Fotowoltaika – czyli darmowy prąd z energii słońca

Niezbędny prąd – w domu, w biurze, w …

Z prądu każdy z nas korzysta na co dzień. By móc pracować na komputerze, oglądać telewizję czy przechowywać w lodówce różnego rodzaju produkty, niezbędna jest energia elektryczna. Niektórzy takową ogrzewają nawet domy. Jeśli w budynku nie ma możliwości zamontowania pieca gazowego, ani klasycznego opalanego węglem – pozostaje przecież możliwość grzania na prąd. Piece akomodacyjne, to tylko przykład.

Niestety, ceny za energię elektryczną są spore. Jeśli w naszym domu używamy klimatyzacji, różnego rodzaju sprzętów, a nawet ogrzewania elektrycznego, możemy spodziewać się, że na opłacenie rachunków będziemy musieli przeznaczyć nawet kilkaset złotych jednorazowo.

Wobec stale rosnących cen za energię, wiele osób zastanawia się nad alternatywnymi sposobami jej otrzymywania. Pod uwagę bierze między innymi nowoczesne systemy fotowoltaiczne. Czym takowe są i w jaki sposób pozwalają zaoszczędzić pieniądze?

Fotowoltaika – czyli darmowy prąd z energii słońca

Termin fotowoltaika dla wielu z nas brzmi obco i kompletnie niezrozumiale. Lecz tak naprawdę nie ma w  nim nic skomplikowanego. W dużym uproszczeniu, fotowoltaika, a więc panele fotowoltaiczne, to urządzenia dzięki którym możliwa jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Gotowy zestaw podłączamy do instalacji elektrycznej, dzięki czemu zyskujemy tańszy prąd. Takowy możemy oczywiście używać na bieżąco, magazynować czy nawet sprzedawać. Wszystko w zależności od tego, na jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydujemy.

Podejmując temat fotowoltaiki podnieść należy również kwestię tak zwanych solarów. Są to bowiem kolektory słoneczne, które pozwalają zmienić energię promieniowania słonecznego na ciepło. Wykorzystuje się je przy podgrzewaniu wody i ogrzewaniu budynków. Ich działania skupia się zatem głównie na wodzie, a nie tak jak w przypadku paneli – na prądzie.

Przejdźmy jednak do najważniejszych zalet nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych. To, że dostarczają one tańszy prąd, to oczywiście najważniejsza zaleta. Co jednak z pozostałymi? Czy decydując się na taką instalację zyskujemy coś jeszcze?

Zalety nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych

Decydując się na rozwiązania fotowoltaiczne zyskujemy tani prąd. W zasadzie zyskujemy go dzięki energii słonecznej. Daje nam to możliwość opłacania o wiele niższych rachunków lub otrzymywanie wprost zerowych. Rozważając pozostałe zalety fotowoltaiki, musimy wiedzieć też, że jest to inwestycja na całe lata. Z reguły tego rodzaju systemy, to ponad 25 gwarancji na produkcję.

Co więcej, fotowoltaika, to instalacja bezobsługowa. A to oznacza, że nic nie trzeba przy niej wymieniać, ani kontrolować. Całość, jeśli oczywiście zamontowana zostanie w sposób profesjonalny i rzetelny – zacznie działać od razu i nieprzerwanie przez lata. Poza tym, fotowoltaika, to również jedno z odnawialnych źródeł energii. A to oznacza, że takowe rozwiązania wprost idealnie wpisują się w wizję ekologicznego życia. Dla osób, które dbają o środowisko nie emitujące zanieczyszczeń i szkodliwych substancji panele, są po prostu idealnym wyborem.

Systemy fotowoltaiczne mają też jeszcze jedną kluczową zaletę. Mogą być montowane w praktycznie każdych warunkach i gdzie tylko sobie tego zażyczymy. Jednym wymogiem w trakcie ich instalacji jest rzecz jasna dostęp do słonecznego promieniowania. Bez niego, działanie paneli będzie niemożliwe, a cały system po prostu bezsensownie założony. Jeśli jednak chodzi o dach na którym panele mają zostać przymocowane, nie ma tu większych wymogów. Panele mogą być bowiem montowane zarówno na powierzchniach płaskich, jak i skośnych. Instalacja wisieć może też na elewacji budynku lub po prostu być zamontowana na gruncie.

Firmy z ofertą fotowolticzną

Na polskim rynku nadal niewiele jest firm, które oferują rozwiązania fotowoltaiczne. W naszym kraju tego rodzaju systemy dopiero zdobywają popularność. Mało tego, istnieje cała rzesza ludzi, która nadal nie wie nawet o ich istnieniu. Inni, choć zdają sobie z nich sprawę, nie wiedzą do końca na czym fotowoltaika polega i co może zaoferować. Przechodząc jednak do sedna…

Fotowoltaiką i systemami opierającymi się na jej działaniu zajmuje się między innymi firma Fotowoltaika Innex. W swojej ofercie proponuje systemy kolektorów słonecznych do domów jednorodzinnych, systemy paneli fotowoltaicznych do domów jednorodzinnych oraz systemy fotowoltaiczne dla dużych budynków i farm słonecznych. Wśród proponowanych usług są również systemy solarne, przeznaczone dla budynków wielorodzinnych.

 

Przejdź do innego artykułu