Buty ochronne – dlaczego ich podział jest tak istotny?

Buty ochronne, często mylone ze zwykłymi butami roboczymi, to specjalistyczny rodzaj obuwia stosowany w warunkach zagrażających zdrowiu. W sytuacjach, kiedy nasze stopy narażone są na działania szkodliwych czynników, zakład pracy musi wyposażyć nas w obuwie minimalizujące takie wypadki.

Podział butów ochronnych i decyzja o zakupie konkretnych modeli uzależniona jest od rodzaju i stopnia potencjalnego ryzyka, a także warunków w których przyjdzie nam pracować. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednio dobrane buty nie tylko nie ochronią naszych nóg, ale również mogą stać się wyjątkowo uciążliwe w użyciu.

Czym jest obuwie robocze?

Wydaje się, że zacząć należy od rozróżnienia czym konkretnie jest obuwie ochronne. By to zrobić zacząć trzeba od definicji zwykłych butów roboczych. I tak, obuwie robocze jest to obuwie przeznaczone do stosowania w pracy. Stanowi zamiennik obuwia własnego pracownia, które mogłoby ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu podczas wykonywania przez niego konkretnych czynności. Należy jednak pamiętać, że zwykle obuwie robocze nie pełni funkcji ochronnych. Jest zatem stosowane wyłącznie wtedy, kiedy nie stwierdzono warunków zagrażających dolnym partiom ciała. Owszem, może ono być w jakiś sposób dobrane, jednak nie musi spełniać restrykcyjnych warunków.

buty bhp

Sytuacja zmienia się, kiedy w zakładzie pracy wymagane jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej. Do takich zalicza się bowiem buty ochronne. Ich podział okazuje się kluczowy, bo to od niego zależy czy nasze stopy będą odpowiednio zabezpieczone. Jak więc się przedstawia?

Podział obuwia ochronnego

Obuwie ochronne dzieli się ze względu na zagrożenia z którymi na danym stanowisku przyjdzie nam się zmierzyć. Do nich zaliczamy kolejno: stłuczenia i zmiażdżenia stopy, wstrząsy i wibracje, przebicia lub przecięcia buta, nierówne podłoże, śliskość powierzchni, porażenia elektryczne, działania substancji chemicznych lub zbyt wysoką temperaturę.

Kiedy już określimy stopień i rodzaj zagrożeń, możemy przejść do wymagań co do rodzaju użytych materiałów, cech konstrukcyjnych oraz kategorii ochronnej obuwia. Przy doborze odpowiednich butów należy wziąć pod uwagę także fakt czy praca jest wykonywana w trudnych warunkach terenowych, czy może w pomieszczeniu.

Szczegółowe wymagania dotyczące takich butów zaraz po określeniu rodzaju zagrożenia, odnoszą się też do warunków atmosferycznych. I tak oferta sklepu do którego się wybierzemy powinna zagwarantować nam obuwie gumowe oraz obuwie o różnych poziomach ocieplenia. Półbuty, a także sandały ochronne BHP, które radzą sobie w gorące dni. W sklepie nie powinno również zabraknąć masywniejszego obuwia, a także wyższego za kostkę, z metalowymi noskami czy bardzo mocnym wiązaniem. Osobną grupę stanowią również buty taktyczne używane w terenie, na przykład przez grupy mundurowe.

Z kolei trudne warunki terenowe czasami wymagają zastosowania butów taktycznych. Ten rodzaj obuwia popularnością cieszy się również przy terenowych grach zespołowych czy sportach ekstremalnych.

buty bhp

Buty taktyczne – zastosowanie

Obuwie taktyczne można stosować przy popularnych dziś terenowych grach taktycznych. Biegając po terenie zabawy musimy czuć się przecież komfortowo, a wygodę mogą zapewnić tu tylko specjalistyczne buty. Wyposażone w skórzaną cholewkę, odpowiednio wyprofilowane z mocną podeszwą amortyzującą większość wstrząsów poradzą sobie z czekającymi nas w trakcie zabawy przeciwnościami.

Nasze stopy nie tylko nie będą się w nich męczyć, ale również będą w mniejszym stopniu narażone na urazy i skręcenia – wszystko dzięki odpowiedniemu trzymaniu się buta. Co więcej, takie buty idealnie uzupełniają wojskowy ubiór. Naturalnym zastosowaniem obuwia taktycznego jest jednak poligon oraz przestrzeń w której ćwiczą i pracują pozostałe służby mundurowe. Swoje zastosowanie buty takie znajdują również przy uprawianiu sportów ekstremalnych, wspinaczce, etc. W górach buty taktyczne zdają bowiem egzamin podczas wielogodzinnych wypraw i pokonywania nawet najbardziej wymagających szlaków.

Specjalistyczne obuwie – sklepy

Niezależnie jednak od tego czy zależy nam na butach ochronnych, roboczych czy taktycznych na zakupy warto wybrać się do specjalistycznego sklepu. Miejsca takie jak BHP-Gabi umożliwiają swym klientom złożenie zamówienia również przez Internet, dzięki czemu mogą oni zaoszczędzić czas i pieniądze.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment