Ile kosztuje życie w Niemczech?

Wśród wielu krajów na świecie, istnieje wiele ośrodków polonijnych. Niemcy są jednym z nich. Coraz więcej ludzi planuje właśnie tam rozpocząć nowe życie.

Decyduje o tym szereg czynników. Właśnie wielkość Polonii, bliskość do ojczyzny i pozostałej tam rodziny, może wpłynąć na wybór tej destynacji. Jednak najczęściej podawany, powodem jest wysokość zarobków, jakie można tam otrzymać. Warto pamiętać, że wraz z tym ceny, a w ostateczności koszty utrzymania, znacznie przewyższają te w Polsce. Na co należy się przygotować, aby nie przerazić się podczas zakupów?

Praca w Niemczech

Rynek pracy w Niemczech daje szanse na zatrudnienie każdemu, kto jest chętny do podjęcia pracy. Można znaleźć takie zawody zarówno, gdzie niezbędna jest znajomość języka, wykształcenie jak i doświadczenie w branży budowlanej, produkcyjnej itp. Nie ma także żadnych obaw, że nie znajdzie się pracy, która odpowiadałaby oczekiwaniom finansowym.

Zarobki w Niemczech

Na sam początek warto podkreślić, że zarobki w Niemczech są naprawdę wysokie. Minimalna kwota płacy za godzinę pracy w 2021 roku to 9,60€ brutto, a średnie wynagrodzenie miesięczne wynosi ok. 3000-3500€. Oczywiście same stawki mogą się różnić pomiędzy landami, ale już podana wartość, może zadowolić nie jedną osobę. Na wypłatę wpływa oczywiście sam wykonywany zakres obowiązków w pracy, ale także znajomość języka niemieckiego.

Koszty życia w Niemczech

Wraz z wysokim wynagrodzeniem, jaki przedstawia się na rynku pracy, wiąże się niestety wysoki koszt życia. Przed przeprowadzką warto sprawdzić wysokość opłat, jakie czekają nas na miejscu. Pozwoli się to przygotować ora wstępnie zaplanować budżet domowy. To także okazja, aby zaznajomić się z charakterystyką danej części kraju, do której planowana jest przeprowadzka.

Właśnie na podstawie kosztów utrzymania, można wybrać dany kierunek. Jak w większości kwestii, również i finansowej, landy różnią się między sobą. Według statystyk, przedstawianych za 2020 rok, najtańsze mieszkania znajdują się na wschodzie kraju (np. Saksonia).

Wiemy już, że możemy sporo zarobić podczas stałej pracy w Niemczech. Przekłada się to także na ceny towarów i usług. Statystycznie, na miesiąc życia powinno nam wystarczyć 1000-1500€. Jest to średni koszt, jaki możemy ponieść. Wśród niego najdroższe są usługi, ale i podstawowe produkty spożywcze znacznie przewyższają swoimi kwotami, te widoczne na półkach w Polsce. Sprawdźmy, więc jak wygląda to w praktyce.

Wynajem mieszkania

Poszukiwania dotyczące rejonu, gdzie chcemy się przeprowadzić, warto zacząć od kosztów za wynajem mieszkania. Oczywiście inne kwestie, jak np. odległość od granicy, również mają ogromne znaczenie. Jednakże dzięki zaznajomieniu się z przykładowymi kosztami za mieszkanie, możemy zobaczyć czy będziemy w stanie pokryć czynsz.

Jego wysokość zależna jest zarówno od lokalizacji, jak i metrażu. Często też w cenę nie wchodzą meble lub opłaty eksploatacyjne. Należy, więc to sprawdzić. Tak oto średni koszt wynajęcia kawalerki to 500-800€ oraz dodatkowe 200-300€ z amedia (energię elektryczną, ogrzewanie, wodę, wywóz śmieci).

Za pojedynczy pokój będziemy musieli zapłacić od 350 do 400€. Duże mieszkanie, o powierzchni ok. 60 m2 to koszt 1200-1400€. Podczas podpisania umowy najmu, należy także wnieść opłatę za kaucję, wynoszącą trzykrotność miesięcznych opłat.

Ceny produktów spożywczych oraz usług dodatkowych

Koszt produktów spożywczych jest naprawdę różny. Podobnie jak w Polsce jest szeroki wybór marketów, gdzie można poszukiwać okazji oraz rabatów, pozwalających zaoszczędzić. Średnio za miesięczne wyżywienie wydamy ok. 150-200€.

Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do Internetu lub też bez telefonu. Tutaj także możemy znaleźć wiele ofert, przedstawianych przez operatorów. Jest tego bardzo dużo, co może stanowić spory kłopot podczas wyboru. Na szczęście istnieją polskie firmy, które pomagają z wybraniem najkorzystniejszej oferty Internetu np. Teleberlin (klik). Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem i załatwianiem wszelkich formalności podczas wyboru operatora.

Transport komunikacją miejską to ok. 2-4€ za bilet w jedną stronę. Miesięczny karnet na przejazdy wynosi różnie, w zależności od regionu. Zazwyczaj to ok. 60-70€. Planując przemieszczanie się autem, należy założyć, że kwoty będą znacznie wyższe. Bowiem za 1l benzyny 95 zapłacimy ok. 1,50€.

Największe kwoty ujrzymy podczas wizyt u fryzjera (20-30€), kosmetyczki (20-30€) czy też wyjściu do kina (10€). Właśnie te dodatkowe koszty za usługi przerażają sporą grupę przybyłych na teren Niemiec. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przeliczać wszystkiego na złotówki. W końcu po podjęciu pracy będziesz zarabiać w euro.

życie w niemczech

Nowe życie w Niemczech

Znalezienie idealnej pracy to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na miejsce, gdzie się znajduje. To że otrzymamy atrakcyjne, na pierwszy rzut oka wynagrodzenie to nie wszystko. Koszt utrzymania może ledwo pokrywać codzienne życie. Zdarza się to zwłaszcza w dużych miastach jak np. Berlin.

Warto poszukiwać wśród ofert pracy z mniejszych miejscowości. Pozwoli to zaoszczędzić na codziennych kosztach życia. Ceny za wynajem itp. są o wiele niższe niż w dużych ośrodkach miejskich, gdzie także konkurencja na rynku pracy jest dość spora.k

Przejdź do innego artykułu