Jakie są metody rozliczania się przedsiębiorcy z Urzędem Skarbowym

Każda działalność jest inna, co oznacza, że poszczególne firmy i instytucje muszą pamiętać o różnych formalnościach na każdym etapie pracy. Kiedy przychodzi początek roku i czas na rozliczenie podatków, w zależności od przedsiębiorstwa należy rozliczyć właściwy podatek, a nie każdego dotyczy ten sam. Właśnie dlatego w tym artykule przeczytasz o tym, jakie są metody rozliczania się danych przedsiębiorców z Urzędem Skarbowym.

Jak się rozliczać?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością pod koniec roku obliczeniowego musisz zająć się formalnościami związanymi z rozliczaniem podatku. Który jednak PIT należy wypełnić? To zależy od wielu czynników, dlatego koniecznie zapoznaj się z naszym informatorem na temat poszczególnych dokumentów PIT. Jeśli chodzi o PIT 11, jest to rozliczenie dotyczące umów o pracę, umów zlecenie, a także umów o dzieło, ale nie tylko. Jest to dokument przekazywany pracownikowi oraz Urzędowi Skarbowemu. Zawarte są w nim informacje o tym, ile dany pracownik zarobił w okresie pracy oraz jakie składki zostały pobrane.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na rozliczenie za pomocą podatku liniowego muszą, z kolei, złożyć zeznanie PIT-36L. W nim zawarte są informacje na temat tego, ile wyniosły przychody danego przedsiębiorstwa w ciągu roku obliczeniowego. Podatek liniowy wynosi 19%, a oprócz przychodów można w tym dokumencie odliczyć jedynie składki ZUS.

Zeznanie roczne dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorców prowadzących swoją działalność dotyczy również PIT-28. Dokument ten muszą wypełnić osoby fizyczne, których działalność jest jednoosobowa i których dotyczy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ale nie tylko. PIT-28 skierowany jest również do spółek cywilnych lub jawnych prowadzonych przez osobę fizyczną. Ponadto rozliczenie z pomocą tego PIT-u muszą wykonać również osoby, które zarabiają, wynajmując komuś posiadany teren. Co ciekawe, PIT-28 musi być rozliczony do końca stycznia, a więc inaczej, niż większość rozliczeń podatkowych.
Bardzo ważnym dokumentem do rozliczenia dla każdego przedsiębiorcy jest również PIT-4R. Jest on w pewien sposób powiązany merytorycznie z PIT-em 11, ponieważ dotyczy zaliczek pobieranych na podatek dochodowy od osoby fizycznej, a więc od pracownika. Jednak tego dokumentu pracownicy nie otrzymują, jest on potrzebny wyłącznie Urzędowi Skarbowemu. PIT-4R to suma zaliczek, jaką pracodawca wpłaca do Urzędu od wszystkich pracowników. Dokument ten trzeba dostarczyć Urzędowi do końca stycznia w roku kolejnym po roku rozliczeniowym.śm

Czym jest karta podatkowa?

Niektórzy przedsiębiorcy zamiast wymienionych dokumentów PIT rozliczają się za pomocą karty podatkowej. Kto może z tego skorzystać? Kartę podatkową mogą wypełnić osoby, które prowadzą działalność obejmującą pewne usługi, czyli np. handel. Jeszcze jednym warunkiem jest zatrudnianie niewielkiej liczby pracowników. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność odprowadzają co miesiąc pewną kwotę podatku wyznaczoną przez sam Urząd Skarbowy i nie muszą składać dokumentu PIT.
Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą, warto już na samym początku zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami i zasadami dotyczącymi podatków płaconych w ramach tej działalności. W przypadku wątpliwości warto zgłosić się do firmy zajmującej się księgowością na bieżąco i wówczas dowiesz się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku firmy, którą chcesz założyć. Wiele zależy tutaj od charakteru danej działalności, ilości zatrudnianych pracowników oraz od przychodu, który będziesz pozyskiwać. Jeśli zaś musisz się rozliczyć za poprzedni rok rozliczeniowy, pamiętaj o dokładnym przeczytaniu informacji o konkretnych dokumentach PIT, ponieważ przepisy są określone bardzo precyzyjnie.

Przejdź do innego artykułu