Dobry piec wolnostojący potrafi udawać kominek lub też piec kaflowy, może mieć nawet szybę i ceramiczną obudowę jednocześnie. Na czym więc opiera się różnica? Głównie na tym, że jest to instalacja mobilna. Łatwiej ją usunąć z pomieszczenia, gdy się nam już znudzi, bądź przestawić w nieco inne miejsce, jeśli mamy do dyspozycji trochę więcej przewodów kominowych.
Piec oraz komin to całkowita instalacja, bez konieczności budowania różnego rodzaju cokołów pod wkład kominkowy i obudowywania całości konstrukcji. A ciepło oraz dźwięk przyjemnie trzaskającego ognia mamy w stu procentach zapewnione. Z uwagi na fakt, że piec oddaje ciepło swoją całą powierzchnią, pomieszczenie zdecydowanie szybko się nagrzewa. W zależności od danej konstrukcji pieca oraz materiałów z jakich został on wykonany, można też wydłużyć całkowity czas kumulowania jak i oddawania ciepła.
Piec wolnostojący nie tylko w domu
Piece wolnostojące kupują sobie na ogół właściciele domów. Konieczny jest w takiej sytuacji przewód kominowy o przekroju przynajmniej 14 cm, zbudowany z cegły lub też z kwasoodpornym albo nawet ceramicznym wkładem i nieco przestrzeni, o które w mieszkaniu bywa bardzo często trudno.
Na piec wolnostojący pozwolić sobie mogą również właściciele nieco mniejszych lokali w kamienicach oraz starszym budownictwie, pamiętającym jeszcze czasy pieców kaflowych. W takich budynkach pozostały po tych zapomnianych już czasach ukryte w ścianach przewody kominowe. Naturalnie, przed podłączeniem pieca należy zasięgnąć fachowej opinii kominiarza, ale warto wiedzieć, że i tak znacznie łatwiej będzie uzyskać zgodę na piec wolnostojący, niż na o wiele bardziej skomplikowany kominek.
Budowa i wyposażenie pieca wolnostojącego
Wolnostojące piece kominkowe zrobione są ze stali lub też żeliwa. Mogą być również zdobione dodatkowo ceramiką oraz całkiem gładką i nowoczesną lub też stylizowaną na stare kafle, ale i różnego rodzaju kamieniami, od modnego teraz piaskowca po steatyt. Niektóre modele posiadają też odpowiedni korpus malowany proszkowo na wiele różnych kolorów. Częstym elementem są natomiast montowane z przodu przeszklone drzwiczki, dzięki którym nasz piec wolnostojący tym bardziej przypomina klasyczny kominek. Choć należy zauważyć, że palenisko ładowane od góry za pomocą górnych drzwiczek umożliwia wygodne i jednorazowe załadowanie większej ilości opału.
Pod paleniskiem znajduje się również popielnik, czyli specjalny pojemnik na popiół powstały z powodu spalania. Warto zwrócić również uwagę na sposób opróżniania kominka, aby po czasie nie okazało się, że czyni to korzystanie z pieca nieco uciążliwym. Najwygodniejszy będzie więc wyjmowany pojemnik z dodatkową możliwością zamknięcia na czas przenoszenia piecyka przez pokój. Im bardziej pojemny model, tym rzadziej trzeba będzie go potem opróżniać.
Zapraszamy do zapoznania się z piecami, kominkami i biokominkami w sklepie : https://bofoco.pl