Usuwanie zapachu po zmarłym – metody

Porządkowanie po zmarłym to bardzo trudny proces. Zarówno ze względu na materię działania, jak i na szkodliwe skutki, jakie może nieść za sobą taki proces. Warto więc udać się po pomoc do specjalistycznej firmy, która wykona porządkowanie w sposób rzetelny i profesjonalny. Bardzo istotne, by z pomieszczeń usunąć bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach po zmarłym.

Usunięcie szczątek

Podstawowym sposobem na usunięcie przykrego zapachu po zmarłym jest usunięcie szczątek. W płynach ustrojowych oraz innych tkankach, które pozostały po zgonie — rozkłada się wiele bakterii i drobnoustrojów, które przyczyniają się do rozwoju i intensywności odoru. Tak więc pierwszym etapem podczas usuwania przykrego zapachu jest usunięcie jego podstawowego źródła — czyli odpadów biologicznych, które mogą znajdować się w wielu miejscach, ze szczególnym uwzględnieniem zgonów na skutek samobójstw – opowiada specjalista z firmy Vector.

Usunięcie elementów mieszkania

Zdarza się, że po zgonie nastąpił znaczny rozkład i „zapach śmierci” dotarł już we wszystkie zakątki mieszkania. Zarówno w elementy ruchome, czyli meble, ubrania, dywany, jak i w ściany i podłogi. Wówczas okazuje się, że aby pozbyć się zapachu należy usunąć nawet tapety i zerwać podłogi. Ważne, by mieć na uwadze, że zapach, którego nie można się pozbyć z mieszkania, nie jest jedynie zapachem, ale stanowią go groźne związki, które mogą doprowadzić do zakażeń i późniejszych chorób.

Wykorzystanie substancji chemicznych

Bardzo często okazuje się, że do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu — niezbędne będzie wykorzystanie związków chemicznych, które pozwolą na wyciągnięcie go z najgłębszych zakamarków lokum. Jest to jednak element końcowy całego, stałego porządkowania po zmarłym. Najczęściej poprzedza go inny proces, który stanowi element obowiązkowy, każdego porządkowania po zmarłym.

ozonowanie

Ozonowanie

Podczas usuwania nieprzyjemnych zapachów po zgonach należy zawsze stosować ozonowanie. Czym ono właściwie jest? Otóż ozonowanie to wypełnianie pomieszczeń specjalnym gazem — ozonem. To gaz, który składa się z trójatomowych cząsteczek tlenu. Posiada działanie antyseptyczne i dlatego cieszy się taką popularnością podczas porządkowania po zmarłym. Ozon jest trujący, jednak tylko wtedy, kiedy wejdzie się do pomieszczenia nim wypełnionego. To między innymi dzięki tej właściwości pozwala na zabijanie szkodników oraz niszczenie wszelkiego rodzaju związków organicznych i nieorganicznych.

Pomieszczenie po ozonowaniu odzyskuje świeżość. Sam zapach ozonu jest dla człowieka bardzo przyjemny. Do profesjonalnego ozonowania stosuje się specjalistyczne pompy. Jednak większość nas posiada w domu domowe ozonatory, które mają za zadanie filtrować powietrze. Ozonatory wykorzystywane przy sprzątaniu po zgonach są ozonatorami przemysłowymi. Warto zwrócić uwagę na właściwości antyseptyczne ozonatora, ponieważ dodatkowo ozon zwalcza z powietrza i tkanin drobnoustroje, które przyczyniają się do rozwoju alergii i astmy. Dodatkowo ozonowanie to w pełni bezpieczny i ekologiczny sposób na oczyszczanie powietrza.

Aby oczyścić mieszkanie z przykrego zapachu po zmarłym, należy zatrudnić specjalistyczną firmę, która wykorzystuje profesjonalne narzędzia i środki. To bardzo istotny krok, by mieszkanie znów było w pełni bezpieczne dla użytkowników oraz wolne od fetoru.

Aby oczyścić lokum z nieprzyjemnego zapachu — ekipa porządkująca opróżni najpierw mieszkania z przesiąkniętych fetorem rzeczy i umieści je w specjalnych kontenerach. Taki proceder jest obowiązkowy, by oczyszczanie mieszkania odbyło się legalnie.

Kolejnym krokiem będzie uprzątnięcie szczątków biologicznych i elementów, które wydzielają zapachy. Czasami zdarza się, że nieuniknione będzie zerwanie podłogi i tapet, ponieważ przesiąknęły przykrym zapachem.

W kolejnych krokach ekipa wykorzysta substancje chemiczne, aby pozbyć się drobnoustrojów. Bardzo istotnym i obowiązkowym etapem porządkowania pomieszczeń po zmarłym jest ozonowanie. To właśnie ono odpowiada za usunięcie przeszło 50 procent zanieczyszczeń z powietrza.

Trójatomowe cząsteczki tlenu posiadają działanie antyseptyczne. Są więc bakteriobójcze, grzybobójcze. Ozon pozwala na zniszczenie związków organicznych i nieorganicznych. A dzięki temu, że nie wchodzi w reakcje chemiczne — nie zniszczy mieszkania. Proces ozonowania trwa kilka minut — tyle wystarczy, by zniszczyć wszystkie drobnoustroje. Powietrze po ozonowaniu będzie znacznie oczyszczone. Z resztą ozon jako gaz dla ludzi posiada bardzo przyjemny zapach, który bardzo często określany jest jako zapach świeżości.

 

Przejdź do innego artykułu

Add Comment