Jakie są metody leczenia uzależnień i co jest najbardziej skuteczne?

Wszelkie uzależnienia już od paru lat są zmorą naszego społeczeństwa. Ale skoro tak długo w nim są, to dlaczego tak ciężko się z nimi uporać? Głównie dlatego, że wiele uzależnionych osób nie do końca zna metody leczenia i jeśli już zdecydują się na terapię, to najczęściej wybierają te nieskuteczną dla nich. Zobaczmy więc jakie to metody i jak najlepiej podjąć leczenie uzależnienia. 

Czym jest uzależnienie i jakie wyróżniamy?

Zanim przejdziemy do metod leczenia, warto uświadomić sobie, czym jest uzależnienie. A wbrew pozorom jest to schorzenie psychiczne, nie fizyczne, które oddziałuje zarówno na nasze zdrowie, samopoczucie oraz na całe nasze życie towarzyskie i zawodowe. Wyróżniamy kilka rodzajów uzależnień i praktycznie do każdego można wybrać inne leczenie. Mamy bowiem uzależnienia:

  • Psychiczne – powodujące silne przywiązanie emocjonalne do środka uzależniającego, który wpływa na sposób myślenia i tym samym zaburza rzeczywistość. Jego nasilenie powoduje najczęściej problemy psychiczne takie jak depresja, utrata pamięci, dezorientacja. 
  • Fizyczne – powiązane z psychicznym jednak związane z fizjologicznymi potrzebami człowieka, który po psychicznym zamgleniu myśli, że środki uzależniające są w stanie polepszyć jego zdrowie, gdzie w rezultacie pogarsza się ono ze zdwojoną siłą. Następują wtedy tzw. objawy abstynencyjne wpływające na cały układ nerwowy i trawienny, powodując padaczkę, nowotwory, udar, zakrzepy itp.
  • Społeczne – wiążą się nie tyle z potrzebami fizycznymi i psychicznymi problemami ile z życiem w środowisku pełnym używek, w którym, aby być kimś, konieczne jest częste spożywanie różnych środków uzależniających. Wbrew pozorom z tego uzależnienia najciężej jest się wyleczyć, gdyż najpierw konieczna jest całkowita zmiana środowiska.
  • Behawioralne – związane z wykonywaniem danej czynności i myślą, że tylko ona daje nam szczęście. Poniekąd wiążą się one z zaburzeniami psychicznymi, ale skupionymi raczej na popędach i pragnieniach np. jedzeniowych, seksualnych, internetowych, zakupowych, hazardowych itd. 

Aby więc rozpocząć leczenie, kluczowe jest rozpoznanie, jaki typ uzależnienia dotyczy nas lub naszych bliskich i według niego podjąć odpowiednie kroki. 

Jak leczyć uzależnienie?

Główną metodą jest wspomniana już psychoterapia. Zanim jednak omówimy ją szczegółowo, warto wziąć pod uwagę jeszcze: 

  • detoks,
  • odwyk,
  • farmakoterapię.

Metody te są pierwszym etapem, zwłaszcza przy uzależnieniach fizycznych i społecznych, gdy przed rozpoczęciem pracy nad zmianą myślenia konieczne jest całkowite oczyszczenie naszego organizmu i odcięcie się od wszystkich środków uzależniających

Gdy to nastąpi, można rozpocząć terapię, która spośród wszystkich metod trwa najdłużej, ale może też najwięcej wnieść do leczenia. 

Jakie są rodzaje terapii?

Obecnie w wielu ośrodkach leczenia i na odwykach wyróżniamy dwa rodzaje terapii:

  • Indywidualną – dostosowaną do naszego trybu życia, zachowania, opartą na rozmowach z psychoterapeutami, ale też na ćwiczeniach ułatwiających nam życie w społeczeństwie pełnym nałogów. 
  • Grupową – skupioną na rozmowach, opisywaniu swoich emocji, doświadczeń i wzajemnym motywowaniu się do zmian z innymi uzależnionymi będącymi dla nas wsparciem na całej drodze leczenia. 

To, na jaki rodzaj się zdecydujemy, często zależy od uzależnionego i jego preferencji. Jeśli nie chce opowiadać na forum o swojej słabości, może wybrać indywidualną rozmowę, jednak warto zaznaczyć, że to najczęściej grupowe rozmowy o problemie są największą motywacją do działania. 

Co jest najskuteczniejsze?

Jeśli jednak osoby uzależnione same nie wiedzą, czego chcą, a najczęściej tak bywa przy ciężkich nałogach, wówczas warto postawić najpierw na maksymalne oczyszczenie (podczas detoksu lub na odwyku) i później na wdrożenie terapii mieszanej, gdyż też jest taka opcja. Leczenie uzależnień w Elblągu wygląda tak, że niektórzy uzależnieni spotykają się z terapeutami na osobności, a jeśli chcą poczuć, że nie są sami ze swoim problemem, to mogą uczęszczać na terapie grupowe. Takie rozwiązanie wymaga oczywiście znacznie większego zaangażowania, ale też przynosi najlepsze rezultaty

Jak widać leczenie uzależnień może mieć kilka form i jeśli już zdecydujemy się podjąć walkę z nałogiem, to warto na początku zastanowić się jakie uzależnienie tak naprawdę nam doskwiera i później dostosować do niego odpowiednią terapię połączoną z innymi metodami leczenia. Dzięki temu droga ku trzeźwości przebiegnie na pewno milej i sprawniej. 

Przejdź do innego artykułu