Wszystko, co powinieneś wiedzieć o maskach przeciwgazowych

Maski gazowe znane są ludzkości od wieków. Oczywiście, na przestrzeni lat, poszczególne typy masek były wycofywane z produkcji lub ulepszane. Dzisiaj możemy korzystać z masek gazowych w sposób właściwy, co zapewnia nam bezpieczeństwo. Ulepszone i przystosowane maski gazowe do konkretnych warunków, zapewniają nam dostateczną ochronę.
Istnieje kilka rodzajów masek gazowych. Podział ten tyczy się głównie typu filtra, sposobu wdychania czystego powietrza oraz ogólny wygląd. Maski gazowe mają za zadanie chronić nas przed wdychaniem niebezpiecznych substancji. Są one stosowane przez wojsko, pracowników laboratorium czy przez ludność cywilną w przypadkach poważnego skażenia powietrza. Maski gazowe dzielone są również na konkretne typy zastosowania. Niektóre chronią typowo przed trującymi oparami chemikaliów, czyli w laboratoriach. Innym typem maski, który stosowany jest przez wojsko i policję, jest maska uniwersalna. Jest ona w stanie zatrzymać znaczną większość chemikaliów i szkodliwych substancji.

Jak działa maska gazowa?

Praktycznie każdy typ masek gazowych obejmuje całą głowę lub przednią część twarzy. Każdy z nas zapewne jest w stanie skojarzyć, że maska przeciwgazowa posiada filtr w kształcie puszki. W filtrze tym powietrze, które wdychamy, jest oczyszczane. Istnieje parę warstw filtra – każda odpowiedzialna jest za oczyszczanie danego rodzaju zanieczyszczenia.
Pierwszy typ filtra oczyszcza wdychane powietrze z wszelkich zawiesin takich jak pył czy dym. Pory stosowane do budowy takiego filtra nie mogą być większe niż pół mikrona.
Na drugim etapie, filtr zatrzymuje wszelkie chemikalia. Działanie tego etapu zapewnia nam zastosowanie węgla aktywnego, dzięki któremu powietrze zostaje oczyszczone metodą absorpcji. Jest to wiązanie cząsteczek na powierzchni ciała stałego. Jednak znana jest również inna metoda oczyszczania powietrza na drugim etapie. Stosuje się specjalną chłonną masę, która wchodzi w reakcje z substancjami, które mają zostać usunięte.
Trzeci etap z kolei, to zatrzymywanie wszelkich pyłów i cząsteczek, które mogą przedostawać się dalej przez filtr węglowy.

maska przeciwgazowa gabi

Maska przeciwgazowa z asortymentu Gabi – http://www.bhp-gabi.pl/k167,ochrona-drog-oddechowych.html

Warto zaznaczyć, że każda maska gazowa po pewnym czasie się zużywa. Należy więc regularnie, po zastosowaniu maski, wymieniać filtry. Jednak, nie wszystkie typy masek przeciwgazowych filtrują powietrze na tej zasadzie. Wciąż, bardzo dużą popularnością cieszą się maski z butlami tlenowymi. Jej działanie polega na tym, że zakładamy maskę na głowę, a butlę z tlenem najczęściej nosimy w torbie lub na plecach. W przypadku używania takiej maski, wdychamy powietrze bezpośrednio z butli, a wydychamy je na zewnątrz. Obie te części połączone są najczęściej grubą rurą. Maska z butlą tlenową starcza na określoną (zazwyczaj optymalną i skróconą) ilość czasu. Z kolei, maska z filtrem przy twarzy również posiada ograniczony czas korzystania – w większości przypadków, możemy stosować jeden filtr przez wyznaczoną liczbę godzin lub na jedną akcję.

Zakładanie maski gazowej

Nakładanie maski przeciwgazowej nie jest łatwe dla każdego, kto stosuje ją pierwszy raz. To, co jest najważniejsze w stosowaniu takich masek, to fakt, iż należy postępować zgodnie z instrukcjami. Najczęściej jesteśmy uczeni przez osobę doświadczoną, w jaki sposób założyć maskę. Trzeba pamiętać, by zakryć bardzo dokładnie całą twarz. Maska musi przylegać do naszej twarzy, by ochronić także naszą skórę i oczy.
Maski przeciwgazowe są wykonywane z gumowatych, silikonowych tworzyw, by we właściwy sposób dopasować się do kształtu naszej głowy i twarzy. Zakładanie maski staje się prostą sprawą dopiero za którymś razem.

Przejdź do innego artykułu