Zasilanie awaryjne – rola agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze są jednym z niezawodnych urządzeń wykorzystywanych zarówno w formie podstawowego źródła energii, jak i często podstawa zasilania awaryjnego dla pomieszczeń biurowych, budynków przemysłowych, budynków IT, szpitali, czy centrów handlowych.

Co do zasady, zasilanie awaryjne bazujące na agregatach prądotwórczych stosuje się tam, gdzie nawet chwilowy brak prądu może doprowadzić do znacznych strat finansowych, uszkodzenia sprzętu bądź całkowitego przerwania funkcjonowania budynku i jego procesów. Jaką rolę w całym systemie zasilania awaryjnego odgrywają same agregaty prądotwórcze? Odpowiadamy na pytania wspólnie ze specjalistami z firmy EnergyOn.

Za co odpowiadają agregaty prądotwórcze w sieci zasilania awaryjnego?

Jako że dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większości branż na rynku bez wykorzystania urządzeń wymagających ciągłego zasilania energią elektryczną, rola agregatów prądotwórczych i systemów zasilania awaryjnego wzrosła w ostatnich latach znacząco.

agregaty prądotwórcze - zastosowanie

Zespoły prądotwórcze działające w oparciu o paliwo, a nie dostęp do energii elektrycznej z sieci, przy odpowiednim ustawieniu zasilania z systemu awaryjnego są w stanie zapewnić energię elektryczną do zasilania urządzeń wewnątrz budynku w przypadku jakichkolwiek spadków energii bądź całkowitych braków prądu.

Agregaty prądotwórcze to prądnice lub generatory, do których napędu stosuje się najczęściej wysokoprężne silniki spalinowe. Po podłączeniu do systemu zasilania awaryjnego agregaty są w stanie przejąć obciążenie sieci energetycznej i zasilić urządzenia wewnątrz budynku czy zakładu produkcyjnego. Zależnie od pojemności zbiornika na paliwo i generowanej mocy, agregaty mogą być jedynie wsparciem podtrzymującym działanie najważniejszych sprzętów i urządzeń w budynku lub zapewnić na tyle energii, by ten działał w pełni sprawnie nawet podczas kilkudniowej przerwy w dostawie prądu.

Współcześnie agregaty prądotwórcze i sieć zasilania awaryjnego wyposaża się w automatyczne systemy regulacji prędkości obrotowej i synchronizacji z siecią zewnętrzną bądź z innymi jednostkami prądotwórczymi, tak by ich energia była przekazywana do urządzeń wyłącznie w przypadku awarii sieci zewnętrznej.

Dlaczego zasilanie awaryjne jest tak ważne?

Doprowadzenie zasilania awaryjnego do budynku i wykorzystanie wydajnego agregatu prądotwórczego zdolnego zapewnić dostęp do energii nawet przez kilka dni to dla wielu współczesnych przedsiębiorstw gwarancja ciągłości działania także w przypadku niespodziewanych awarii sieci.

agregaty prądotwórczeZarówno maszyny produkcyjne, jak i wszelkie serwerownie, sieci komputerowe, urządzenia biurowe czy systemy zabezpieczeń wykorzystywane w sklepach, muzeach i budynkach użyteczności publicznej pracują często 24 godziny na dobę i jakakolwiek przerwa w ich działaniu będzie wiązała się z kosztownymi przerwami w produkcji oraz możliwością uszkodzenia niektórych urządzeń i systemów.

Zapewnienie ciągłości dostępu do zasilania jest w wielu budynkach koniecznością, a systemy oparte o agregaty prądotwórcze są w tej kwestii niezawodne.

Jak pozyskać dobrze przygotowane zasilanie awaryjne z agregatem prądotwórczym?

Ze względu na bardzo różnorodne wymagania budynków, dla których projektowane są systemy zasilania awaryjnego, agregaty prądotwórcze dają możliwość dość dokładnej konfiguracji mocy i wydajności urządzenia. Przy projektowaniu zasilania awaryjnego przez firmy specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu energetyki rozważane są przede wszystkim wymagania energetyczne budynku oraz indywidualne potrzeby Klienta.

Dopasowane mogą zostać tu zarówno moc agregatu prądotwórczego, jak i typ silnika, typ prądnicy, rodzaj obudowy czy pojemność zbiornika paliwa zasilającego agregat prądotwórczy. Przy tak swobodnej możliwości konfiguracji zasilanie awaryjne ma szanse sprawnego funkcjonowania przy krótkich i dłuższych awariach prądu zarówno w biurach małych firm, jak i dużych budynkach usługowych, przemysłowych czy szpitalach.

Przejdź do innego artykułu