Środki ochrony osobistej – rodzaje i elementy

W każdym zakładzie pracy, na budowie są potrzebne środki ochrony osobistej w skład których wchodzi szeroko pojęta odzież ochronna, a także środki ochrony głowy, kończyn, twarzy, słuchu, skóry, układu oddechowego, a także chroniące przed upadkiem z wysokości i izolujące organizm.

Ważne jest, aby wybierając poszczególne środki ochrony indywidualnej pamiętać o dopasowaniu ich do użytkownika, tak, żeby nie sprawiły one dodatkowego zagrożenia, jednak najważniejsze jest, żeby uwzględniały one oprócz stanu zdrowia pracownika, wymagań ergonomii także warunki panujące na stanowisku pracy oraz ryzyko i wszystkie możliwe zagrożenia.

 

Kiedy jest potrzebna odzież ochronna?

Odzież ochronna jest potrzebna przy wykonywaniu prac, w trakcie których jesteśmy narażeni na działanie czynników chemicznych, mechanicznych, pyłowych, biologicznych oraz wody, ognia, a także wysokiej i niskiej temperatury. Może stanowić to zagrożenie bezpieczeństwa pracownika i z tego względu potrzebne jest zastosowanie specjalnych środków ostrożności.

Takie prace mogą różnie wyglądać, ponieważ do tych kategorii zalicza się zarówno czyszczenie odlewów jak i spawanie.

Można wyróżnić różne elementy takiej odzieży, podstawą będą ubrania, kombinezony, kurtki, fartuchy, płaszcze, spodnie, ale także ochraniacze barku, klatki piersiowej, brzucha, pośladków oraz osłony tułowia, karku i głowy.

 

Ochrona głowy, twarzy i oczu

Głowę można chronić poprzez hełmy ochronne zwykłe lub z wyposażeniem dodatkowym, czapki oraz inne nakrycia głowy. W przypadku twarzy należy użyć osłon, tarczy, gogli lub po prostu specjalnych okularów. Takie środki bezpieczeństwa stosuje się w różnych zawodach, jednak chyba najbardziej charakterystycznym przykładem będą prace budowlane, wymagające często założenia specjalnego hełmu, który nie tylko ochroni pracownika przed tym, co mogłoby spaść mu na głowę, ale także zabezpiecza przed skutkami uderzenia w głowę, które zawsze jest niebezpieczne, a już w szczególności, gdy nie jest się odpowiednio zabezpieczonym.

Bardziej zaskakujące mogą się okazać sytuacje, gdy potrzebne są nakrycia głowy innego typu, ponieważ należy z nich korzystać przy pracach niosących ze sobą ryzyko wciągnięcia włosów przez maszynę i wyrwania ich razem ze skórą, prac na zewnątrz pomieszczeń, pod ziemią w kanałach, kryptach, studzienkach, a także przy przenoszeniu na głowie i ramionach półtuszy zwierzęcych.

Sama czapka czy hełm nie są jednak często wystarczające i trzeba zadbać o inne środki w celu ochrony twarzy i oczu, stosuje się je zazwyczaj przy pracy z laserami, lampami, substancjami drażniącymi wzrok oraz z kwasami, ale też przy szlifowaniu i spawaniu oraz wielu innych zajęciach.

W takich przypadkach nie można bagatelizować tego rodzaju pomocy, ponieważ przez brak zwykłych okularów ochronnych można doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu.

 

Ochrona kończyn

Ręce i nogi są częściami ciała, o których często się zapomina, niesłusznie zresztą. Wszystkie swoje kończyny należy chronić przed wszelkiego rodzaju urazami, zanieczyszczeniem toksycznymi i żrącymi substancjami, zranieniem i zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą. Takie urazy są częste na stoczniach, w kuźniach, przy rozbiórkach, pracach budowlanych, kopalnianych i wielu innych, które mogą doprowadzić nawet do utraty kończyn.

W takich przypadkach konieczne jest używanie rękawic, ochraniaczy palców, dłoni, nadgarstków, przedramion, łokci, ramion, stóp, goleni, kolan, ud, a także ubierania dostosowanych do sytuacji butów i innej odzieży oraz środków ochronnych kończyn. Jak widać można zrobić sobie krzywdę na wiele sposobów, jednak elementy ochrony osobistej powinny zapobiec lub zminimalizować wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego nie należy tego bagatelizować i trzeba dopilnować, żeby w miejscu pracy były zastosowane odpowiednie środki ochrony osobistej przy konkretnych pracach.

Przejdź do innego artykułu