W jaki sposób przebiega czyszczenie kanalizacji przez firmę?

Zatkana kanalizacja, czy to w infrastrukturze miejskiej czy w domu lub budynku użytkowym nigdy nie kojarzy się dobrze. Wybijająca ze studzienek, ubikacji, umywalek i prysznica woda, która nie spływa w kierunku, w którym powinna jest kłopotliwa i wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.

Choć w warunkach domowych da się często usunąć awarię przepychaczem bądź drucikiem, problemy znajdują się często nieco głębiej i takie ich rozwiązanie może okazać się jedynie tymczasowe. Jak z czyszczeniem kanalizacji radzą sobie profesjonalne firmy?

Udrażnianie kanalizacji

Zanim przejdziemy do konkretnych metod  udrażniania kanalizacji, warto zdać sobie sprawę że jej zapychanie się może mieć dwie przyczyny – wadliwą, źle poprowadzoną instalację lub awarie związane z jej niewłaściwym użytkowaniem. W przypadku pierwszym konieczne mogą okazać się drobne przeróbki i poprowadzenie rur w zupełnie inny sposób, jednak w drugim istnieje wiele metod radzenia sobie z zapchaniem.

Ciśnieniowe, hydrodynamiczne udrażnianie rur pozwala na usuwanie wszelkiego rodzaju osadów z ich ścianek. W odpływach zlewów czy ubikacji często osadzają się tłuszcze, substancje organiczne (np. włosy, resztki jedzenia) czy różnego rodzaju substancje chemiczne mogące zaszkodzić samym rurom.

Często zdarza się, że chcąc poradzić sobie z zatkaniem wprowadzamy do rur popularne środki żrące mające za zadanie je odetkać. Czasem jednak problem jest tak duży, że substancja nie tylko nie poradzi sobie z przepchaniem zatoru, ale i sama utknie w rurze, grożąc uszkodzeniem jej. W takich wypadkach stosuje się właśnie specjalny, bardzo silny strumie wody, który siłą ciśnienia odrywa nagromadzone resztki od ścianek rur i rozbija je na mniejsze elementy, które mogą wraz z wodą podróżować aż do punktu uzdatniania ścieków – w ten sposób własnie przebiega jedno z możności udrażniania kanalizacji.

Metodę hydrodynamiczną można stosować do oczyszczania kanalizacji deszczowej, sanitarnej, studzienek kanalizacyjnych oraz wszelkiego rodzaju zbiorników.

czyszczenie kanalizacji

Udrażnianie kanalizacji w tym rur metodą mechaniczną polega na fizycznym usuwaniu blokujących kanalizację materiałów, przy czym najczęściej stosuje się ją w momencie, gdy rury zostały zapchane gałęziami, kamieniami czy liśćmi. W przypadku kanalizacji ulicznej stosuje się tu zwykle specjalny samochód wyposażony w rurę ssawną, która usuwa zatory z rur i gromadzi osady w specjalnym zbiorniku.

Do metod mechanicznych można zaliczyć jednak także te stosowane w domu – usuwanie zatorów za pomocą specjalnych chwytaków i przepychaczy wyciągających zatory na powierzchnię dzięki sile ssania jest przecież bardzo podobne do robót wykonywanych na większą skalę przez samochód.

Warto wspomnieć jeszcze o metodzie bakteriologicznej stosowanej do czyszczenia pionów kuchennych i łazienkowych. To one są najczęstszą przyczyną awarii kanalizacyjnych w budynkach mieszkalnych, dlatego ich regularne oczyszczanie jest niezbędne do zachowania stałego przepływu wody i ścieków przez rury.

Wprowadzane do systemu bakterie pomagają usuwać zalegające na ściankach osady z płynów, detergentów, tłuszczy i kamienia. Po czasie bakterie muszą zostać usunięte, zazwyczaj przy użyciu metody ciśnieniowej, aby nie rozwijały się w niebezpiecznym tempie grożąc bezpieczeństwu mieszkańców.

Dlaczego rury się zapychają?

Eksploatowana codziennie kanalizacja wymaga bieżącej konserwacji i kontroli nad tym, co do niej trafia. Zarówno w warunkach domowych, a więc kuchniach i łazienkach, jak i w warunkach ulicznych, gdzie do studzienek trafiają liście i śmieci, regularne utrzymywanie kanalizacji w czystości to podstawa uniknięcia zatorów i przestojów.

Do tego typu prac wykorzystuje się zwykle metodę mechaniczną, pozwalającą na szybkie usunięcie największych zanieczyszczeń i pozwolenie, by naturalne ciśnienie wody usunęło pozostałości we własnym zakresie.

Co zrobić, by częste odtykanie rur nie było konieczne? Uniknąć ich zapychania! Choć w przypadku gromadzących się tłuszczy może być to średnio wykonalne, w przypadku większych resztek jedzenia czy śmieci znacznie łatwiej zadbać o dopilnowanie, by się do rur nie dostawały. Wystarczy zainwestować w tanie sitko dostępne w każdym markecie, by wyłapać największe resztki i pozbyć się ich w koszu na śmieci.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment