Wady i zalety automatyzacji stanowisk pracowniczych

Technologia rozwija się nieustannie, a już teraz nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na usprawnienie pracy w wielu dziadzinach przemysłu.

Komputer jest obecnie urządzeniem podstawowym praktycznie w każdej branży i może służyć zarówno do pracy biurowej jak i do kontrolowania maszyn produkcyjnych czy innych zaawansowanych prac przemysłowych. Nowoczesne technologie już od bardzo dawna wykorzystywane są w celu ułatwienia i przyspieszania czynności wykonywanych przez pracowników podczas pracy.

Jednak aktualnie umożliwiają one również w znacznym stopniu zastąpienie pracowników maszynami, które wykonują za nich czynności i jednocześnie są przy tym bardzo precyzyjne. Rozwiązanie to jest stosowane coraz częściej głównie ze względu na sporo zalet, ale ma również wady, o których warto wiedzieć.

Automatyzacja stanowisk pracowniczych – czym jest, gdzie jest stosowana?

Rynek produkcyjny z roku na rok rozwija się w coraz większym tempie. To skłania właścicieli firm produkcyjnych oraz inwestorów do stosowania nowoczesnych technologii w celu usprawnienia i przyspieszenia pracy. Tego typu działania nazywane są automatyzacją stanowisk pracy lub też automatyzacją procesów produkcyjnych.

Aby mogły one w pełni spełniać swoje zadanie, muszą być dobrane i zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały potrzeby przedsiębiorstwa, przy uwzględnianiu ich zasobów, branży oraz infrastruktury. Automatyzacja stanowisk pracy polega na wdrożeniu różnego rodzaju rozwiązań technologicznych umożliwiających zwiększenie udziału maszyn w procesach produkcyjnych.

Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie udziału pracy ludzkiej oraz odciążanie pracowników. Maszyny często przejmują od pracowników również zadania, które wymagają większej precyzji lub siły, a także są często monotonne, co znacząco podwyższa ryzyko popełnienia błędu przez pracownika, spowodowanego znudzeniem i rutyną wykonywanych czynności.

Automatyzacja stanowisk pracy wymaga sporych nakładów finansowych, które z czasem na pewno się zwrócą. Tego typu rozwiązania wymagają także odpowiednio przystosowanej w tym celu infrastruktury oraz przeszkolonych pracowników, zajmujących się obsługą i serwisowaniem maszyn.

Zalety automatyzacji stanowisk pracowniczych

Automatyzacja stanowisk pracy to rozwiązanie coraz częściej stosowane w różnych dziedzinach przemysłu. Ma ono wiele zalet, które niewątpliwie przyczyniają się do jego popularności. Najważniejszą zaletą tego typu rozwiązań jest znaczące zwiększenie wydajności pracy. Pracownicy nie są tak wydajni i dokładni jak maszyny, a dodatkowo potrzebują także przerw w pracy.

Maszyny mogą pracować nieustannie, wymagają jedynie zasilania i regularnych przeglądów oraz czynności konserwatorskich. Zapewniają one także zdecydowanie większą precyzją wykonywanych czynności, co przydaje się zarówno podczas przenoszenia ciężkich elementów jak i podczas prac nad bardzo niewielkimi elementami.

Stosowanie maszyn w pracy pozwala także uniknąć błędów, spowodowanych czynnikiem ludzkim. Podczas wielogodzinnej i monotonnej pracy człowiek bardzo szybko się męczy i nudzi. Wykonywane przez niego czynności staną się rutyną, a wtedy bardzo łatwo o pomyłkę, która może spowodować spore straty, a także być przyczyną poważnego wypadku podczas pracy.

W przypadku maszyn nie istnieje ryzyko popełnienia tego typu błędu, ponieważ wykonują one pracę za każdym razem z taką samą dokładnością, prędkością i w taki sam sposób. Ta powtarzalność sprawia, że maszyny idealnie sprawdzają się w automatyzacji procesów produkcyjnych, szczególnie przy wykonywaniu powtarzalnych i monotonnych czynności.

Maszyny często zastępują pracowników także w pracach, które narażają ich na niebezpieczeństwo np. w trudnych i szkodliwych warunkach.

wady automatyzacji

Wady automatyzacji stanowisk pracowniczych

Automatyzacja stanowisk pracy, tak jak każde inne rozwiązanie, oprócz zalet ma również wady. Największą wadą tego typu rozwiązanie są niewątpliwie koszty początkowe inwestycji, które mogą być naprawdę spore. Nowoczesne maszyny i linie produkcyjne są bardzo drogie, a oprócz tego wymagają sporo wolnej przestrzeni oraz specjalnie dostosowanej infrastruktury.

Jest to spory problem, szczególnie dla nowo powstających firm, których działalność w dużej mierze opiera się na automatyzacji produkcji.

Urządzenia wymagają również regularnych przeglądów oraz czynności konserwatorskich, które musi wykonywać specjalista.Asami w tej dziedzinie są ludzie wchodzący w skład firmy Diko, szeroko rozeznanej w tej dziedzinie.

Wdrożenie do firmy nowych rozwiązań, wymaga również odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Wszystko to sprawia, że automatyzacja stanowisk pracy nie jest łatwą sprawą, ale na pewno daje wiele korzyści, dla których warto w nią inwestować.

Przejdź do innego artykułu