Futerał na gitarę służy do zabezpieczenia instrumentu przed uszkodzeniem i zabrudzeniem oraz przechowywania w różnych warunkach. Chroni go także przed negatywnym wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze futerału na gitarę? Które z nich sprawdzą się najlepiej?
Jak używać futerału na gitarę?
Dla skutecznego zabezpieczenia instrumentu nie powinno używać się futerału w warunkach ekstremalnych, takich jak silne światło słoneczne lub deszcz oraz narażać na zgniecenie, jeśli nie jest do tego przystosowany. Nie należy zapominać o tym, że są one wykonane z materiałów łatwopalnych, dlatego konieczne jest unikanie kontaktu z ogniem. Każdy z futerałów zaopatrzony jest w zamki do zapinania produktu. Użytkowanie go bez zapięcia może spowodować wypadnięcie gitary. Nie należy ich również używać w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia ich części, takich jak: zawiasy, zamki, rączki, paski i szelki, karabinki i półkółka i inne. Jeśli elementy te zostałyby w jakikolwiek sposób uszkodzone i nie mogą spełniać swojej funkcji, należy wstrzymać się z użytkowaniem takiego futerału, ponieważ grozi to zniszczeniem instrumentu lub jego wypadnięciem i mechanicznym uszkodzeniem. Prawidłowe użytkowanie futerału i dbanie o niego zapewni odpowiednie zabezpieczenie instrumentu i komfort użytkowania.
Z jakich materiałów wykonane są futerały na gitarę?
Futerały na gitarę wykonane są z różnych materiałów. Może to być utwardzone tworzywo termoizolacyjne, styropian, drewno, twarde tworzywa sztuczne. Wykonane z utwardzonego tworzywa termoizolacyjnego posiadają doskonałą izolację termiczną i odporność na działania mechaniczne, a przy tym są bardzo lekkie i trwałe nawet przy intensywnych użytkowaniu. Łączą one najlepsze cechy tego typu produktów ze sklejki lub styropianu. Futerały wykonane ze styropianu idealnie zabezpieczają instrument przed szkodliwym wpływem niskich lub wysokich temperatur oraz gwałtownymi jej skokami i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą przyczynić się do uszkodzenia instrumentu. Ich zaletą jest niewielki ciężar i stosunkowo niewysoka cena, dlatego są chętnie kupowane przez muzyków. Jednak ich trwałość jest ograniczona. Kolejnym materiałem, z którego produkuje się futerały na gitary jest drewno. Produkty wykonane ze sklejki drewnianej zapewniają instrumentom dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Ich wadą jest wyższa waga.
Futerały na gitary są wykonane także z twardych tworzyw sztucznych, takich jak kompozyt włókna szklanego i żywicy, kompozyt włókna węglowego i żywicy oraz z tworzywa ABS. Odróżnia je od pozostałej grupy tego typu produktów modny i elegancki wygląd. Futerały wykonane z włókna szklanego cechuje lekkość i doskonałe zabezpieczenie instrumentu przed mechanicznym uszkodzeniem. Mają błyszczącą zewnętrzną powłokę, dlatego mogą łatwo ulec zarysowaniu lub innemu uszkodzeniu. Natomiast futerały wyprodukowane z użyciem włókna węglowego przy niezwykłej lekkości zachowują odpowiednią wytrzymałość i sztywność. Jednak nie należą do najtańszych, gdyż ich wyjątkowe cechy wpływają na cenę. W rozsądnych granicach cenowych mieszczą się natomiast futerały wykonane z włókna ABS, a przy tym cechują się odpowiednią wytrzymałością i wagą. Kolejnym materiałem, z którego mogą być one wykonane, jest kompozyt poliwęglanu i ABS. Należy także pamiętać, że należy go jeszcze dopasować do modelu gitary, czy to będzie klasyczna, akustyczna, elektryczna lub basowa.
Rynek oferuje futerały w różnych rozmiarach, kolorach, aby umożliwić klientom znalezienie produktu odpowiadającego ich wymaganiom i zabezpieczającego instrument w czasie transportu i przechowywania.