Jak maszyny ułatwiają prace polowe rolnikom?

Maszyny, jakie stosowane są przez rolników, są dziś bardzo liczne. Dziś, dzięki rozwojowi technologii, każdy rolnik może zaopatrzyć się w inteligentne maszyny oraz czujniki, które mają istotne zadania do wykonywania.

Czujniki takie bowiem są często odpowiedzialne za sektory upraw i hodowli, za nawadnianie pól. Poza tym, maszyny rolnicze i czujniki nierzadko organizują pracę wszystkich osób, które są zatrudnione w danym gospodarstwie.

Maszyny w gospodarstwie rolniczym

Każde gospodarstwo posiada pług, traktor lub kombajn albo wszystkie maszyny naraz. Dużo zależy od wielkości pola, inwestycji i celu upraw. W Polsce, tematyka i wiedza na temat rolnictwa jest bardzo rozległa i powszechna. Niestety, większość społeczeństwa nie docenia rolnictwa oraz jego możliwości i efektów. Sektor ten wyżywia znaczną większość Polaków – mnóstwo towarów z upraw i pól sprzedawane jest równie za granicę. Warto więc zwrócić uwagę i wiedzieć, w jaki sposób następuje rozwój rolnictwa i co jest jego dużą przyczyną.

W dzisiejszych czasach, rolnictwo działa dzięki użyciu ogromnej ilości różnych maszyn. Najbardziej znanymi są oczywiście pługi, ciągniki kombajny czy traktory. Jednak cała praca na polu jest dziś kontrolowana przez inne, różnorodne i nowoczesne maszyny. Dzisiejsze rolnictwo potrzebuje nowatorskiego podejścia.

Maszyny pozwalają nam kontrolować stan i jakość hodowli oraz pracę wszystkich osób zatrudnionych w konkretnym sektorze.

Jak uniknąć ryzyka uszkodzeń maszyny?

części rolnicze sklep

Uszkodzenia, usterki oraz wszelkie inne problemy związane z maszynami, które pomagają w pracach polowych, są nieuniknione. Używając maszyn rolniczych musimy liczyć się z tym, że podczas prac, mogą wystąpić pewne usterki. Warto więc odpowiednio zadbać i regularnie konserwować swoje maszyny, by przedłużyć ich żywotność, tym samym zapewniając sobie odpowiedni poziom upraw. 

Maszyny rolnicze są najbardziej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia w sezonie uprawowym. Mogą one zostać zanieczyszczone poprzez niepoprawne usunięcie resztek chemikaliów lub roślin. W sezonie trzeba zwrócić największą uwagę o ich regularną dbałość. Rolnicy używają większość swoich maszyn przez kilkanaście dni w roku – jest to ściśle związane z okresem nawadniania, zbiorów czy spryskiwania. Kombajny czy pługi, które przez większość części roku są zamknięte w stodole lub na podwórku, mogą być narażone na korozję lub inne rodzaje uszkodzeń. Warto w tym celu zapewnić im odpowiednią ochronę i miejsce, w którym będziemy je przechowywać.

Uniknięcie uszkodzenia maszyn rolniczych wiąże się z odpowiednim użytkowaniem, konserwowaniem oraz przechowywaniem. Trzeba dbać o wszystkie rodzaje maszyn, jakie są stosowane w polu i na gospodarstwie. Uprawy stanowią zarobek dla wielu osób – jeszcze większa część społeczeństwa zostaje wyżywiona przez rolników.

Jak dbać o maszynę rolniczą?

Każda maszyna powinna być porządnie czyszczona po każdej pracy. Dodatkowo, należy czyścić pługi czy traktory po sezonie oraz przed rozpoczęciem kolejnego. Trzeba się pozbywać po każdej pracy resztek nawozu, środków chemicznych czy roślin. Nieprzestrzeganie tych zasad skutkuje większym nakładem pracy i pieniędzy przed kolejnym sezonem. Maszyny rolnicze, które chcemy poddać konserwacji, musimy porządnie umyć i oczyścić. Ciepła woda, uzyskiwana za pomocą specjalnych myjek wysokociśnieniowych, jest w stanie usunąć wszelkie zabrudzenia i pozostałości.

jak dbać o maszyny rolniczeW wielu przypadkach, należy domalować miejsca, z których odprysnęła farba podczas cięższych i dłuższych prac polowych. W przeciwnym razie, nasza maszyna może zostać narażona na powstanie korozji. Do konserwacji należy użyć olejów i smarów, przeznaczonych do maszyn ciężkich.

Warto jednak pamiętać, że sprawne działanie maszyn gwarantuje nie tylko regularne czyszczenie ich po zakończonych pracach czy odpowiednie użytkowanie podczas posiewu i żniw. Istotną sprawą jest sprawne działanie wszystkich podzespołów.

Każda część maszyny musi być w dobrym stanie, by zapewnić jej ciągłą pracę. Rolnicy muszą więc wykonywać regularne przeglądy kombajnów, pługów, ciągników i traktorów. Najlepiej jest przeprowadzić dokładny przegląd jeszcze na długo przed rozpoczęciem się sezonu. Wówczas, będziemy mieć pewność, że maszyna jest sprawna i zapewnia nam wydajną pracę podczas sezonu.

W przypadku wykrycia usterki, każdy rolnik będzie miał możliwość szybkiej naprawy lub zakupu odpowiedniej części lub zamiennika. Im wcześniej przeprowadzimy przegląd tym lepiej, ponieważ wykrycie usterki w trakcie zbiorów może sparaliżować prace polowe. Ważne jest więc, aby nie odkładać przeglądu na ostatnią chwilę. Nie będziemy musieli wówczas długo czekać na wykonanie prac naprawczych. Poza tym, w razie konieczności wymiany jednego z podzespołów, nie będziemy musieli martwić się o braki w towarze lub trudną dostępność części.

Poszukujesz wysokiej jakości części zamiennych do maszyn rolniczych? Sprawdź ofertę sklepu internetowego Dojczfar! Znajdziesz tam wysokiej jakości akcesoria i artykuły rolnicze w atrakcyjnych cenach. 

Przejdź do innego artykułu

Add Comment