Prowadzenie własnej działalności nie zawsze oznacza konieczność zarejestrowania swojej pracy. Obecnie coraz popularniejsze jest prowadzenie działalności nierejestrowanej, które umożliwia lepszy start naszej firmy, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto jednak wiedzieć, że prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zawsze zwalnia nas z obowiązku wystawiania faktur.
Współcześnie każdy może wystawić fakturę również przedsiębiorca, który nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy „na próbę” oznacza jednak konieczność wystawienia faktury w momencie, kiedy wymagają tego przepisy prawa – za sprzedaż produktów lub usług. Jak wygląda kwestia wystawiania faktur w przypadku działalności nierejestrowanej? Kiedy przedsiębiorca musi wystawić fakturę?
Czym jest działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowana, jak sama nazwa wskazuje, to forma prowadzenia własnej firmy, bez konieczności rejestrowania jej w CEIDG. Wielu początkujących przedsiębiorców w taki sposób sprawdza swoje możliwości na rynku, zakładając firmę „na próbę”. Dzięki temu mają możliwość wprowadzenia na rynek własnych produktów lub usług, bez konieczności opłacania kosztów prowadzenia firmy. Nie każdy jednak może prowadzić działalność nierejestrowaną. Kto zatem zostaje zwolniony z konieczności rejestrowania firmy?
Aby założyć działalność nierejestrowaną, przedsiębiorca powinien spełnić określone warunki:
- prowadzić działalność jako osoba fizyczna. Oznacza to tyle, że nie może być jednocześnie związany z żadną spółką cywilną,
- prowadzona przez niego działalność nie wymaga otrzymania pozwoleń czy koncesji,
- przedsiębiorca nie może pobierać przychodu w miesiącu większego niż aktualna połowa minimalnego wynagrodzenia krajowego.
- nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy.
Brak konieczności rejestracji działalności gospodarczej obowiązuje również właścicieli agroturystyki, którzy jednocześnie posiadają status rolników. Firmy nie muszą posiadać również rolnicy specjalizujący się w handlu detalicznym, a także zajmujący się produkcją wina.
Działalność nierejestrowana a wystawienie faktury
Prowadzenie działalności nierejestrowanej zwalnia większość przedsiębiorców od prowadzenia pełnej księgowości. Aby jednak móc rozliczyć się ze swoich dochodów, w dalszym ciągu musi prowadzić uproszczoną ewidencję, sprowadzającą się do rejestrowania sprzedaży czy dochodów. Do obowiązków przedsiębiorcy należy również konieczność wystawienia paragonów, a na specjalne życzenie klienta – również faktury.
W teorii osoby prowadzące nierejestrowaną działalność są zwolnione z konieczności wystawiania faktur. Muszą jednak wystawić dokument jeśli zostaną o to poproszeni. Wystawienie faktury za wykonanie usługi bądź sprzedaż różni się jednak od faktury VAT.
Przedsiębiorca bez zarejestrowanej działalności, czyli nieposiadający numeru ewidencyjnego NIP, nie może wystawiać faktur VAT. Ustawa zwalnia go z konieczności płacenia podatku.
Faktura w działalności nierejestrowanej
Faktura wystawiana w przypadku prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej, nie będzie różniła się zbytnio od tradycyjnej. Przedsiębiorca wystawiający fakturę powinien pamiętać przede wszystkim o:
- wpisaniu numeru faktury (mogą to być kolejno następujące po sobie liczby),
- dacie jej wystawienia,
- niezbędnych danych podatnika oraz nabywcy,
- nazwie towaru oraz jego cenie,
- podsumowaniu należnej kwoty.
Możliwość wystawienia faktury bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej to spore ułatwienie dla osób, które z różnych względów nie chcą prowadzić firmy. Cały proces jest bardzo prosty, a współcześnie początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z gotowych wzorów faktur, a także prowadzić całą małą księgowość w jednym miejscu. Doskonale do tego sprawdza się program do wystawienia faktur online.
Wystawianie faktur online – jak zacząć?
Wystawianie faktur online jest bardzo proste i niezwykle intuicyjne. Użytkownicy strony przed wystawieniem odpowiedniego dokumentu są zobowiązani zarejestrować się na stronie oraz uzupełnić swoje dane. Współcześnie program online umożliwia wystawienie faktury bez VAT dla osób bez własnej działalności, co wystarczy zaznaczyć na etapie dodawania swoich danych.
Korzystanie z programów do fakturowania online pozwala na szybkie rozliczenie, a także możliwość kontrolowania stanu płatności. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą sprawować opiekę nad wszystkimi dokumentami, aby móc przechowywać je w jednym miejscu. Dodatkowo zaletą programów online do wystawiania faktur jest możliwość przygotowania i wysłania dokumentu bez konieczności posiadania księgowej, a także o każdej porze dnia i nocy.
Faktury online za pomocą specjalistycznych programów mogą również wystawiać osoby z własną działalnością gospodarczą, co wiąże się ze sporymi, comiesięcznymi oszczędnościami kosztów.