Z jakim problemem udać się do laryngologa?

W ciągu całego naszego życia pewnie nie raz zmagaliśmy się z problemami zdrowotnymi w obrębie głowy i szyi. Lekarzem, który może pomóc nam w leczeniu dolegliwości i chorób dotyczących tych części ciała (oprócz narządu wzroku), jest laryngolog. Dowiedzmy się bliżej, czym się dokładnie zajmuje, z jakimi problemami można się do niego udać i w czym może nam pomóc.

Czym zajmuje się laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem, który ukończył kierunek lekarski o specjalizacji laryngologicznej i zajmuje się badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i schorzeń gardła, przełyku, tchawicy, nosa, zatok, krtani oraz uszu. Jego zadaniem jest również wykonywanie różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych we wskazanym powyżej obrębie ciała.

Laryngolog-w czym może nam pomóc?

Problemy laryngologiczne dotyczą zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Do laryngologa możemy udać się z mniej, jak i z bardziej poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Należy jednak pamiętać, że nawet tych z pozoru błahych problemów nie należy lekceważyć, ponieważ z czasem mogą przerodzić się w przewlekłe i trudne do wyleczenia schorzenia. Najczęstszą przyczyną wizyt u laryngologa są problemy związane z nosem, uszami i gardłem. W gabinetach laryngologicznych bardzo często można spotkać osoby, które poddają się zarówno prostym i z reguły nieskomplikowanym zabiegom, do których należy np. płukanie zatok lub płukanie uszu z nadmiaru woskowiny, jak i tym bardzo złożonym, np. polegających na rekonstrukcji szczęki, czy też zabiegom endoskopowym przełyku. Najczęściej jednak wykonywanym zabiegiem przez laryngologów jest podcinanie wędzidełka, które może powodować problemy z poprawną wymową i artykulacją u dzieci i osób dorosłych.

Z wizytą u laryngologa-najczęstsze dolegliwości

Udając się na wizytę do laryngologa, możemy liczyć z jego strony na pomoc w przypadku pojawienia się następujących dolegliwości:

 • powiększenie trzeciego migdału,
 • problemy uszne (ból ucha, problemy ze słuchem, szumy uszne),
 • polipy w nosie, zatokach i gardle,
 • problemy z przegrodą nosową,
 • problemy z oddychaniem,
 • bezdech senny objawiający się chrapaniem,
 • problemy z zatokami,
 • ciało obce w nosie lub w uchu,
 • zapalenie gardła,
 • mocny i uciążliwy katar,
 • zaburzenia równowagi,
 • długotrwała chrypka,
 • nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych,
 • częste krwotoki z nosa,
 • problemy z połykaniem
 • zaburzenia w funkcjonowaniu narządów zmysłu (oprócz narządu wzroku).

Jeżeli coś nas niepokoi, nie powinniśmy czekać z wizytą u laryngologa, aby nie dopuścić do pogłębienia się stanu chorobowego, co może mieć niekiedy naprawdę katastrofalne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się w porę do lekarza, gdyż każde, na wczesnym etapie, zdiagnozowane schorzenie jest uleczalne, a proces ten trwa krócej.

lekarz

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Wizyta u laryngologa nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Pamiętajmy jednak o zabraniu ze sobą wcześniejszej dokumentacji lekarskiej, która przybliży lekarzowi dotychczasowy proces leczenia naszych dolegliwości. Postawienie diagnozy przez lekarza poprzedzone jest rozmową z pacjentem o jego niepokojących objawach. Na tej podstawie lekarz może zdecydować o ewentualnym wykonaniu kolejnych, bardziej szczegółowych badań w celu poszerzenia diagnostyki. Po ich wykonaniu laryngolog dokonuje interpretacji otrzymanych wyników oraz stawia właściwą diagnozę. Ostatnim etapem jest określenie szczegółowego planu leczenia, a następnie zaordynowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego. Końcowy etap stanowi monitorowanie procesu leczenia oraz przeprowadzanie kontroli lekarskich, których celem jest weryfikowanie postępów w leczeniu.  

Laryngolog w okolicach Wałbrzycha- fachowa opieka w Centrum Medycznym Doktor 

Jeżeli Państwa niepokój budzą objawy wymagające konsultacji i leczenia laryngologicznego, serdecznie zapraszamy do skorzystania z profesjonalnej opieki doświadczonego lekarza laryngologa-foniatry oferującego swoje usługi w Centrum Medycznym Doktor w Wałbrzychu, zajmującego się również leczeniem zaburzeń słuchu. Oferta skierowana jest dla osób z całej Polski, a w szczególności dla tych, którzy mieszkają w Wałbrzychu i okolicach. Laryngologiczne badania są bezbolesne i wykonywane przy użyciu sprzętu najnowszej generacji. Lekarz laryngolog dba o należyty komfort i dobre samopoczucie swoich pacjentów. Z pasją i zaangażowaniem podchodzi do swoich codziennych obowiązków, a jego priorytetem jest sprawowanie jak najlepszej opieki medycznej nad pacjentami.

Przejdź do innego artykułu