Udział Polski w produkcji zboża na świecie

Sektor rolniczy w Polsce nadal odgrywa bardzo ważną rolę. Mimo iż w strukturze zatrudnienia stale zachodzą zmiany i branża usługowa stale się rozwija, to rolnictwo w Polsce również ma się bardzo dobrze. Nowoczesne gospodarstwa rolnicze zajmują się między innymi uprawą zbóż na ogromną skalę, dzięki czemu Polska na tle innych państw świata w tej kategorii prezentuje się naprawdę dobrze. Jaki dokładnie jest udział Polski w produkcji zboża i jakich zbóż produkuje się u nas najwięcej? Czy prowadzenie gospodarstwa rolniczego zajmującego się uprawą zboża jest faktycznie opłacalne? Jak zadbać o swoje pola, aby mieć pewność, że zboże będzie wysokiej jakości i pozbawione chorób oraz niezniszczone przez szkodniki? 

Produkcja zboża w Polsce na tle innych państw świata

Zboża różnego rodzaju uprawiane są na całym świecie. Ich produkcja jest niezwykle istotna, ponieważ stanowią one bardzo ważny składnik niezbędny do produkcji żywności dla ludzi oraz pasz dla zwierząt. Trudno więc się dziwić, że ilość uprawianego zboża na świecie wzrasta, a nowoczesne gospodarstwa rolnicze stale się rozrastają i dążą do powiększania posiadanej ziemi uprawnej, aby zaspokoić zapotrzebowanie w kraju oraz za granicą. Polska, jeśli chodzi o uprawę zbóż, znajduje się bardzo wysoko w tabeli. Nasze ziarna doceniane są w Unii Europejskiej i na całym świecie ze względu na jakość produkcji. Pod względem ilościowym również nie pozostajemy w tyle i możemy pochwalić się naprawdę wysokimi wynikami i pozycją w ścisłej czołówce w światowym rankingu. Dane statystyczne jasno pokazują, że rolnictwo w Polsce jest w dobrej kondycji i jest to sektor, w który opłaca się inwestować i rozwijać w jego zakresie. pole ze zbożem

Jeśli chodzi o produkcję pszenicy, to wynosi ona na całym świecie około 700 milionów ton. Największa uprawa tego zboża jest w Chinach, jednak większość plonów wykorzystywana jest na potrzeby wewnętrzne tego kraju. W Polsce rocznie uprawia się 10 milionów ton pszenicy. Sprawia to, że nawet jeśli nie znajdujemy się w tej kategorii na podium, to nadal należymy do ścisłej czołówki na świecie. W przypadku uprawy żyta Polska znajduje się na drugim miejscu. W naszym kraju produkuje się rocznie około 3,5 miliona ton żyta, a na całym świecie roczna produkcja wynosi 13 milionów ton. Na pierwszym miejscu w tej kategorii znajduje się Rosja. Polska należy do czołówki w zakresie uprawy jęczmienia, którego na świecie produkuje się około 140 milionów ton, a w naszym kraju 4 miliony ton. W kwestii produkcji pszenżyta jesteśmy liderem. Przy światowej produkcji na poziomie 17 milionów ton, w Polsce produkuje się około 5 milionów ton.

Zadbaj o swoją uprawę dzięki przyjaznym dla środowiska środkom ochrony

Branża rolnicza w Polsce systematycznie się rozwija. Nowoczesne maszyny znacznie ułatwiają produkcję na dużą skalę. Postęp technologiczny sprzyja monitorowaniu upraw i dbaniu o nie, a nowoczesne środki ochrony roślin sprawiają, że plony są bardziej obfite i mniej podatne na choroby oraz nieregularne opady deszczu i susze. Chcąc odgrywać znaczącą rolę w uprawie zboża w Polsce i na świecie warto inwestować w swoje gospodarstwo rolnicze i stawiać na nowoczesne urządzenia rolnicze oraz wybierać środki ochrony roślin, takie jak skuteczne adiuwanty ze srebrem koloidalnym. Warto wybierać przyjazne dla środowiska środki ochronne nie tylko ze względu na konieczność dbania o jakość gleb i wód gruntowych, ale także ze względu na obostrzenia i zmiany prawne w tym zakresie.

Przejdź do innego artykułu