Uprawianie sportów wodnych uzdrawia zarówno ciało, jak i umysł. To jedna z form aktywności fizycznej niezwykle korzystna dla dzieci, młodzieży i dorosłych szczególnie, gdy jest uprawiana bezpośrednio w środowisku wodnym, w naturalnych lub sztucznych akwenach. Wspomaga również proces leczenia wielu schorzeń, poprawia nastrój.
Historia jeziora Pilchowickiego
Jezioro Pilchowickie z zaporą na rzece Bóbr, elektrownią wodną i mostem kolejowym położone jest koło Wlenia w Sudetach Zachodnich. Stanowi ono perłę Dolnego Śląska. Oferuje turystom wiele atrakcji, między innymi możliwość uprawiania sportów wodnych.
Jezioro Pilchowickie powstało dzięki przegrodzeniu zaporą rzeki Bóbr. Celem jego powstania była ochrona okolicznych terenów przed powodziami. Plany powstania tego rodzaju konstrukcji pojawiły się po serii katastrofalnych powodzi, które miały miejsce pod koniec XIX wieku. Samą zaporę zaprojektowano w roku 1920. Prace nad jej powstaniem trwały niemal dziesięć lat.
Zapora jest największą w Polsce konstrukcją kamienną, ma długość 280 metrów i 62 metry wysokości. Plany dotyczące retencji tego obszaru obejmowały nie tylko budowę zapory i elektrowni wodnej u jej podnóża o mocy 13,364 megawatów, ale również powstanie jeziora, poprowadzenie przez góry linii kolejowej. Kamień węgielny pod jej budowę wmurował cesarz Wilhelm II, ostatni niemiecki cesarz i król Prus, co upamiętniał nieistniejący już obecnie pomnik na koronie zapory.
Jezioro Pilchowickie może pomieścić 540 ton wody, ma 4 kilometry długości i 300 do 400 metrów szerokości. Nad lustrem wody znajduje się most o długości 130 metrów. Po koronie zapory można spacerować i podziwiać jezioro oraz okoliczne tereny Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Niedaleko zapory nad Jeziorem Pilchowickim znajduje się przystań wodna i wypożyczalnia sprzętu wodnego, umożliwiająca amatorom tego rodzaju sportów uprawianie ulubionej dyscypliny. Można tu wypożyczyć kajaki, żaglówki, rowery wodne, łodzie wiosłowe wyposażone w silnik lub bez niego.
Największe walory przyrodnicze Jeziora Pilchowickiego
Jezioro Pilchowickie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Zajmuje powierzchnię 10 tysięcy hektarów i obejmuje kilka gmin. Przedstawia unikatową wartość przyrodniczą, gdyż znajduje się tu wiele gatunków chronionej, a także rzadkiej i pospolitej fauny i flory. Do najciekawszych miejsc pod tym względem należy Jezioro Pilchowickie oraz przylegające do niego obszary.
Stosunkowo czysty stan rzeki Bóbr, który poprawia się z roku na rok umożliwia egzystencję w nim 25 gatunków ryb. Są tu między innymi drapieżne sandacze, okonie, sumy i szczupaki oraz leszcze, płocie ukleje, liny i karasie. Jezioro Pilchowickie zapewnia doskonałe warunki do ich życia i rozwoju.
Okolice akwenu wodnego są domem dla wielu zwierząt, między innymi saren, jeleni, lisów, zajęcy, dzików, nietoperzy, bocianów, gili, kosów, skowronków, zimorodków, sów, sówek i puchaczy. Żyje tu również liczna grupa gryzoni. W pobliżu jeziora znajdują się liczne trasy turystyczne przeznaczone dla amatorów aktywnego spędzania czasu.
Jezioro Pilchowickie – kajaki
Jedną z największych atrakcji Jeziora Pilchowickiego są kajaki i możliwość uprawiania innych sportów wodnych tym bardziej, że znajduje się tu przystań wodna i wypożyczalnia odpowiedniego sprzętu.
To idealna propozycja dla rodzin spędzających czas wolny w miejscowościach położonych w pobliżu tego akwenu wodnego. W ofercie znajdują się trzy warianty tras spływów kajakowych, o różnym czasie trwania wyprawy. Pierwsza propozycja dotyczy spływu Bobrem dwuosobowymi kajakami na trasie Nielestno–Marczów, który trwa od 2 do 3 godzin. Drugi wariant trwający trzy lub czterogodzinny odbywa się na trasie Nielestno–Dębowy Gaj. Ostatnia propozycja obejmuje czas od pięciu do sześciu godzin i dotyczy spływu na trasie Nielestno–Lwówek Śląski. Do wynajęcia sprzętu niezbędny jest wyłącznie dowód osobisty.
Spływ kajakowy Doliną Bobru, rozpoczynający się w Nielestnie, to wspaniała przygoda dla dzieci i osób dorosłych. Specjalnie stworzony pakiet dla rodzin znacznie obniża koszty spływu.