Ślad węglowy – sposoby na jego redukcję

Niezależnie od tego czy prowadzimy duże przedsiębiorstwo, czy małą firmę, należy liczyć się z tym, że nasze działania zostawiają po sobie ślad węglowy. Nie chodzi tu tylko o zostawianie zapalonego światła w łazience – każde nasze działanie, każdy produkt ma jakiś wpływ na środowisko i dotyczy to nie tylko naszych domów, ale i naszych miejsc pracy. Ekologia i ochrona środowiska to ostatnio coraz częściej poruszane tematy. Klienci powoli zaczynają zwracać uwagę na to jak powstały produkty, które kupują i jaki miały wpływ na naturę.

Czym jest ślad węglowy – jak dużo go po sobie zostawiamy?

Nazwa ślad węglowy lub z angielskiego carbon footprint może być trochę myląca, gdyż została uproszczona – w zanieczyszczeniach środowiska, o których mowa znajduje się nie tylko dwutlenek węgla, ale także metan, podtlenek azotu oraz inne gazy cieplarniane. Miarą śladu węglowego jest ekwiwalent dwutlenku węgla, wytarzany w tonach, czyli tCO2e – została ona stworzona, żeby móc na jednej skali porównać emisje różnych gazów.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą fizyczną, czy mamy małą firmę, czy dużą spółkę, każdy zostawia po sobie ślad węglowy. Całkowite zlikwidowanie go jest praktycznie niemożliwe, ale można starać się zostawiać go jak najmniej, szczególnie że zarówno polski jak i światowy rynek robi się pod tym względem coraz bardziej konkurencyjny. Coraz więcej firm zaczyna interesować się tym tematem, by wprowadzić zmiany i pozwolić przedsiębiorstwu być neutralnym dla klimatu. W tym momencie warto wspomnieć o stronach internetowych, na których można skorzystać z kalkulatora śladu węglowego i dowiedzieć się jak wiele go po sobie zostawiamy. Pomoże to w podjęciu odpowiednich kroków w drodze do obojętności dla środowiska.

Ślad węglowy

Sposoby redukcji śladu węglowego w firmie – 3 najlepsze sposoby na zmniejszenie emisji

1. Optymalizacja transportu i dostaw

Transport pracowników i produktów często powodują największy wzrost śladu węglowego firmy – szczególnie obciążające pod tym względem są loty samolotowe, zwłaszcza na krótkie odległości, które można pokonać innymi, lepszymi dla środowiska środkami komunikacji. Warto zastanowić się także, czy lepsze nie okażą się wideokonferencje, które nie tylko zmniejszą ślad węglowy, ale także odciążą budżet firmy.

Dużo trudniej będzie zarządzać łańcuchem dostaw, szczególnie jeśli produkujemy artykuły dużo gabarytowe, do których przewozu potrzebne jest więcej miejsca. W tej sytuacji można postarać się jeszcze bardziej dokładnie planować trasę przewozu, by móc maksymalnie obniżyć zużycie paliwa.

2. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami

Wbrew pozorom jest to strategia dobra nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm. Oczywiste jest, że nie uda nam się w jeden dzień zminimalizować ilości śmieci o połowę, ale małymi krokami można dojść do naprawdę dobrych rozwiązań. Szybkim sposobem na zmniejszenie śladu węglowego jest, chociażby zrezygnowanie z jednorazowego plastiku, który nie jest poddawany recyklingowi na rzecz papierowych bądź bambusowych zamienników. Są one dużo lepsze dla środowiska i co najważniejsze – biodegradowalne.

Ślad węglowy

3. Oszczędzanie energii

Energia elektryczna jest kolejnym składnikiem obciążającym środowisko. Jeśli weźmiemy pod uwagę prąd, który potrzebny jest do oświetlenia i ogrzania biura, dodamy do tego energię niezbędną do zasilania urządzeń, to okaże się, że wyłączanie zbędnego oświetlania czy wymiana żarówek na energooszczędne może naprawdę wiele zmienić. Innym plusem takiego działania będzie mniejszy rachunek, a także ocieplenie wizerunku firmy.

Przejdź do innego artykułu