Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Założenie przychodni bądź prywatnego gabinetu lekarskiego wbrew pozorom nie jest takie proste.

Poszczególne pomieszczenia powinny spełniać konkretne wymagania, w samych gabinetach muszą znaleźć się odpowiedniej jakości meble medyczne z certyfikatem. Jak zatem wyposażyć gabinet lekarski, aby jednocześnie był funkcjonalny i spełniał wszelkie wymagania sanitarne?

Każdy gabinet, w którym lekarz będzie przyjmował pacjentów, powinien spełnić wymogi sanepidu, oraz być zaprojektowany w sposób zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Przepisy odnoszą się nie tylko do wyglądu całego pomieszczenia, w tym wykończenia ścian i podłóg, ale dotyczą równie sprzętu medycznego, całej aparatury, a także mebli jakie się w nim znajdą.

Co powinno znaleźć się w gabinecie lekarskim? Jakie meble mogą być przydatne podczas codziennego przyjmowania pacjentów, jak i przeprowadzania zabiegów medycznych? Gdzie warto zamówić meble do gabinetu lekarskiego?

Meble medyczne w gabinecie lekarskim

Zamawiając meble do gabinetu lekarskiego warto zwrócić uwagę na ich specyfikację, a także przeznaczenie. Wybierając konkretne meble do gabinetu medycznego nie tylko zwracamy uwagę na ich estetykę czy dopasowanie do posiadanych już urządzeń, ale przede wszystkim na ich funkcjonalność. Powinny one być w stanie pomieścić nie tylko wszystkie niezbędne dokumenty, ale również sprzęt medyczny wymagający specjalnego przechowywania.

Dodatkowo wszystkie meble, jakie znajdą się w gabinecie lekarskim powinny być wykonane z materiałów łatwych w utrzymaniu czystości, a także szybkich podczas codziennej dezynfekcji. Poszczególne meble, zwłaszcza te, które będą miały bezpośredni kontakt z pacjentem, muszą być zaprojektowane z materiałów odpornych na silne środki chemiczne.

Polecane są meble stojące, które posiadają nóżki na odpowiedniej wysokości, ułatwiające codzienne sprzątanie gabinetu. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, aby meble pomimo częstej dezynfekcji służyły przez lata.

Jakie meble do gabinetu lekarskiego?

Kompletując wyposażenie gabinetu medycznego najbezpieczniej jest skorzystać z oferty przygotowanej przez profesjonalną firmę, specjalizującą się w sprzedaży wysokiej jakości sprzętu medycznego do różnego rodzaju placówek. Dzięki temu zyskujemy pewność, że gabinety będą wyposażone w sprzęty oraz meble spełniające wszystkie wymogi oraz posiadające odpowiednie certyfikaty.

Jakie meble powinny znaleźć się w gabinecie medycznym?

Taborety specjalistyczne dla medyków

Taboret medyczny to podstawowe wyposażenie niemal każdego gabinetu lekarskiego. Jest mały, poręczny, a jednocześnie bardzo lekki i łatwy w samodzielnym przestawianiu. To na nim lekarz ma możliwość zbadania pacjenta. Taboret sprawdzi się do każdego rodzaju gabinetu – stomatologicznego, laryngologicznego, lekarza pierwszego kontaktu czy ortopedy.

Parawany medyczne dla pacjentów

Wbrew pozorom parawan medyczny w gabinecie lekarskim jest niezbędny, jeśli pragniemy zapewnić pacjentom odrobinę prywatności w trakcie badania. Najczęściej parawany są rozkładane przy kozetkach lekarskich, aby poprawić komfort podczas badania.

Parawan może również odgrodzić tę część gabinetu, w której pacjent może się przebrać. Współcześnie parawany są wykonane z mocnej konstrukcji stalowej, dzięki czemu są niezwykle stabilne, a także odporne na środki chemiczne.

gabinet lekarski

Kozetki lekarskie – niezbędnik w każdym gabinecie

Kozetka lekarska w gabinecie medycznym jest niezbędnym sprzętem, bez którego większość badań nie mogłaby się odbyć. To na niej kładzie się pacjent w dowolnym gabinecie, aby lekarz mógł sprawdzić jego stan zdrowia. Dlatego niezależnie od typu gabinetu, konieczne będzie wyposażenie pomieszczenia właśnie w kozetkę.

Kozetki lekarskie muszą spełniać wszystkie wymogi sanitarne, a także być dostosowane do potrzeb gabinetu. Niektóre z nich posiadają dodatkowe miejsca na jednorazowe prześcieradła, inne natomiast mają dostawkę przygotowaną pod aparaturę medyczną.

Stół do badania niemowląt

Stoły do badania niemowląt najczęściej znajdują się w gabinetach lekarza internisty. Są one dostosowane do tego, aby przeprowadzić pełne badania niemowlaka podczas jego pierwszych, a także kolejnych wizyt. Stoły dla niemowląt zapewniają im pełen komfort, a także bezpieczeństwo, co z pewnością wpłynie na zdobycie zaufania malucha.

Stoły dla niemowląt powinny się zatem znaleźć w każdym gabinecie pediatrycznym. Są one praktycznymi meblami medycznymi, a także ułatwiają lekarzom przeprowadzenie badania. Leże jest dostosowane do potrzeb małych dzieci, a dodatkowe uchwyty oraz półkę pod nim, można zagospodarować na akcesoria i zabawki dziecięce.

Przejdź do innego artykułu