Spieki kwarcowe, do czego się ich używa i jak ozdobić mogą wnętrza

Marzysz o pięknym, eleganckim kamiennym blacie w kuchni? A może urzekają Cię schody z marmuru lub granitu jednak nigdy się nie zdecydowałeś na to, ze względu na kłopoty z kamieniem? Istnieje alternatywa, która pozwala cieszyć się pięknem kamienia. Jednocześnie pomaga uniknąć kłopotów, które wywołuje instalacja ciężkiej kamiennej płyty.

Czym są spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe, to nowoczesny materiał, który możemy wykorzystać przy urządzaniu naszego wnętrza. Dzięki nim możemy mieć w domu przepiękne elementy z naturalnego kamienia. Wiele osób ma problem z ich instalacją, ponieważ zwykłe płyty z naturalnego kamienia wymagają odpowiednio wzmacnianych konstrukcji, aby się utrzymać. Są one bowiem naprawdę ciężkie.

Spieki kwarcowe mogą być cienkimi, nawet kilkumilimetrowymi płytami. Mogą też być wielkoformatowe. Wykonuje się je ze zmielonych, granitowych skał z dodatkami. Wzory, które na nim się pojawiają przypominają te z popularnych kamieni naturalnych.

Wykonuje się je z granulatu, który jest prasowany. Dzięki innowacyjnej technologii jest on wypalany w temperaturze 1220 stopni Celsjusza. To pozwala wykonać wielkoformatowe panele, które są idealnie płaskie i można je przycinać do określonego wymiaru z bardzo dużą dokładnością.

Zalety spieków kwarcowych

Spiek kwarcowy to bardzo trwały materiał, który oprócz dekoracji wnętrz służy m.in. jako okładzina elewacji budynków. Wewnątrz budynków kwarcowe płyty spieku mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Można je stosować jako wykończenie podłóg, ścian i mebli. Bardzo często płyty ze spieków kwarcowych są używane do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych oraz parapetów. Charakteryzują się też wysoką wytrzymałością na zginanie.

Spieki kwarcowe to nie tylko bardzo dobre właściwości funkcjonalne, ale także nowoczesny design, spełniający oczekiwania najbardziej wymagających projektantów wnętrz i klientów indywidualnych.

Parametry techniczne spieków kwarcowych sprawiają, że są one bardzo konkurencyjne w stosunku do innych materiałów wykończeniowych, w tym kamienia naturalnego, szkła lub drewna. Z jednej strony spieki kwarcowe są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia, z drugiej strony są bardzo cienkie i lekkie. Płyta waży tylko 8 kg na metr kwadratowy, co w połączeniu z oryginalnym wzornictwem i bogatą paletą kolorów sprawia, że ​​jest idealnym materiałem wykończeniowym.

Kwarcowe płyty spieku są odporne na organiczne i nieorganiczne rozpuszczalniki, środki dezynfekujące i detergenty. Można je łatwo wyczyścić bez uszkadzania lub odbarwiania ich powierzchni. Zapobiegają także tworzeniu się pleśni, bakterii i grzybów. Ponadto są one bardzo odporne na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV. Ich właściwości pozostają niezmienne nawet podczas intensywnego użytkowania i częstego czyszczenia. Są odporne na organiczne i nieorganiczne rozpuszczalniki, środki dezynfekujące i detergenty. Można je łatwo wyczyścić bez wpływania na właściwości powierzchni. Jedynym produktem, który może je uszkodzić, jest kwas fluorowodorowy.

Spieki kwarcowe są idealne do kontaktu z żywnością, ponieważ nie uwalniają żadnych substancji pod wpływem wody. Materiał jest certyfikowany do stosowania w gastronomii i medycynie. Ze względu na to, że są odporne na pleśń, grzyby i bakterie nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych potraw.

Spieki kwarcowe idealnie sprawdzają się na zewnątrz. Wartość absorpcji wody przez nie wynosi 0,1%, dlatego są one mrozoodporne i nadają się do stosowania w każdych warunkach pogodowych. Nie zawierają one materiałów organicznych, a zatem są odporne na ogień i wysokie temperatury. W przypadku pożaru nie wydzielają dymu ani substancji toksycznych. Są też całkowicie odporne na promieniowanie UV. Nie zawierają barwników organicznych. Nawet jeśli będą one poddawane działaniu zmiennych warunków pogodowych i różnym temperaturom, to ich kolory pozostają niezmienione. Są również pierwszymi powierzchniami odpornymi na graffiti, ponieważ są łatwe do czyszczenia, a nawet najbardziej odporne farby można z nich łatwo usunąć. Z tych względów często stosuje się je na elewacjach.

Warto wiedzieć, że spieki kwarcowe są produktem całkowicie naturalnym. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń do środowiska. Mogą być łatwo mielone i poddawane recyklingowi do wykorzystania w innych procesach produkcyjnych.

Współpraca przy tworzeniu artykułu – Kamieniarz Sp. z o.o.

ul. Grabiszyńska 337c

52-402 Wrocław

tel: +48 600 411 072

schodyzkamienia@gmail.com

www: Blaty z kamienia blatyzkamienia.pl

Przejdź do innego artykułu