Poszukiwania idealnego grilla do domu to okazja, aby dokładnie poznać rynek i znaleźć dla siebie model z wieloma funkcjami, który spełni oczekiwania, a jednocześnie będzie komfortowy w codziennym użytkowaniu. Coraz więcej osób stawia na grille gazowe, które pozwalają na przygotowanie pysznego jedzenia w bardzo wygodny sposób i bez konieczności przebywania w gryzącym dymie z węgla czy zużywania energii elektrycznej.
Grill gazowy a węglowy i elektryczny – zalety korzystania z grilla gazowego podczas letnich przyjęć
Obecnie na rynku dostępne jest wiele różnorodnych propozycji grillów, które różnią się sposobem grzania, rozmiarami, wyglądem, tworzywami, dodatkowymi funkcjami czy przeznaczeniem. Jedną z popularnych opcji jest grill gazowy, który znacząco różni się pod wieloma aspektami od węglowej czy elektrycznej wersji.
Pierwszą ważną różnicą między opcją gazową a węglową, jest czas nagrzewania oraz sposób rozpalania, ponieważ modele wykorzystujące podłączenie gazowe szybciej są gotowe do użytku, więc nie ma konieczności wykonywania całej procedury z podpałką i zapałkami. Do tego jest to też wydajna propozycja dla tych, którzy lubią decydować, jak duża powierzchnia grzania będzie potrzebna w danym momencie. Można zapalić tyle palników gazowych, ile jest konieczne, co oznacza oszczędność ciepła i energii. W tym przypadku komfortem jest też możliwość regulowania kurkami wielkości grzania i wysokości temperatury oddzielnie do każdego palnika, jak w typowej kuchence gazowej w domu. Zaletą grilla na gaz jest też prostsze czyszczenie już po gotowaniu, ponieważ ruszt czy tace nie są pokryte sadzą od węgla, nie wytwarza on swędzącego i kopcącego dymu, oraz daje możliwość za każdym razem przygotowywania dania w ten sam sposób co wcześniej, właśnie za sprawą opcji regulacyjnych. Jest to też sposób na uniknięcie niezdrowej spalenizny czy osadu, wynikającego z węglowego wkładu.
Wielu producentów oferuje w swoim portfolio także grille elektryczne. Klienci z niewielką przestrzenią domową, bez ogrodu i tarasu, decyduje się na ich kupno z racji niewielkich rozmiarów, jednak w przeciwieństwie do modeli gazowych, nie pozostawiają specyficznego, grillowanego posmaku. Nie ma też aromatu, co jest szczególnie ważne, jeśli chcemy celebrować gotowanie i czerpać radość właśnie z rytuału, jakim jest grillowanie. Trzeba też brać pod uwagę kwestie prądu, ponieważ może okazać się, że opcje podłączane do kontaktu są droższe, przez co znacząco rosną rachunki za elektrykę. Już to, że sprzęt musi być cały czas podłączony kablem do gniazdka, potrafi być logistycznie niewygodne, bo zawsze konieczne jest wolne gniazdko, zatem o wiele trudniej korzysta się z niego poza pomieszczeniami. W przeciwieństwie do gazowego grilla te elektryczne posiadają mniej trwałą obudowę, często plastikową, skłonną do zarysowań czy osmolenia. O ile gazowe wersje można nawet trzymać na zewnątrz i wilgoć lub deszcze nie pozostawiają śladów, to połączenie wody ze sprzętem zasilanym prądem, to nie najlepszy diet, więc trzeba wyjątkowo chronić go przed jakimkolwiek kontaktem z płynami.
Jakie funkcje i akcesoria są dostępne w grillach gazowych?
Wersje gazowe grillów to nie tylko tradycyjny ruszt czy wkłady, ale też wiele dodatkowych funkcji, które dodają komfortu podczas użytkowania i umożliwiają więcej, niż wyłącznie grillowanie jedzenia. Warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w dodatkowy palnik boczny, który sprawdzi się do podgrzania sosu, zupy czy ugotowania ziemniaków w brytfannie lub garnku. Niektórzy producenci dodają także wiele wymiennych wkładów o różnym przeznaczeniu, rożen, różnorodne kształty rusztów, a nawet nowoczesne opcje posiadają palniki na podczerwień. Praktyczną opcją są systemy powodujące jeszcze szybszy zapłon lub utrzymywanie określonej temperatury. Do tego warto doliczyć akcesoria, które idealnie sprawdzą się do grillów gazowych, czyli szczotki i skrobaczki do czyszczenia rusztu czy płyt, blaszki, gadżety do pieczenia pizzy np. specjalny kamień lub nawet komora pizzowa imitująca piec do pizzy. Co ciekawe, na rynku można nabyć rozbudowane projekty z dodatkowymi blatami roboczymi lub takie mobilne, czyli z kółkami, dzięki czemu przemieszczanie ich jest bezproblemowe.