W co powinien być wyposażony gabinet lekarski?

Odpowiednie wyposażenie gabinetu medycznego polega nie tylko na wybierze funkcjonalnych mebli.

Tę kwestię regulują przepisy sanitarne, które wymuszają na lekarzach dostosowanie wyposażenia swojego gabinetu pod odpowiednie wymagania. Nic w tym dziwnego – konieczne jest zamówienie mebli łatwych w utrzymaniu w reżimie sanitarnym, a także umożliwiających bezproblemowe przyjmowanie pacjentów.

Bez względu na to, jakiej specjalizacji jest lekarz, w jego gabinecie powinny znaleźć się konkretne meble do przeprowadzania badań, a także niezbędne artykuły higieniczne. W gabinecie nie powinno zatem zabraknąć wyznaczonego miejsca do przeprowadzania badań, a także do przechowywania dokumentów oraz odpowiedniego sprzętu medycznego.

Jak zatem urządzić gabinet lekarski? Co powinno znaleźć się w każdym gabinecie lekarskim?

Sprzęt oraz meble medyczne w gabinecie lekarskim powinny być funkcjonalne, wysokiej jakości, a także pochodzić jedynie od sprawdzonych producentów, oferujących najwyższej klasy wyposażenie. Z racji tego, że branża medyczna nieustannie się rozwija, na rynku pojawiają się coraz to lepsze rozwiązania do gabinetów.

Czego nie może zabraknąć w gabinecie lekarskim? Każdy gabinet powinien zostać wyposażony w m.in.:

  • kozetkę lekarską,
  • parawan medyczny,
  • taboret medyczny,
  • biurko dla lekarza oraz wygodne krzesło,
  • funkcjonalne szafki i stoliki pod aparaturę.

Parawany medyczne – dlaczego są tak istotne?

W większości pacjenci są badani na specjalistycznych łóżkach oraz fotelach, które powinny znaleźć się w ustronnym miejscu w gabinecie. Nic zatem dziwnego, że kozetki medyczne są obecnie traktowane jako obowiązkowe wyposażenie każdego gabinetu lekarskiego.

Jednak sama kozetka medyczna nie sprawdzi się, jeśli w gabinecie nie znajdzie się parawan medyczny. To dzięki niemu pacjent podczas badania czuje się komfortowo i ma poczucie, że lekarz zapewnia mu maksymalną prywatność.

Obecnie na rynku medycznym można wybierać spośród parawanów medycznych metalowych, jak i drewnianych. Parawany metalowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na środki dezynfekujące. Parawany drewniane świetnie sprawdzą się w prywatnych gabinetach, doskonale podkreślą indywidualność wnętrza.

Taborety medyczne na kółkach w gabinecie

W większości gabinetów medycznych taborety medyczne to podstawa. Wchodząc do gabinetu przy biurku lekarza bardzo często stoi taboret, na którym siada pacjent, aby lekarz mógł przeprowadzić pierwszy wywiad i nierzadko również wstępne badanie. Są one niezwykle funkcjonalne i wygodne, a co najważniejsze – w prosty sposób można zmieniać ich położenie w gabinecie.

Specjalistyczne taborety medyczne posiadają pełną certyfikację, dzięki czemu mogą stanowić podstawowe wyposażenie każdego gabinetu lekarskiego. Dodatkowo są one wykonane z materiałów prostych w utrzymaniu czystości, a także odpornych na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu będą służyły przez wiele lat.

Stoliki pod aparaturę – jaki wybrać?

Stoliki pod aparaturę to specyficzny mebel w gabinecie lekarskim. Z pozoru nie jest niezbędny w każdym gabinecie ze względu na swoją specyfikę, w praktyce – to właśnie na nim przechowywane są wszystkie istotne sprzęty medyczne.

Stoliki medyczne mogą służyć również jako miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów medycznych, a ze względu na swoją wysoką odporność na różne środki chemiczne – również różnego rodzaju preparaty w gabinetach zabiegowych.

Stoły medyczne znajdą swoje zastosowanie w każdej placówce lekarskiej, dlatego nie można zapomnieć o ich obecności kompletując wyposażenie gabinetów. Pod tym adresem znajdziesz profesjonalne stoły medyczne.

wyposażenie gabinetu lekarskiego

Środki do dezynfekcji a wymogi sanitarne

Środki do dezynfekcji to również jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego. Ze względu na to, że pacjenci przychodzą na wizytę z różnymi schorzeniami, płyny dezynfekujące powinny znajdować się w każdym gabinecie. Dzięki temu nie tylko zwiększa się świadomość higieny, ale również przestrzegane są wszelkie wymogi sanitarne.

Z tego też powodu każdy gabinet medyczny powinien być wyposażony w podstawowe środki dezynfekujące, a także czyszczące.

Zamawiając meble medyczne warto korzystać z ofert jedynie profesjonalnych producentów, zapewniających certyfikowane elementy wyposażenia gabinetów lekarskich. Dzięki temu meble są przeznaczone do tego, aby korzystać z nich w odpowiednich warunkach sanitarnych, a także dostosowane do wymagających potrzeb lekarzy oraz pacjentów.

Przejdź do innego artykułu