Psycholog dziecięcy i jego cele
Leczenie dzieci i młodzieży z różnych chorób natury psychicznej jest złożonym etapem. Każde dziecko jest inne, zupełnie inaczej może przechodzić swoje problemy, a czas leczenia jest bardzo różny. Podstawowym celem każdego psychoterapeuty dziecięcego, jest dotarcie do źródła problemu. Zanim jednak do tego dotrze, może minąć kilka lub kilkanaście spotkań.
Właściwe podejście do najmłodszych pacjentów, odpowiednia wiedza oraz doświadczenie, pomogą każdemu specjaliście w leczeniu dzieci. Maluchy często nie chcą rozmawiać o swoich problemach lub tłumią emocje. Zadaniem każdego terapeuty, jest zastosować różne metody terapii, by odnaleźć najlepszą – tę, która okaże się skuteczna w przypadku leczenia dziecka. Muzykoterapia, taniec, terapia sztuką oraz ćwiczeniami – te i inne sposoby leczenia są dziś powszechnie stosowane w terapii dzieci.
Od czego zależą efekty psychoterapii?
Cały proces psychoterapii może trwać kilka miesięcy lub nawet lata. Wiele jest czynników, które mogą o tym zadecydować.
- Źródło problemu – wiele może być przyczyn, przez które dziecko cierpi na depresję, nerwicę, stany lękowe i inne problemy. Mogą to być zaburzenia rozwoju, przebyta trauma, nieumiejętność radzenia sobie z problemami lub problemy w domu. Jednym z podstawowych celów psychoterapeuty dziecięcego, jest dotarcie do przyczyny problemu dziecka. Dzięki temu, o wiele prościej będzie przeprowadzić dalsze etapy terapii.
- Wsparcie najbliższych – obecność i wsparcie rodziców i innych członków rodziny, to dla dziecka kluczowy aspekt w walce z chorobą. Mały pacjent powinien czuć, że jest wspierany i że nie jest ‘inny’ z powodu swoich problemów.
- Podejście psychologa – rodzice, by pomóc skutecznie swojemu dziecku, wybierają specjalistę doświadczonego, mającego właściwe, ciepłe podejście do maluchów. W znacznej większości jest to osoba, która cieszy się uznaniem.
- Stan psychiczny dziecka – każdy pacjent może pojawić się na terapii w lepszym lub gorszym stanie. Pacjenta zawsze da się wyleczyć, jednak w konkretnych przypadkach potrzeba więcej czasu i nakładu pracy. Oprócz tego, istotny jest problem, który wywołuje wszystkie niepokojące zdarzenia w życiu dziecka.
Powyższe czynniki należą do najważniejszych w trakcie całej terapii.
Czym powinien cechować się dobry psycholog dziecięcy?
Najważniejszą cechą psychologa dziecięcego, jest odpowiednie podejście do dzieci. Maluchy są delikatniejsze od osób dorosłych, zwłaszcza te, które nie radzą sobie ze swoimi problemami. To samo tyczy się starszych dzieci. Nasze pociechy, najczęściej nie są świadome przyczyn problemów i dlatego tak trudno jest im sobie z nimi radzić.
Oprócz tego, psychoterapeuta dzieci powinien być cierpliwy. Nie zawsze rozmowa z dziećmi może być łatwa i rzeczowa. Maluchy często ukrywają swoje problemy i nie chcą o nich rozmawiać. Bywają jednak momenty, w których dziecko całkowicie się uzewnętrznia i opowiada o swoich przeżyciach. Psycholog, który w tym uczestniczy, powinien wzbudzać zaufanie dziecka.
Skuteczność działania, to kolejna cecha, jaką powinien posiadać każdy terapeuta. Rodzice, którzy posyłają swoje dzieci na psychoterapię, najczęściej są bezsilni i zrozpaczeni. Terapeuta powinien działać w taki sposób, by dotrzeć do problemu dziecka, rozpracować wzorce zachowań dziecka i starać się na nie wpłynąć.
Oprócz aktywnej współpracy z maluchami, terapeuta musi za każdym razem powiadamiać rodziców o postępach dzieci. Rozmowy między rodzicami i psychologiem powinny odbywać się po każdej sesji terapeutycznej. Często, mały pacjent może otworzyć się poprzez zastosowane metody terapii.