Pogrzeb krok po kroku

Pogrzeb jest wydarzeniem, z którym każdy z nas miał do czynienia minimum raz w życiu. Na smutną wieść o śmierci bliskiej nam osoby, trudno jest powstrzymać łzy i nerwy. Trzeba się jednak zająć organizacją pogrzebu, który zazwyczaj odbywa się trzy dni po śmierci. Obecnie, możemy liczyć na usługi niejednego zakładu pogrzebowego, jednak zdarzają się sytuacje, w których to musimy radzić sobie zupełnie sami. Warto więc wiedzieć, o czym należy pamiętać w takich przypadkach.
Samo zawiadomienie policji i karetki pogotowia jest na pierwszym miejscu. Po stwierdzeniu zgonu, musimy zawiadomić o zdarzeniu całą rodzinę.

Przygotowania do pogrzebu

Pierwszą rzeczą jest złożenie dokumentów w ZUSie, w miejscu pracy osoby zmarłej oraz w urzędzie stanu cywilnego. Mając akt zgonu ze szpitala, możemy pójść do trzech wymienionych miejsc.
Kolejną czynnością, jest samo zamówienie pochówku i Mszy Świętej za zmarłego. W tym przypadku również trzeba udać się do kancelarii w naszej parafii, by zamówić pogrzeb, kupić miejsce na cmentarzu i dokonać wszelkich innych formalności.
Nagrobek i wykopanie dołu to dodatkowa usługa, jaką trzeba wykupić. Na nagrobku znajdują się informacje o zmarłym i krzyż.
Następnie, musimy postarać się o kwiaty i wieńce pogrzebowe oraz trumnę. Obecnie, wybór trumien jest bardzo szeroki, jednak najczęściej korzystamy z usług zakładu pogrzebowego, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub cmentarza.
Oprócz kwiatów, należy także zakupić ubranie, w którym zmarły zostanie pochowany. Często dodaje się też różaniec, Pismo Święte i prywatne rzeczy osoby zmarłej.

Zakład Pogrzebowy Memento Mori
Trzeba również zorganizować stypę po uroczystościach pogrzebowych. Zarezerwowanie lokalu na daną ilość miejsc również jest kosztowne, jednak jest to najczęściej wybierane rozwiązanie.

Trzeba także pilnować terminów i pamiętać o tym, żeby zamówić koronera, który przywiezie ciało w trumnie na cmentarz lub do kościoła. Za każdy dodatkowy dzień trzymania ciała w kostnicy, należy uiszczać wyznaczone opłaty.
Warto dodać, że najczęściej, rodzinie zmarłego przysługuje od państwa zwrot kosztów za zorganizowanie i opłacenie pogrzebu.

Rola zakładu pogrzebowego

W dzisiejszych czasach, każdy z nas ma możliwość wszystkie wyżej opisane czynności, powierzyć pracownikom zakładu pogrzebowego. Osoby te zajmą się wszystkimi formalnościami, ubiorem zmarłego i przygotowaniem go do pogrzebu. Poza tym, rolą pracowników jest również zorganizowanie kwiatów, trumny i nagrobka oraz wszystkich innych czynności. Wiele osób korzysta dziś z usług zakładów pogrzebowych. Ból po stracie jest nie do opisania – niektórzy nie są w stanie racjonalnie myśleć. Wciąż dużo jest sytuacji, w których my sami musimy zająć się wszystkimi przygotowaniami do pogrzebu. Wymaga to dobrej organizacji i szybkiego działania.

Przejdź do innego artykułu