Nowe trendy w automatyce do bram

Bramy automatyczne na dobre zagościły już w garażach i na prywatnych drogach dojazdowych do posesji, jednocześnie pojawiając się coraz częściej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. Z tego też powodu coraz większą rolę w branży produkcyjnej bram odgrywają nie tyle same systemy prowadzenia bram czy materiały stosowane do wykonania ich skrzydeł, ale sama automatyka, która podobnie jak wszystko podlega dziś trendom i daje duże pole do innowacji. Co nowego pojawiło się w temacie automatyki do bram w ostatnich latach i jak trendy te wpływają na codzienność każdego z nas?

Otwieranie bram za pomocą aplikacji w telefonie

Smartfony odgrywają dziś znaczącą rolę w automatyzacji życia codziennego i wprowadzaniu inteligentnych rozwiązań do najprostszych czynności. Naturalnym było wiec opracowanie systemów, które pozwolą wykorzystać odpowiednio napisaną aplikację do sterowania bramą wjazdową czy garażową.

Aplikacje takie, poza bezpośrednim połączeniem z centralą sterującą umożliwiającym rozpoczęcie procesu otwierania i zamykania bramy posiadają szereg rozwiązań, dzięki którym jej użytkowanie i personalizacja stają się jeszcze łatwiejsze.

Jednym z ciekawszych trendów w tej kategorii jest choćby zastosowanie systemu powiadomień, które pojawiają się automatycznie w aplikacji i informują użytkownika o stanie położenia bramy, ewentualnych próbach jej siłowego otwarcia, każdej przerwie w zasilaniu czy innych problemach, jakie napotkała brama.

automatyka do bram

Wygodne systemy otwierania bramy

Ciekawy jest tu też fakt, że do systemów można podpiąć dziś często więcej niż jednego użytkownika, który otrzyma wgląd w działanie bramy, a nawet połączenie aplikacji sterującej bramą z modułami sterującymi innych urządzeń. Finalnie pojedyncza aplikacja może służyć do obsługi bramy garażowej, wjazdowej, furtki, a nawet rolet okiennych, podobnie jak dotąd czyniły to tradycyjne piloty i domofony podłączone do bramy drogą radiową.

Automatykę można zastosować dziś właściwie do każdego rodzaju bramy dostępnej na rynku, dzięki czemu właściciele bram uchylnych, segmentowych, a nawet rolowanych nie muszą martwić się problemami z jej montażem czy koniecznością obsługi manualnej.

Ciekawym trendem w automatyce bram jest jednak rezygnacja z uniwersalnych rozwiązań na rzecz napędów dopasowanych specyficznie do konkretnego wariantu bramy i przygotowanych do ich obsługi na najwyższym poziomie.

Bramy, które działają w twoim tempie

Automatyka bram pomaga dziś na dość dużą dowolność w sterowaniu bramami, dając ich użytkownikom właściwie pełną kontrolę nad tempem i trybami otwierania i zamykania bramy. Z łatwością można więc dziś zatrzymać bramę w dowolnym momencie otwierania i zamykania, zaprogramować do otwierania się o określonej godzinie czy zatrzymywania pracy po wykryciu przeszkody na drodze skrzydła bramy.

Dość mocnym trendem w automatyce powiązanym bezpośrednio z omawianą możliwością personalizacji bram jest wzmacnianie systemów zabezpieczeń i sterowania radiowego uniemożliwiające przechwycenie sygnału osobom trzecim.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment