Leczenie uzależnienia to niezwykle trudny i czasochłonny proces, który wymaga zaangażowania i dużego samozaparcia pacjenta. Nie każdy nałogowy alkoholik zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i często nie chce przyznać nawet przed samym sobą, że ma poważny problem. Osoby chore zwykle odrzucają wszelkie sposoby pomocy i nie chcą zdecydować się na podjęcie leczenia.
Uzależnienia od alkoholu nie można jednak bagatelizować, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Najważniejszym krokiem w takiej sytuacji jest dotarcie do chorej osoby i udzielenie jej wsparcia psychicznego, po którym powoli alkoholicy stają się gotowi na terapię. Jak zatem przekonać chorego, aby rozpoczął właściwe leczenie?
Jak pomóc alkoholikowi podjąć leczenie?
Choroba alkoholowa to problem, który dotyka nie tylko chorego, ale i całe jego otoczenie. Najbliżsi stają wtedy przed ogromnym wyzwaniem przekonania alkoholika do leczenia i wyjścia z nałogu. Aby mieć pewność, że nasze działania nie przyniosą odwrotnych skutków, warto przed konfrontacją skonsultować się z doświadczonym terapeutą, który pomoże w podjęciu odpowiednich kroków.
Brak tolerancji wobec uzależnienia
Punktem wyjścia do uświadomienia osobie uzależnionej problemu jest jego stanowcze potwierdzenie. Alkoholik przez długi czas może szukać wymówek i usprawiedliwiać swoje działania, dlatego ważne jest, aby jego otoczenie mu na to nie pozwalało i wprost wyrażało nietolerancję do tego typu postawy. Chory musi mieć świadomość, że jego zachowanie odbiega od normy i jest krzywdzące dla jego bliskich.
Aby nakłonić osobę uzależnioną do leczenia, trzeba być konsekwentnym i pozwolić jej wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Rodzina czy przyjaciele nie powinni wspierać finansowo alkoholika ani tłumaczyć go przed innymi, np. w pracy. Im szybciej chory zrozumie, że musi poradzić sobie ze skutkami swoich działań, tym prędzej zdecyduje się na przyjęcie prawdziwej pomocy.
Rozmowa z uzależnionym na temat leczenia
Podstawową formą pomocy alkoholikom jest również rozmowa i zainteresowanie się ich życiowymi trudnościami. Czasami poświęcenie swojego czasu oraz okazane wsparcie okazują się znacznie skuteczniejsze niż jakiekolwiek inne działania. Jeśli są to dopiero początki choroby, kontakt z drugim człowiekiem może ułatwić uzależnionemu pogodzenie się z problemem i skłonić go do podjęcia próby leczenia.
W przypadku bardziej zaawansowanej choroby alkoholowej sama rozmowa z pewnością nie wystarczy, jest jednak nadal bardzo silną bronią. Warto w ten sposób okazywać wsparcie bliskim i zachęcać ich do leczenia, zwłaszcza w chwilach słabości, kiedy chorzy są bardziej podatni na wpływ innych osób.
Aby rozmowa z alkoholikiem okazała się skuteczna, powinna zostać odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona w spokojnych warunkach. Jeśli przerodzi się w kłótnię, w niczym nie pomoże choremu. Natomiast cierpliwość rozmówcy oraz rzeczowe argumenty, poparte rzeczywistą troską mogą, zachęcić go do terapii.
Warunki, które trzeba postawić alkoholikowi
Obok samych rozmów w nakłanianiu osoby uzależnionej do leczenia ważne są również czyny jej najbliższych. Sprawdza się tutaj postawienie widocznych granic, a nawet ultimatum, dane np. przez pracodawcę czy małżonka. Jeśli uzależniony zrozumie, że albo rozpocznie leczenie, albo straci pracę lub rodzinę, jego motywacja stanie się znacznie silniejsza, co przyspieszy podjęcie decyzji. Warto jednak wziąć pod uwagę odmowę chorego i być gotowym do realizacji postawionych przez siebie warunków, tak by obietnica nie pozostała bez pokrycia.
Możliwości leczenia, które warto zaproponować uzależnionemu
W trakcie rozmowy z alkoholikiem powinniśmy być przygotowani, by przedstawić mu różne formy leczenia – zarówno psychoterapię, jak i metody pomocnicze, w tym farmakoterapię. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia uzależniania jest wszywka alkoholowa, czyli lek wszczepiany pod skórę pacjenta, który w połączeniu z alkoholem wywołuje objawy zatrucia. Zaszycie alkoholika stanowi istotny element terapii i ułatwia mu zachowanie trzeźwości, w obawie przed bolesnymi konsekwencjami.
Należy jednak pamiętać, że osoba uzależniona sama musi podjąć decyzję o leczeniu i być na nie gotowa. Bliscy nie mogą zmusić alkoholika do terapii, mogą natomiast skutecznie go do tego namawiać, aż sam z czasem dokona właściwego wyboru.