru obóz językowy za granicą a obóz w pobliskiej miejscowości, warto zainwestować w ten pierwszy, ponieważ daje on znacznie więcej możliwości. Oprócz intensywnej nauki języka obcego i poznawania innych kultur dzieci zyskują mnóstwo innych wartości podczas takiego wyjazdu. Znalezienie się w zupełnie nieznanym kraju jest dla wielu ludzi dorosłych dużym przeżyciem, a u dzieci reakcja ta może być zwielokrotniona. Podczas takiego obozu dziecko ma okazję do usamodzielnienia się, poznania ludzi pochodzących z wielu krajów i kultur i uczy się otwartości na świat oraz współpracy w grupie, a także radzenia sobie w nowych sytuacjach.

Wszystkie te doświadczenia są bezcenne i pozostają z dzieckiem na zawsze, a często stanowią początek nowych zainteresowań i znajomości oraz sprawiają, że dzieci patrzą na świat zupełnie inaczej. Widzą, że są sobie w stanie poradzić w różnych okolicznościach i nauczyć się czegoś, co wcześniej wydawało się trudne. Dorastając, dzieci wiedzą, że mają możliwości kształcenia się i pracy nie tylko w swojej okolicy, ale na całym świecie. Obozy językowe są źródłem wiedzy, inspiracji i doświadczenia.

Przejdź do innego artykułu