Przegląd najskuteczniejszych nawozów rolniczych

Przegląd najskuteczniejszych nawozów rolniczych

Nawozy to niezwykle istotny element w rolnictwie. Nie wszystkie jednak nadają się do każdego rodzaju upraw. Doświadczeni rolnicy oczywiście posiadają odpowiednią wiedzę na ich temat i stosują je tak, jak powinno się je stosować. Jednak osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z własną ziemią i rolnictwem z pewnością zastanawiają się, jakie nawozy na rynku istnieją, oraz w jakich sytuacjach warto konkretne z nich stosować. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu poszczególnych kategorii nawozów, można liczyć się z tym, że plony będą na bardzo wysokim poziomie. Oto praktyczny przegląd kategorii najbardziej skutecznych nawozów rolniczych.

Jakie można wyróżnić kategorie nawozów?

W zasadzie, kategorii nawozów można wyróżnić aż cztery. Każdy z nich stosuje się w nieco inny sposób i daje nieco inne efekty.

Pierwszą z kategorii są nawozy mineralne, które przez niektórych ludzi nazywane są także nawozami sztucznymi. W takich nawozach mogą znaleźć się takie składniki odżywcze, jak azot, fosfor, bor, siarka, potas, wapń czy też magnez. Przeważnie nawóz dostarczany przez przemysł chemiczny, zawiera w sobie jeden z tych wymienionych składników, czasami dwa. Najpopularniejsze wśród rolników są bez wątpienia nawozy z azotem, ponieważ dzięki nim masa plonu zostaje znacznie zwiększona.

Kolejną kategorią, którą można wyróżnić wśród nawozów, to nawozy płynne. Mają one postać wodnego roztworu. Ogromną zaletą tej kategorii nawozów jest bez wątpienia fakt, że działają one najszybciej ze wszystkich. Nic dziwnego, roślinom znacznie prościej jest przyswoić składniki odżywcze w formie wodnej, ponieważ płyny szybciej wnikają w strukturę gleby. Oprócz zdecydowanej skuteczności tej kategorii nawozów, kolejną jej zaletą jest wydajność. Jedno opakowanie nawozu, mające pół litra, może zostać rozcieńczone, przez co rolnik może uzyskać nawet 100 l preparatu, gotowego do użytku. Taka ilość preparatu starcza nawet na rok, jeżeli jest odpowiednio przechowywana.

Kolejną, trzecią już kategorią nawozów rolniczych, są nawozy dolistne. Jak sama ich nazwa wskazuje, aplikuje się je na liście rośliny. Preparaty te są produkowane w zdecydowanej większości w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej, dzięki czemu ich jakość jest na najwyższym poziomie.

Czwartą, ostatnią już kategorią nawozów, są nawozy organiczne. Do tej kategorii zalicza się wszystko, co powstało z substancji organicznych. Nawozami organicznymi są więc: biohumus, kompost oraz słoma, liście buraczane.

Który nawóz kiedy wybrać?

Konkretny nawóz powinien zostać wybrany na podstawie tego, co dokładnie zostało posiane, oraz na jakiej glebie. Są takie rośliny, których prawie wcale nie trzeba wspomagać, ale są też takie, które bez wspomagaczy nie urosną.

„Ogromnym ułatwieniem z pewnością będzie poproszenie o radę innych, bardziej doświadczonych rolników, którzy także mają swoje uprawy w okolicy. Dzięki ich wiedzy, będziesz w stanie dowiedzieć się, jakie konkretnie nawozy będą sprawdzać się najlepiej. Dobrym pomysłem będzie także to, jeżeli nawozy będziesz starał się nabyć w dobrych sklepach specjalistycznych – także tych internetowych. W takich miejscach pracują osoby, które mają pewną wiedzę na temat nawozów, którą z pewnością się z tobą podzielą.”

Ogromne znaczenie ma też fakt, aby zakupione nawozy miały odpowiednią, wysoką jakość. To właśnie jakość nawozów sprawi, że twoje uprawy będą wysokie i duże. A chyba każdy rolnik chce, mieć jak największe zbiory!

Przejdź do innego artykułu