Zapisy do PPK – czy warto?

Wiele osób jest przekonanych, że na oszczędności ich zwyczajnie nie stać. Z tego powodu odkładają to w nieskończoność. Na szczęście sprawa nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać, i nie wymaga wcale odkładania dużych sum miesięcznie. Jak skutecznie oszczędzać, aby zapewnić sobie dostatnią przyszłość? Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i dlaczego warto skorzystać z tego systemu? Jakie są jego największe zalety oraz dla kogo został stworzony? Dowiedz się więcej i zacznij oszczędzać na przyszłość już teraz.

Pracownicze Plany Kapitałowe — co to takiego?

W ostatnim czasie o Pracowniczych Planach Kapitałowych w Polsce zrobiło się nieco głośniej. Wszystko dlatego, że po nowelizacji ustawy dotyczącej tego systemu oszczędnościowego nastawionego na oszczędzanie długoterminowe, pracownicy zaczęli być do niego przypisywani automatycznie. Taki zabieg ma na celu zmobilizować osoby młode do robienia oszczędności na przyszłość oraz sprawić, że więcej osób zacznie się interesować Pracowniczymi Planami Kapitałowymi i korzystać z tej możliwości oszczędzania.

Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania długoterminowego. Jest to specjalny program dla pracowników zatrudnionych w Polsce, którzy odprowadzają określone składki i chcąc dodatkowo zaoszczędzić nieco na przyszłość. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ składki na PPK są pobierane automatycznie. Nie trzeba więc o niczym pamiętać i nie trzeba martwić się, że należy odprowadzić jeszcze jakieś dodatkowe fundusze z otrzymanej pensji. To rozwiązanie oszczędza więc wielu problemów. Nie trzeba między innymi martwić się, że w danym miesiącu zapomni się o wpłaceniu składki na konto oszczędnościowe.

Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest system PPK?

System PPK to rozwiązanie dedykowane dla pracowników zatrudnionych w Polsce. Aby zostać do niego dołączonym automatycznie, muszą oni spełnić kilka podstawowych wymagań. Po pierwsze w programie mogą znaleźć się tylko i wyłącznie osoby, które odprowadzają składki emerytalno-rentowe. Po drugie muszą być to osoby pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Po trzecie pracownicy zostają włączeni do programu PPK po przepracowaniu w danej firmie min. 90 dni. I po czwarte – muszą być to osoby zatrudnione po 1 stycznia 2019 roku, gdy dopisanie osób do PPK stało się automatyczne.

prowadzenie ppk

Osoby, które są między 55. a 70. rokiem życia również mogą korzystać z tego systemu, jednak muszą dopisać się samodzielnie. Podobnie wygląda sprawa z osobami, które otrzymały zatrudnienie przed 1 stycznia 2019 roku – oni również muszą zapisać się sami, jeśli chcą korzystać z systemu PPK. Jest to związane z tym, że prawo nie działa wstecz, więc automatycznie do programu zapisywane mogą być tylko osoby, które otrzymały zatrudnienie po wprowadzeniu ustawy. Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem, który dołączył do PPK dobrowolnie, czy został przypisany automatycznie — zawsze możesz podjąć decyzję o rezygnacji.

Nie ma ograniczeń w kwestii ilości przystąpień do systemu oraz odejściem z tego programu, co dodatkowo sprawia, że Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązanie bardzo wygodne.

Zadbaj o swoją przyszłość już teraz – skorzystaj z prowadzenia PPK przez zewnętrzne biuro

Nagłe wydatki zdarzają się w każdym wieku. Jednak w momencie, gdy jest się już na emeryturze lub rencie, zdobycie dodatkowych funduszy jest znacznie trudniejsze niż podczas rozwijania kariery zawodowej. Warto więc zadbać o bezpieczną przyszłość i zacząć oszczędzać pieniądze na czas emerytury. Dodatkowe środki finansowe na pewno się przydadzą i będą nieocenione w trudnych sytuacjach kryzysowych, które najczęściej pojawiają się nagle i trudno się do nich wcześniej przygotować.

Pamiętaj, że korzystanie z PPK nie jest obowiązkowe. To rozsądne rozwiązanie, z którym warto dobrze się zapoznać, jednak nie trzeba koniecznie się na nie decydować. Jeśli poczujesz, że nie jest to odpowiednia opcja dla Ciebie, to zawsze możesz zrezygnować, a jeśli ponownie zmienisz zdanie, to ponowne przystąpienie do systemu jest jak najbardziej możliwe. Pracownicze Plany Kapitałowe we Wrocławiu prowadzone są m.in. przez biuro Inpensa. Zadbaj o swoją przyszłość w sposób wygodny i dopasowany do potrzeb oraz możliwości finansowych.

Przejdź do innego artykułu