Sauna domowa – gdzie może zostać zamontowana?

Saunę domową możemy zamontować w każdej części naszego domu, jeżeli tylko układ pomieszczenia i odpowiednie zasilanie nam na to pozwoli. Wiele osób myśli, że nie da się zamontować sauny na poddaszu. Fakt, czasem jest to naprawdę bardzo trudne zadanie, jednak nie każde poddasze jest zbudowane w skomplikowany sposób. Saunę również można zbudować na ogrodzie  – z dostępem do świeżego powietrza.

Drzwi, siedziska i podłoga – najbardziej odpowiedni układ sauny

Drzwi do sauny najczęściej są duże, rozsuwane i szklane. Zajmują dużą część jednej ze ścian sauny.

Do ich budowy zaleca się zakup drewna afrykańskiego, które jest bardziej wytrzymałe i nie nagrzewa się zbytnio. Co do podłogi – zalecane jest, żeby również była drewniana, jednak pod nimi musi znajdować się aluminiowy profil, dlatego żeby nie wsiąkały wody.

Higiena i zdrowie

Żeby zachować higienę w trakcie korzystania z sauny, należy wziąć dokładną kąpiel, także należy to uczynić po wyjściu z sauny. Biorąc kąpiel w saunie bardzo się pocimy, więc po wyjściu z niej należy od razu uzupełnić płyny – wypić sok lub wodę. Przed wejściem do sauny także powinniśmy dobrze nawodnić swój organizm, żeby było co wypocić i, żebyśmy w saunie czuli się dobrze. Podczas korzystania z sauny, można urozmaicić swój odpoczynek aromaterapią. Wszelkiego rodzaju olejki eteryczne pozwolą nam się jeszcze bardziej odprężyć i zapomnieć na chwilę o całym świecie.

Oświetlenie do sauny

Najlepiej wybrać światła, które nie są jaskrawe, lepiej zdecydować się na takie, które umilą nam czas spędzany w saunie i pozwolą nam się zrelaksować i odpocząć. Można wybrać oświetlenie ledowe, które same powoli zmieniają kolory. Lampki najlepiej zamontować w podłodze, na suficie i pod siedzeniami.

Dodatki i urozmaicenia do sauny

Jeśli lubimy mieć bardzo ozdobiony dom, zapewne sauna też będzie dla nas wyglądała lepiej, gdy umieścimy tam różne dodatki. Takim dodatkiem może być beczka lub balia. Preferowana do saun o większym wymiarze, do łazienki, ewentualnie do pomieszczenia, które jest obok sauny. Beczka doskonale schładza nasz organizm po wizycie w saunie – od nóg do głowy, czyli tak jak powinno się schładzać organizm.

sauna-i-akcesoria

Beczki mają bardzo duże wymiary, więc należy bardzo dobrze je zmierzyć przed dokonaniem zakupy i wybrać odpowiedni wymiar. Żeby nie mieć żadnych problemów ze stanem beczki, zwłaszcza po pewnym czasie – zaleca się nabyć beczkę ze specjalnym wkładem. Panele solne mogą stanowić świetny i wizualnie zaskakujący dodatek do naszej sauny, dodatkowo przyczyniając się do poprawy naszego zdrowia. Wszystko to dzieje się poprzez wytwarzanie ujemnych jonów przez sól, dzięki czemu będziemy czuli się lepiej.

Przejdź do innego artykułu