5 najczęstszych uzależnień Polaków

Obecnie o łatwiej jest o dostęp po środki, które bardzo szybko nas uzależniają.

Narkotyki miękkie i twarde, spore ilości alkoholu to tylko niektóre substancje, które najczęściej uzależniają Polaków. Oprócz standardowych środków uzależniających, coraz łatwiej o problem związany z zakupoholizmem czy z hazardem. Od czego najczęściej uzależniają się Polacy?

W dzisiejszych czasach niemal wszystko może stać się czynnikiem uzależniającym. Istnieje jednak 5 najczęściej występujących, które dotykają znacznie więcej osób niż możemy sądzić. Problemy z uzależnieniami mają negatywny wpływ na kondycję psychiczną oraz fizyczną osoby uzależnionej, a także jej bliskich. Dlatego znając katalog najczęściej uzależniających rzeczy, zdecydowanie łatwiej jest sięgnąć po pomoc. Całkowite wyleczenie się z nałogu jest niezwykle trudne, dlatego może w tym pomóc jedynie specjalistyczna pomoc.

Od czego najczęściej się uzależniamy? Jak skutecznie walczyć z uzależnieniem?

W jaki sposób powstaje uzależnienie?

Osoby uzależnione bardzo późno zdają sobie sprawę z tego, że mają problem. Najczęściej tkwią w schemacie przez wiele miesięcy, różnymi środkami zagłuszając rosnące problemy, przez co szybciej się uzależniają. Z biegiem czasu coraz trudniej poradzić sobie ze skalą zniszczeń, które spowodowało uzależnienie i z tego też powodu tak mało osób podejmuje się terapii.

Uzależnienie pojawia się nagle. Niekiedy osoba zmagająca się z problemem zdaje sobie sprawę z tego po długim czasie – zazwyczaj kiedy trudno jest o znalezienie już osoby, która będzie wspierała w terapii. Warto jednak pamiętać, że każde uzależnienie można skutecznie wyleczyć – wystarczy zgłosić się o pomoc do specjalistycznego ośrodka terapii uzależnień.

Od jakich substancji Polacy najszybciej się uzależniają?

Polacy najczęściej uzależniają się od trzech substancji:

  • alkoholu,
  • narkotyków, w tym środków nasennych,
  • nikotyny.

Do problemu z nadużywaniem alkoholu przyznaje się coraz więcej Polaków. Wynika to przede wszystkich ze stosunkowo niskiej ceny napojów wysokoprocentowych, a także ich dostępności. Aktualnie alkohol można kupić w każdym sklepie, przez co nie sposób jest go unikać. Osoba uzależniona czuje pokusę na każdym kroku, dlatego też alkoholikom tak trudno jest wyjść z nałogu. Jednocześnie alkohol, jeśli zmagamy się z dużymi problemami, skutecznie zagłusza wszystkie emocje, dzięki czemu osoba uzależniona ze swojej perspektywy nie musi się niczym przejmować.

Narkotyki, a także środki nasenne, to kolejna substancja, która bardzo szybko uzależnia. Pomimo tego, że posiadanie narkotyków jest nielegalne, a środki nasenne są wystawiane jedynie na receptę, wcale nie tak trudno o ich zdobycie. Chęć szybkiego zaśnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów ze snem, a także możliwość oderwania się od rzeczywistości za sprawą narkotyków sprawia, że o problem z uzależnieniem jest łatwo.

Teoretycznie nikotyna nie wpływa negatywnie na kondycję psychiczna Polaków, ale jednocześnie jest ona niezwykle toksyczna dla organizmu. Palenie bardzo szybko odbija się na zdrowiu, a także wyglądzie skóry. Już nie wspominając o tym, że to jeden z tych nałogów, które najtrudniej rzucić.

uzależnienia wśród Polaków

Co najczęściej uzależnia Polaków?

Polacy uzależniają się nie tylko od substancji psychoaktywnych, alkoholu czy nikotyny. Coraz częściej mówi się o problemie z hazardem. Jest to jedno z typowych uzależnień behawioralnych, gdyż gracze, którzy „wygrywają” wpadają w stan euforyczny, podobny do tego, który można osiągnąć po sięgnięciu po narkotyki. Jeśli hazardzista nie gra przez dłuższy czas – zaczyna mieć problemy z bezsennością oraz kontrolą emocji.

Konsumpcjonistyczny tryb życia, a także chęć posiadania wszystkiego, co aktualnie jest modne sprawia, że coraz więcej osób uzależnia się od zakupów. Zakupoholizm jest niekontrolowany, przez co trudno jest utrzymać oszczędności, a także pieniądze w portfelu. Dlatego też zakupoholicy bardzo często wpadają w poważne kłopoty finansowe.

Terapia uzależnień k. Opola

Samodzielne leczenie uzależnień jest w większości przypadków nieskuteczne. Dlatego osoby uzależnione powinny zgłosić się do ośrodka specjalizującego się w leczeniu terapii uzależnień koło Opola. Specjaliści podczas terapii grupowych i indywidualnych pomogą pacjentowi w znalezieniu nowej drogi życiowej bez substancji i rzeczy uzależniających. Dlatego jeśli szukasz terapii uzależnień w pobliżu Opola, warto zapoznać się z ofertą ośrodka FreeDom.

Przejdź do innego artykułu