Okna drewniane – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku są okna. Zapewniają wentylację pomieszczeń oraz dostęp do światła dziennego. Nic dziwnego, że wybór odpowiednich okien stanowi dla nas nie lada wyzwanie.

Materiał, z którego wykonane są okna jest również istotnym czynnikiem wpływającym na ich estetykę oraz funkcjonalność. Sporym zainteresowaniem cieszą się okna wykonane z drewna, ale czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Okna z drewna – co warto o nich wiedzieć?

Tylko porządne okna chronią budynek przed uciekaniem ciepła, wpuszczają do pomieszczenia jak najwięcej światła oraz gwarantują świetny wygląd. Nowoczesne okna drewniane wyróżniają się ciekawym wzornictwem i wygodą użytkowania. W obecnych czasach produkcja drewnianych okien jest dużo bardziej przemyślana. Profile okien powstają w wyniku klejenia trzech lub czterech warstw drewna o przemiennym układzie słojów. Taka konstrukcja znacząco wpływa na uodpornienie okien na ich wypaczanie, dzięki czemu nie wykrzywiają się one pod wpływem zmian wilgoci w otoczeniu. Naturalne wady drewna, m.in. sęki czy pęcherze żywiczne usuwane są podczas produkcji.  Natomiast jeśli chcemy, aby nasze rachunki za prąd były jak najniższe warto zainwestować w okna drewniane, gdyż charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną.

Co charakteryzuje drewnianą stolarkę okienną?

okna drewniane

Zakup solidne okna drewniane we Wrocławiu do Twojego domu lub mieszkania

Zastosowanie masywnych profili okiennych w oknach drewnianych znacząco wpływa na wysoką izolacyjność akustyczną. Z kolei odpowiednia izolacja akustyczna pełni ważną rolę w wyciszeniu całego pomieszczenia, co jest szczególnie istotne, jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy albo miejsca, gdzie często odbywają się różnego rodzaju hałaśliwe eventy. To, o czym warto wspomnieć, to na pewno efekt wizualny stolarki okiennej. Okna wykonane z drewna są ponadczasowe, dlatego nigdy nie wyjdą z mody. Idealnie pasują zarówno do domów jednorodzinnych, jak i biurowców czy nowoczesnych apartamentów. Zastosowanie okien drewnianych możemy zaobserwować zwłaszcza w budynkach, gdzie króluje styl skandynawski, loftowy czy industrialny. Można je także stylizować na zabytkowe lub dodać ozdobne elementy, które podkreślą ich piękno. Eleganckie i ekologiczne okna drewniane są też przyjemne w dotyku.

Czy okna drewniane mają wady?

Okna drewniane mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jednak modele z naturalnych materiałów są droższe niż te z plastiku. Wymagają konserwacji co kilka lat, co wiąże się z kolejnymi dodatkowymi kosztami. Okna drewniane są też mniej odporne na wpływ niekorzystnych warunków pogodowych.

Czy warto wybrać okna drewniane?

Okna wykonane z plastiku wciąż są bardzo popularne, głównie ze względu na ich niższą cenę. Jednak nie są one aż tak uniwersalne i ponadczasowe jak te drewniane. Okna drewniane są ekologiczne i naturalne, dlatego przetrwają nawet chwilową modę.

Przejdź do innego artykułu