Z roku na rok uzyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii zyskuje na popularności. Aktualnie większość energii elektrycznej produkowanej w Polsce jest wytwarzana w elektrowniach węglowych.
Nie jest to ekologiczne rozwiązanie, a dodatkowo zasoby węgla w Polsce powoli maleją, co przyczynia się do zwiększenia kosztów produkcji energii, co bezpośrednio ma wpływ na podwyżkę cen za prąd. Dlatego tak wiele ludzi decyduje się na inwestycję we własne słoneczne elektrownie domowe. Popularność fotowoltaiki z każdym miesiącem rośnie i póki co nie widać, żeby miało się to zmienić.
Czym jest elektrownia domowa i jak działa?
Domowa elektrownia słoneczna nie różni się wiele od profesjonalnych przemysłowych elektrowni słonecznych. Sposób jej działania jest podobny, różnicą jest jedynie skala produkcji energii. Domowa elektrownia słoneczna działa na podstawie paneli fotowoltaicznych, w których znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest wytworzenie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego Dzieje się to za sprawą zjawiska nazywanego efektem fotowoltaicznym, które polega na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego.
Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są najczęściej z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Krzem monokrystaliczny charakteryzuje się lepszymi właściwościami, jednak ogniwa zbudowane z tego rodzaju krzemu są trochę droższe od tych z krzemu polikrystalicznego. Pojedyncze ogniwo osiąga moc od kilkudziesięciu miliwatów do kilku watów. Jest to zbyt mała moc, aby mogła służyć do zasilania jakiegokolwiek urządzenie elektrycznego w domu. Dlatego panele fotowoltaiczne zbudowane są z wielu ogniw połączonych w moduły, dzięki czemu zapewniają one wystarczająco dużą moc.
Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne to prąd stały. W domowych gniazdkach mamy prąd zmienny, jak więc poradzić sobie z tym problemem? Instalacja fotowoltaiczna nie opiera się jedynie na panelach fotowoltaicznych. Drugim ważnych jej elementem jest falownik. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego dostarczanego z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny, który następnie przesyłany jest do sieci domowej.
Falownik oprócz tej funkcji kontroluje również parametry dostarczanego do sieci prądu oraz reaguje w sytuacji awarii instalacji.
Co jednak w sytuacji, gdy nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje zbyt wiele prądu, a my nie będziemy w stanie go wykorzystać? Tutaj kluczowym elementem jest dwukierunkowy licznik energii elektrycznej. Na podstawie jego odczytów rozliczana jest wysłana oraz pobrana z sieci energia elektryczna. W przypadku gdy mamy nadwyżkę energii jest ona wysyłana do sieci energetycznej, a my możemy ją częściowo odebrać. Ilość energii elektrycznej, która do nas wróci, określa współczynnik odpustu, który dla instalacji o mocy poniżej 10 kW wynosi 0,8, a dla instalacji o mocy powyżej 10 kW 0,7.
Czy warto inwestować w domową elektrownię?
Inwestycja w fotowoltaikę jest już teraz bardzo opłacalna, a jej opłacalność ciągle wzrasta wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej. Dodatkowo różnego rodzaju programy rządowe, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na inwestycję w odnawialne źródła energii, również zachęcają do zakupu instalacji fotowoltaicznej. Jednym z takich programów jest „Mój prąd”, który działa również w 2021 roku.
Dzięki temu można jeszcze bardziej zmniejszyć koszty początkowe inwestycji, co przekłada się bezpośrednio na czas, jaki jest potrzeby, aby ta inwestycja się zwróciła. Zazwyczaj zwrot kosztów inwestycji następuje już po kilku latach, a później dzięki naszej instalacji nie musimy przejmować się cenami prądu, a nasze oszczędności regularnie rosną wraz ze wzrostem cen za energię elektryczną.
Czy tego typu inwestycja jest opłacalna? Jak najbardziej. Ceny prądu rosną, natomiast ceny paneli fotowoltaicznych maleją, a dzięki nowym technologią ich wydajność rośnie. Dlatego inwestycja w odnawialne źródła energii, będzie coraz bardziej opłacalna. Fotowoltaika w województwie dolnośląskim już teraz cieszy się sporą popularnością i z każdym dniem nowe osoby decydują się na tę inwestycję w swoim domu. Dzięki temu otrzymamy pewne źródło oszczędności, a jednocześnie przyczynimy się do zadbania o środowisko naturalne a tym samym zdrowie ludzi, bo te dwa elementy są ze sobą nierozerwalnie połączone.