Top 10 miejsc na wakacje, które nie naruszą domowego budżetu

Najwięksi przewoźnicy i organizatorzy wycieczek wakacyjnych prześcigają się w tworzeniu rankingów miejsc, które będą najkorzystniejsze dla portfela klienta. Porównując kilka zestawień ze sobą, niektóre kraje mogą wydawać się zaskakujące jako atrakcyjne cenowo, natomiast drożeją te, które cieszyły się największą popularnością w 2019 roku. Niniejszy artykuł zawęża dość szeroki wybór do mniej więcej dziesięciu miejsc, które są warte rozważenia. 

Tam, gdzie nie jeździ większość

Logiczną zasadą wydaje się, że najtańsze oferty będą dotyczyć krajów, do których nie wybiera się większość turystów. Jak prognozuje ranking sporządzony przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata[1], ceny zdecydowanie wzrosną dla Turcji, Portugalii i Grecji. Do najczęściej odwiedzanych wysp w 2019 należały Malta oraz Cypr, w związku z tym tutaj podwyżki będą miały miejsce nawet dwukrotnie, w porównaniu do pozostałych, popularnych kierunków wyjazdów Polaków.

Gdzie w takim razie warto się udać? Jak podaje ranking jednej z największych wyszukiwarek tanich lotów Skyscanner[2], najbardziej przyjaznym miejscem dla naszego portfela okazuje się być Słowacja. Koszt biletów lotniczych spadł aż o 70% w stosunku do średniego kosztu lotów do pozostałych, popularnych krajów turystycznych. Najlepiej zarezerwować bilety już na styczeń, kiedy Bratysława okazuje się być najbardziej przyjazna pod względem przewidywanych kosztów.

Zaraz obok Słowacji warto się zainteresować Słowenią, która posiada przepiękne, malownicze krajobrazy oraz zachęca do aktywnego wypoczynku. Należy pamiętać, że obydwa kraje należą do strefy Euro, warto zawczasu zadbać o wymianę waluty na preferencyjnym przeliczniku – zobacz kurs euro Legnica. Koszt poniesiony na noclegi oraz wyżywienie i ewentualne, lokalne wycieczki objazdowe i tak będzie dużo niższy niż w przypadku wyboru popularnych krajów z 2019 roku.

Hiszpańskie wyspy wracają do łask

Największe biura turystyczne po raz kolejny kuszą dużo niższymi cenami w przypadku miejsc, które ostatnimi czasy przestały być modne. Są to między innymi popularne turystycznie wyspy, podlegające pod jurysdykcję Hiszpanii, czyli Teneryfa oraz Malaga. Kiedyś kojarzyły się z luksusem, a współcześnie mogą stanowić cel dla naprawdę taniej i przyjemnej wycieczki. Obydwie wyspy są bogato zróżnicowane geograficznie. Dla miłośników pięknych widoków są to miejsca obowiązkowe do odwiedzenia, szczególnie jeśli dotąd znajdowały się poza zasięgiem domowego budżetu.

Lokalnie również tanio

Jeżeli pogoda nie jest zdecydowanym wyznacznikiem dla planowanych wakacji, warto zwrócić uwagę na interesujące miejsca również w Polsce. Poza sezonem turystycznym nadal bardzo atrakcyjnie wyglądają nadmorskie kurorty, oferując zakwaterowanie all-inclusive w ekskluzywnych hotelach z basenem oraz spa. Wśród nich znajdują się Koszalin oraz Mechelinki niedaleko Trójmiasta.

Jeśli chodzi o Krainę Wielkich Jezior, czyli inaczej zwane Mazury, dobrze prezentują się cenowo hotele i pensjonaty w Giżycku oraz Rydzewie. Bardzo klimatyczne i tanie okazują się być domki w Rewalu, będące zlokalizowane w drodze do Szczecina.

Według wspomnianego rankingu Skyscanner również Wrocław znalazł się w pierwszej dziesiątce miejsc, które oferują mnogość atrakcji, pyszne jedzenie i tanie zakwaterowanie.

Bałkany

Albania, Bułgaria, Macedonia to kraje, które cieszą się odkryciem roku 2019 i nadal znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o miejsca przyjazne dla rodzinnego budżetu. Warto skorzystać z ich oferty, zanim staną się popularnymi, przetłoczonymi atrakcjami turystycznymi. Na razie znajdują się poza drogą strefą Euro, oferując tanie pyszne wina, lokalne jedzenie i niezapomniane wrażenia. W zależności od preferencji i formy spędzania swojego urlopu, możliwości do wyboru jest bardzo wiele, nawet dla posiadaczy skromnego budżetu domowego. Przy wyjeździe za granicę postaraj się znaleźć kantor z negocjacją cen.

 

[1] https://www.rp.pl/Biura-podrozy/310159981-Traveldata-Wakacje-2020-roku-zaczynaja-sie-od-wyzszych-cen.html

[2] https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Najtansze-kierunki-podrozy-na-2020-rok.-Na-liscie-polskie-miasto

Przejdź do innego artykułu