Splitter optyczny – jak działa i dlaczego jest istotny w budowie sieci światłowodowej

Splittery optyczne stanowią dziś jedno z podstawowych urządzeń budujących pasywne sieci optyczne. Słowo split oznacza z angielskiego podział i zgodnie z nazwą podstawowym zadaniem splitterów jest rozdzielanie mocy sygnału wejściowego z jednego pasma na wiele portów wyjściowych. Nie bez powodu najczęściej spotykanym rozwiązaniem dla sieci FTTH są dziś systemy P2MP (point to multipoint), których podstawowym elementem jest właśnie splitter – to dzięki niemu sygnał trafia do dziesiątek abonentów jednocześnie. Jak jednak działa tego typu urządzenie i dlaczego jest tak istotne w budowie sieci światłowodowej?

Jak działa i do czego służy splitter optyczny?

Stosowanie infrastruktury P2MP, po polsku znanej jako punkt-wielopunkt jest dziś najbardziej wydajnym z punktu widzenia operatorów sieci telekomunikacyjnych sposobem na dostarczenie stabilnego i szybkiego łącza Internetowego do wielu użytkowników w osiedlach domków czy blokach mieszkalnych. W przeciwieństwie do systemu punkt-punkt, łącze biegnące z centrali operatora nie jest doprowadzane bezpośrednio do każdego pojedynczego mieszkania, a właśnie do splittera optycznego, który dzieli jego sygnał i przesyła do wszystkich podłączonych do gniazd urządzeń odbiorczych w domach użytkowników. Sposób taki jest tańszy i w obliczu dzisiejszych możliwości technologicznych sprzętów korzystających z sygnału przesyłanego przez światłowody, w zupełności wystarczający.

Splitter optyczny to nic innego jak niewielka elektroniczna skrzynka, która dzieli moc optyczną sygnału wejściowego pomiędzy określoną ilość podłączonych do niego urządzeń ONT (optical network terminal, urządzenie odbierające sygnał po stronie abonenta). Splittery mogą różnić się między sobą ilością portów wyjściowych. Najprostsze modele mogą dzielić sygnał na dwa, a te najbardziej rozbudowane nawet na 128 użytkowników. Warto oczywiście zaznaczyć w tym miejscu, że podział ten powinien być równomierny dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego czy splitter podłączony jest do sieci GPON czy też GEPON. Według obecnych standardów sygnał docierający do abonenta powinien osiągać prędkość co najmniej 100 Mb/s.

splittery optyczne

Rodzaje splitterów optycznych

Różnice w ilości wyjść splittera pomiędzy konkretnymi modelami urządzeń to nie jedyny podział, jaki można zastosować w stosunku do splitterów optycznych. Pierwszym z podstawowych rodzajów są splittery PLC, pozwalające na osiąganie wysokich parametrów optycznych łącza przy niewielkich rozmiarach samego urządzenia dzięki zastosowaniu technologii planarnej. Splittery PLC są stosunkowo nowoczesną technologią, która zastępuje dziś starsze splittery FTB głównie dlatego, że oferuje zwyczajnie mniejsze straty na prędkości łącza, większą symetrię podziału mocy oraz przede wszystkim możliwość rozdzielenia sygnału pomiędzy dużą liczbę użytkowników. Splittery TBT są w tych zadaniach dużo słabsze – ich działanie polega na zgrzewaniu ze sobą włókien światłowodowych, które następnie, poprzez wydłużanie się włókien pozwala na zbliżanie się ich rdzeni, sprzęganie modów i tym samym podział mocy optycznej.

Rola splitterów optycznych w budowie sieci światłowodowej

Podstawowym zadaniem splitterów w sieci światłowodowej jest oczywiście rozdzielanie sygnału docierającego do urządzenia po przewodzie prowadzonym z centrali operatora. Urządzenia takie montuje się więc w piwnicach bloków mieszkalnych czy w specjalnie przygotowanych skrzynkach na osiedlach domków jednorodzinnych. Co ciekawe, splittery mogą wykorzystywać dziś zarówno łącza światłowodowe, jak i łącza miedziane, przez co często podłączane są do istniejącej już sieci telekomunikacyjnej w bloku. Najważniejsze jest tu jednak to, że splittery pomimo rozdzielania mocy sygnału wejściowego nie obniżają prędkości łącza do poziomu, który powodowałby brak różnicy pomiędzy siecią światłowodową, a tradycyjną siecią miedzianą. Nawet jeśli w pewnym momencie drogi światłowody zostają zamienione na okablowanie miedziane, prędkość łącza dostarczanego do splittera nie zmienia się a to oznacza, że zwiększenie przepustowości łącza w domu jest zawsze możliwe poprzez zwyczajne zastąpienie okablowania.

Splittery są niezwykle istotnym elementem współczesnych sieci światłowodowych, gdyż bez nich koszty zbudowania sieci telekomunikacyjnej dla miast i podłączenia każdego pojedynczego użytkownika bezpośrednio do centrali operatora byłoby niezwykle kosztowne i przekraczało czyjekolwiek możliwości finansowe. Nie ma więc wątpliwości, że wynalezienie technologii P2MP i zastosowanie jej w sieciach GPON i GEPON właśnie za pomocą splitterów to jedyne logiczne wyjście z sytuacji i najlepsza możliwość zapewnienia dostępu do sieci wszystkim, którzy tego potrzebują.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment