Drewno wykorzystywane w budownictwie

Jak zapewnić sukces inwestycji budowlanej? Składają się na to dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest zatrudnienie dobrej firmy budowlanej. Warto ją sprawdzić pod kontem opinii poprzednich klientów. Czy wykonawca wywiązywał się ze wszystkich zobowiązań? Jakie były jego relacje z inwestorami? Pozytywne opinie to niezwykle ważna sprawa.

Drugą kwestią jest zakup materiałów budowlanych wysokiej, jakości. Możemy je nabyć w hurtowniach czy też sklepach budowlanych. Wszystkie materiały mają ogromne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku drewna budowlanego, które cały czas odgrywa ważną rolę na wielu budowach, szczególnie w przypadku domu mieszkalnego.

Najważniejsze produkty

 Do najważniejszych wyrobów z tarcicy, niezbędnych na budowie można zaliczyć drewno do więźby dachowej oraz drewno konstrukcyjne. Na początku zajmiemy się tym pierwszym rodzaje.

Więźba dachowa to niezwykle ważna konstrukcja, składa się z kilku elementów w zależności od rodzaju dachu. Najczęściej są to legary, belki, krokwie, słupy, kalenice produkowane z drewna sosnowego i świerkowego.

Solidny dach nie obędzie się również bez dwóch ważnych elementów. Są to łaty i kontrłaty, które łączą wszystkie inne elementy i stanowią równocześnie podłoże pod pokrycie dachowe.

Ściśle związane z budową dachu są również krawędziaki odpowiedzialne za rozłożenie ciężaru dachu na ściany.

W każdym profesjonalnym tartaku związanym z branżą budowlaną, możemy nabyć te elementy. Występuje też opcja zamówienia całej więźby dachowej. Jest to ułatwienie, gdyż sama praca będzie się sprowadzała jedynie do złożenia wszystkiego w całość.

Tartak Rzeszów

Drewno budowlane pozyskiwane jest wyłącznie z najlepszego drzewa.

Kolejny ważny rodzaj

 Druga, ważna kategoria wykorzystania tarcicy to drewno konstrukcyjne. Stosuje się je przede wszystkim do budowy domów o konstrukcji szkieletowej. Jednakże, podobnie każdy inny rodzaj drewna, ma też inne zastosowania. Należy do nich między innymi:

  • Zastosowanie drewna konstrukcyjnego do tworzenia stropów w domach.
  • Kolejne zastosowanie to budowa drewnianych altanek, garaży, zadaszeń, antresol, saun fińskich.
  • Drewno konstrukcyjne występuje nierzadko, jako bardzo estetycznie wyglądające, dekoracyjne belki stropowe.

Warto wiedzieć, że drewno konstrukcyjne występuje w różnych klasach, jakości

Oprócz tych najważniejszych rodzajów, mamy też dostęp do innych wersji drewna budowlanego. Są to między innymi podłogi wykonane ze szlachetnych odmian surowca, sztachety do budowy płotów czy też galanteria drewniana.

Najwyższa, jakość

Drewno budowlana spełnia wiele ważnych zadań. Służy do budowy więźby dachowej czy też innych elementów dachu. Znajduje swoje zastosowanie przy stawianiu domów o konstrukcji szkieletowej. Jest to tak zwane drewno konstrukcyjne, które sprawdza się też, jako stropy czy elementy dekoracyjne.

Zastosowań jest wiele, ważne by drewno było najlepszej, możliwej, jakości.


Informacje uzyskaliśmy dzięki uprzejmości tartaku TomDrew, którego pracownicy wsparli nas w tworzeniu tego artykułu. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.tartakrzeszow.pl

Przejdź do innego artykułu