Większość przedsiębiorców, którzy działają w przemyśle lub logistyce korzysta z różnego rodzaju palet. Dzięki nim mogą w szybki sposób przewozić duże gabaryty towarów, a także w bezpieczny sposób przechowywać swoje towary, aby ochronić je przed dużą wilgotnością oraz pleśnią. Obecnie na rynku przemysłowym można znaleźć wiele rodzajów palet, a ich właściwości i zastosowanie będą się od siebie różniły.
Jakie typy palet do magazynowania i przewożenia wyróżniamy? Czym się różnią od siebie poszczególne typy palet? Jakiego producenta palet drewnianych wybrać? Jak odbywa się produkcja palet drewnianych?
Rodzaje palet – czym się od siebie różnią?
W przemyśle wyróżnia się kilka rodzajów palet. Najczęściej są one produkowane z wysokiej jakości drewna, przez co wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Dodatkowo doskonale nadają się do przewożenia i magazynowania towarów w dużej ilości oraz dużych gabarytach, zapewniając im maksymalną ochronę.
Wśród palet drewnianych wyróżnia się kilka typów, gdzie każdy różni się od siebie przede wszystkim wymiarami oraz zastosowaniem.
Do popularnych palet drewnianych zalicza się europalety, określane również paletami euro czy krótkim oznaczeniem EUR. Przenoszone są one za pomocą wózków widłowych, przez co są niezwykle bezpieczne na wielkopowierzchniowych magazynach. Jednocześnie europalety spełniają wszystkie wymogi europejskie, związane z przewożeniem i transportowaniem towarów. Do ich produkcji konieczne jest posiadanie odpowiednich certyfikatów oraz licencji.
Palety przemysłowe to kolejny typ palet drewnianych, które bardzo często występują u przedsiębiorców specjalizujących się w sprzedaży oraz transporcie różnego rodzaju produktów – w tym również spożywczych. Potocznie palety przemysłowe noszą nazwę „angielski”. Różnica między europaletami a paletami przemysłowymi jest spora – palety przemysłowe są większe i mają różne kształty, w przeciwieństwie do ustandaryzowanych europalet. Jednocześnie palety przemysłowe nie muszą posiadać odpowiednich certyfikatów oraz spełniać konkretnych norm. Pomimo tego są równie trwałe, a przechowywane w odpowiedni sposób będą służyły przez wiele lat.
Palety niestandardowe jak sama nazwa wskazuje posiadają niestandardowe wymiary, bez określonych odgórnie kształtów i rozmiarów. Są one produkowane na indywidualne życzenie klienta. Oprócz niestandardowych wymiarów wyróżniają się również układem desek, który umożliwia pracę z towarem o różnych rozmiarach.
Palety chemiczne określane są jako palety CP i służą przede wszystkim w przemyśle chemicznym do transportowania produktów chemicznych. Z tego też powodu jakość ich wykonania i rozmiary są określone w szczególnych wymaganiach. Mogą być one poddawane obróbce termicznej, a do ich produkcji jest wykorzystywane także drewno suszone.
Jak wybrać najlepszego producenta palet?
Znalezienie odpowiedniego producenta palet przemysłowych nie jest łatwe, gdyż dobrej jakości palety powinny być przygotowane w odpowiedni sposób. Dlatego warto zwrócić uwagę na producentów, którzy współpracują zarówno z klientami z Polski, jak i z rynków zagranicznych.
Najlepszy producent palet wykonuje również własne elementy paletowe, dzięki czemu oprócz typowych palet przemysłowych, wytwarza palety o niestandardowych rozmiarach, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Liderzy w branży produkcji palet taktują zamówienia priorytetowo, dbając o zadowolenie klienta oraz najwyższą jakość produktu. Produkty natomiast są zawsze dostarczane na czas, we wskazane miejsce.
Dobry producent palet drewnianych zapewnia, że produkcja palet drewnianych odbywa się w sposób bezpieczny, przy zapewnieniu wysokiej jakości produktów.