Czym się zajmuje chirurg szczękowy?

Z niektórymi schorzeniami uzębienia nie możemy zgłosić się do zwyczajnego stomatologa. Do przeprowadzenia nadzwyczajnych zabiegów, potrzebne są dodatkowe umiejętności, kwalifikacje oraz profesjonalny sprzęt. W przypadku skomplikowanych problemów konieczna będzie wizyta u chirurga szczękowego.

Chirurg stomatolog, do którego najczęściej udają się osoby z bólem zęba, zajmuje się przede wszystkim leczeniem patologii tylko w obrębie jamy ustnej. Owszem, można u niego przeprowadzić zabieg usuwania ósemek czy resekcji korzeni, wykonać plastykę wędzidełka, bądź klinicznie wydłużyć korony w przypadku złamania zęba, ale przy bardziej wymagającym urazie konieczne będzie zasięgnięcie porady u chirurga szczękowego.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chociaż pozornie chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa zajmują się tymi samymi dziedzinami, w praktyce zakres leczenia trochę się różni. O ile chirurg stomatolog przeprowadza zabiegi niewymagające wsparcia anestezjologa, to w przypadku chirurgii szczękowej już tak. Chirurgia szczękowa obejmuje zatem znacznie większą liczbę zabiegów. Chirurg szczękowy zajmuje się dodatkowo operacyjnym leczeniem chorób twarzy, jamy ustnej i układu kostnego skupiającego się na twarzowej części czaszki.

Chirurgia szczękowa powstała na podłożu chirurgii ogólnej, a w skład jej nauk wchodzi także onkologia, chirurgia plastyczna i oczywiści stomatologiczna. Nierzadko więc lekarz zajmuje się problemami, które dotyczą także zakresu okulistyki czy neurochirurgii. Chirurg szczękowy leczy wady rozwojowe – progenię, laterogenię, wady zgryzu oraz wysunięcie żuchwy do przodu. Lekarz zajmuje się również leczeniem bardziej popularnych chorób — jak zęby zatrzymane, powodujące stany zapalny i ogromny ból.

Chirurg szczękowy, a onkologia

W niektórych przypadkach chirurg szczękowy zajmuje się także powstałymi w obrębie jamy ustnej nowotworami. Współcześnie choroby nowotworowe rozwinęły się do tego stopnia, że trafiają się ich odmiany nabłonkowe i tkanki nabłonkowej. Najczęściej ich główną przyczyną rozwoju są zaburzenia w rozwoju zębów.

chirurgiczne usuwanie ósemek kraków

Wstawianie implantu – do kogo się zgłosić?

Urazy spowodowane stratą lub złamaniem zęba należą do jednym z najpopularniejszych – zwłaszcza wśród dzieci. Zazwyczaj w takich przypadkach można zgłosić się do chirurga stomatologa, który albo wstawi wybitego zęba, albo ponownie go przyklei. Po pomoc można zgłosić się także do chirurga szczękowego, który nie tylko dokona rekonstrukcji materiału kostnego zęba i przygotowuje dziąsła do wszczepienia implantu, ale także wyleczy wszystkie powikłania związane z jego nieprawidłowym umieszczeniem.

W niektórych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie sterowanej regeneracji kości – zwłaszcza wtedy, kiedy istniejące kości nie zapewniają stabilności implantu. W efekcie przywrócona zostaje ilość kości, która wcześniej uległa zanikowi. W niektórych przypadkach powstaje połączenie ustno-zatokowe, a tu już konieczne jest wykonanie jego plastyki. Nieumiejętne zeszycie miejsca po zębie może spowodować zapalenie zatoki szczękowej i późniejszej hospitalizacji.

Gdzie się wybrać na usuwanie ósemek?

Usuwanie ósemek wiąże się z wieloma powikłaniami i bólem. Dlatego konieczne jest wybranie się do gabinetu stomatologicznego, w którym przeprowadzane są zabiegi bezbolesnej ekstrakcji zęba. Dzięki temu ryzyko powikłań i doprowadzenia pacjenta do stanu zagrożenia życia zdecydowanie się zmniejsza. Chirurgiczne usunięcie zęba zapobiega także jego niepotrzebnemu krzywieniu się, a także ogranicza ból. Przy wizycie u stomatologa zazwyczaj to lekarz stwierdza, czy wymagana jest pomoc innego specjalisty. To stomatolog kieruje pacjenta do chirurga szczękowego, wystawiając odpowiednie dokumenty. Wizyta u chirurga szczękowego jest zatem konieczna w przypadkach, w których stomatolog z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta, nie podejmuje się wykonania zabiegu.

Przejdź do innego artykułu