Kiedy warto zasięgnąć rady adwokata?

Większość codziennych czynności, które wykonujemy, jest uregulowana prawnie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki nie musimy zmierzyć się z problemem natury prawnej.

Zazwyczaj z różnych względów zwlekamy z wizytą u adwokata, to błąd. Interwencja specjalisty na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć problemów w przyszłości.

Kiedy warto udać się do kancelarii prawnej?

Przepisy prawne dla przeciętnego Polaka, są skomplikowane i w większości przypadków niezrozumiałe. Ponadto często się zmieniają, dlatego część spraw, nawet z pozoru błahych, należy konsultować z adwokatem. Pomoc specjalistów pozwoli uniknąć nam poważnych konsekwencji wynikających z źle podjętych decyzji z powodu nieznajomości prawa.

Na jaką pomoc możemy liczyć ze strony adwokata?

Kancelarie adwokackie zatrudnią szereg specjalistów z różnych dziedzinach. Daje nam to pewność, że trafimy do osoby, która będzie w stanie nam pomóc. Zakres świadczonych usług w głównej mierze zależy od problemu, z jakim się borykamy. Tematyka jest bardzo szeroka:

prawo karne – adwokat reprezentuje klienta na każdym etapie postępowania. Może pełnić funkcję obrońcy oskarżonego, a także występować w charakterze pełnomocnika posiłkowego,

prawo cywile – to szerokie pojęcie. Możemy tutaj zaliczyć m.in. sprawy z zakresu prawa spadkowego, prawa pracy, prawa własności. Adwokat sporządzi pisma procesowe, zażalenia, a także reprezentuje swojego klienta przed sądem, bądź urzędem,

prawo administracyjne – w tym zakresie adwokat, często udziela porady prawnej, wydaje opinie, formułuje wnioski i odwołania z zakresu prawa administracyjnego oraz występuje w imieniu klienta w urzędach,

prawo rodzinne – to głównie sprawy rozwodowe, ustalenie władzy rodzicielskiej, wysokość alimentów, a także podział wspólnego majątku.

Należy pamiętać, że adwokat musi przestrzegać kodeksu etyki zawodowej. Dla klienta oznacza to pełną dyskrecję oraz pewność, że osoba, która nas reprezentuje, będzie miała na uwadze nasze dobro. Ważnym aspektem jest również to, że jesteśmy na bieżąco informowani o przebiegu naszej sprawy.

porady adwokackie Świnioujście

Kiedy pomoc adwokata jest niezbędna?

Istnieje wiele spraw, w których pomoc adwokata okazuje się być niezbędna. Najlepszym przykładem jest sprawa rozwodowa. Taki proces bardzo często kosztuje nas dużo nerwów i stresu. Mecenas pomoże nam sformułować pozew rozwodowy, ustali podział majątku, wysokość alimentów, a także zakres opieki nad dziećmi.

Kolejnym skomplikowanym przykładem jest uzyskanie odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe często proponują ugodę. W takim przypadku należy skonsultować się z adwokatem. Ten po dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją dokona analizy proponowanego rozwiązania. W tym przypadku mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani, a reprezentujący nas profesjonalista pomoże nam w uzyskaniu jak najwyższego odszkodowania.

Sprawy spadkowe, są prawnie bardzo skomplikowane. Decyzje, które podejmujemy pod wpływem chwili, mogą rzutować na całe nie tylko nasze, ale i naszych dzieci życie. W przypadku dziedziczenia warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Adwokat pomoże nam w sporządzeniu odpowiednich dokumentów, dotrzymaniu terminów, a także, jeśli będzie to konieczne, może poprowadzi mediację.

Coraz częściej zdarza się, że mamy konflikty z sąsiadami. Prośby i upomnienia nie skutkują, a mediacje ze strony policji przynoszą szybko ulotne efekty. Inaczej sprawa wygląda, kiedy korzystamy z pomocy kancelarii. W momencie udzielenia pełnomocnictwa adwokatowi, to on będzie nas reprezentował. Pomoże w mediacjach, sporządzi odpowiednie pismo prawne, a w ostateczności złoży pozew do sądu i będzie nas reprezentował. Takie rozwiązanie pozwoli nas zaoszczędzić niepotrzebnego stresu.

Prowadzenie działalności gospodarczej – czy adwokat jest konieczny?

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, z czasem natkniemy się na przepisy, które będą dla nas niezrozumiałe. Początkowo dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie adwokata do pojedynczych spraw. W miarę rozwoju firmy należy rozważyć podjęcie współpracy na stałe z kancelarią adwokacką. Takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści. Adwokat w Świnioujściu będzie reprezentował nasze interesy, pomoże w negocjacjach i sporządzaniu umów, dochodzeniu naszych należności, a także sporządzi regulamin czy statuty.

Dobrze jest się kierować zasadą, że w sprawach dla nas ważnych o podłożu prawnym, warto skontaktować się z adwokatem. Często decyzję, które podejmujemy z barkiem znajomości prawa, z czasem przysparzają nam problemów. Wielu z nich możemy uniknąć, korzystając z profesjonalnej pomocy.

Przejdź do innego artykułu