Leczenie w dzisiejszych czasach większości osób w Polsce kojarzy się ze smutnymi korytarzami przepełnionymi ludźmi, którzy stoją w kolejce. Jednak jeżeli doznaliśmy urazu lub z innego powodu potrzebujemy USG możemy zdecydować się na zamówienie specjalisty z dojazdem do domu – teraz takie usługi są już dostępne we Wrocławiu!
Podstawowe informacje o USG
USG to inaczej fale ultradźwiękowe. Zazwyczaj kojarzymy je z badaniami kobiet w ciąży, ponieważ zawsze wtedy jest wykorzystywane. Jednak to badanie jest potrzebne w wielu innych przypadkach.
Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe, aby stworzyć obraz tego co wewnątrz naszego ciała. Dzięki temu powstają zdjęcia mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów w całym ciele. Służy ono do diagnozowania zwichnięć, naciągnięć , deformacji i innych problemów z tkankami miękkimi.
Ultradźwięki są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego.
Czym jest USG układu mięśniowo-szkieletowego?
Ultradźwięki są bezpieczne i bezbolesne oraz wytwarzają zdjęcia wnętrza ciała za pomocą fal dźwiękowych. Obrazowanie ultradźwiękowe, zwane również skanowaniem ultradźwiękowym lub ultrasonograficznym, polega na zastosowaniu małego przetwornika (sondy) i żelu ultradźwiękowego umieszczonego bezpośrednio na skórze. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są przesyłane z sondy przez żel do ciała. Przetwornik zbiera dźwięki, które odbijają się, a komputer wykorzystuje te fale dźwiękowe do stworzenia obrazu.
Badania ultrasonograficzne nie wykorzystują promieniowania jonizującego (stosowanego w promieniowaniu rentgenowskim), w związku z czym pacjent nie jest narażony na promieniowanie. Ponieważ obrazy ultradźwiękowe są przechwytywane w czasie rzeczywistym, mogą pokazywać strukturę i ruch narządów wewnętrznych organizmu, a także krew przepływającą przez naczynia krwionośne.
Obrazowanie ultrasonograficzne to nieinwazyjny test medyczny, który pomaga lekarzom diagnozować i leczyć schorzenia. Dzięki temu badaniu układu mięśniowo-szkieletowego możemy mieć zdjęcia mięśni, ścięgien, więzadeł, stawów i tkanek miękkich w całym ciele.
Co może pomóc zdiagnozować badanie USG?
USG pomaga w diagnozie bardzo wielu chorób takich jak zapalenie ścięgna rotatora w ramieniu, ścięgna Achillesa w kostce czy innych ścięgien w całym ciele. Na badaniu zobaczymy też wszelkie masy lub zbierający się płyn. Pozwala ono też skontrolować torebki stawowe i stwierdzić czy nie pękły, nie są uszkodzone, bądź nie atakuje ich stan zapalny.
Bardzo ważne jest też to, że USG pozwala wykryć wczesne zmiany reumatoidalne zapalenia stawów.
Głośno jest ostatnio o chorobie nazywanej zespołem cieśnin nadgarstka, która polega na uwięzieniu nerwów. Również tą dolegliwość diagnozuje się przy wykorzystaniu USG.
Badanie ultrasonograficzne w poradni chirurgicznej pozwala również zdiagnozować i lepiej dostosować terapię do pacjentów z: łagodnymi i złośliwymi guzkami tkanek miękkich, torbielami, przepuklinami, ciałami obcymi w tkankach miękkich (takimi jak drzazgi czy szkło) oraz płynem i bolesnością w stawi biodrowym.
Bardzo ważne jest też to, że ze względu na swoją nieinwazyjność i nieszkodliwość możemy je przeprowadzać u dzieci. To pozwala zdiagnozować zwichnięcia bioder u niemowląt, płyn w stawie biodrowym u dzieci, zaburzenia mięśni szyi u niemowląt z skręcaniem szyi oraz wszelkie masy.
Kiedy warto przeprowadzić USG w domu pacjenta?
USG w domu pacjenta to wyjątkowe i innowacyjne rozwiązanie. Pozwala uniknąć kolejek i wciąż liczyć na najwyższą opiekę medyczną. Jeżeli nasze dolegliwości utrudniają nam przemieszczanie to powinniśmy się na nie zdecydować, to też najlepsza opcja dla wszystkich osób, które nie mają czasu i są zapracowane. Przede wszystkim jednak rodzice z małymi dziećmi docenią to rozwiązanie – niezależnie od tego czy badanie ma być wykonane na nich, czy na ich pociechach.