Program czyste powietrze – kto może być wnioskodawcą?

Jest to program, który ma na celu poprawić jakość życia oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji spalin oraz nieczystości związanych ze zużyciem energii przez gospodarstwa domowe. Podstawowym celem tego programu jest efektywne zarządzanie energią za pomocą różnego rodzaju mediów. Najpopularniejszymi formami dotacji są dofinansowania do pieców oraz kotłów, ocieplenia domów oraz wymiany ewentualnej stolarki okiennej, która pozwoli na poprawę termoizolacji budynku.

Co to jest program czyste powietrze?

Wszelkiego rodzaju dotacje wynikające z programu czyste powietrze mają na celu poprawę sposobu zarządzania energią w gospodarstwach domowych. Dzięki temu można mieć realny wpływ na poprawę warunków życia oraz jakości powietrza, którym otacza się każdy człowiek.

Program czyste powietrze dotyczy przede wszystkim dopłat do wymiany pieców oraz kotłów na nowsze, ponieważ stare modele nie spełniają już norm i w nadmiernym stopniu mogą zanieczyszczać atmosferę wpływając np. na produkcję groźnego smogu. Warto także wiedzieć, że dofinansowania mogą tyczyć się także dopłat na prace termoizolacyjne budynków, które dzięki zastosowaniu najnowszych technologii pozwalają ograniczyć zużycie energii zarówno elektrycznej jak i ciepła. Dzięki dofinansowaniom, gospodarstwa domowe mogą pozwolić sobie np. na montaż fotowolatiki, która w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd i ogrzewanie.

Ciekawostką jest fakt, że takie rozwiązania dają możliwość zmniejszenia opłat za energię o nawet 40%.

W ramach programu można także liczyć na liczne pożyczki na instalacje odnawialnych źródeł energii, które są niskooprocentowane, dzięki czemu inwestycja w tego typu rozwiązanie staje się bardzo dobrym posunięciem dla wielu gospodarstw. Jest to związanie nie tylko z ekologią, ale także możliwością usamodzielnienia się domostwa od zewnętrznych dostawców energii.

Dla kogo przeznaczony jest program czyste powietrze?

Program dopłat przeznaczony jest głównie dla osób prywatnych, które pragną zmodernizować swój dom lub całe gospodarstwo, czyniąc je ekologicznym oraz energooszczędnym. W dobie ochrony środowiska jest to niezwykle ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość życia. Z dopłat na wymianę pieców i kotłów mogą skorzystać właściciele oraz współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ale także lokali znajdujących się w tego typu obiektach. Jeśli chodzi o osoby, które dopiero planują rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, objęte są one programem tylko wtedy, kiedy budynek nie został zgłoszony do użytkowania.

Warunki złożenia wniosku o dofinansowanie?

Istnieją dwa podstawowe warunki, które umożliwiają ubieganie się o dopłatę z tytułu termomodernizacji obiektu budowlanego. Pierwszy z nich dotyczy budynków, które już istnieją. Określa on fakt, że stare piece musza nie spełniać norm dotyczących emisji spalin, a także zużywanego paliwa. W przypadku budynków, które dopiero powstają – dofinansowanie jest możliwe tylko w przypadku zakupu i montażu nowoczesnych źródeł ciepła, pod warunkiem, że nie jest on jeszcze użytkowany.

Gdzie można złożyć wniosek o udział w programie?

Wniosek można złożyć najłatwiej przez portal beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby przejść przez cały proces rejestracji, należy zalogować się na swoje konto na portalu, pobrać i wypełnić formularz w formacie PDF oraz przesłać go poprzez stronę www. Należy jednak pamiętać, że końcowym etapem jest osobiste złożenie wniosku w siedzibie gminnej WFOŚiGW. Tylko tak dokonana rejestracja może zostać rozpatrzona przez odpowiedni urząd. Warto wiedzieć, że wniosek można złożyć do 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji, jednak należy zakończyć ją do 30 miesięcy od złożenia deklaracji.

Czy warto skorzystać z programu czyste powietrze?

Posiadając własne gospodarstwo domowe bądź będąc dopiero na etapie jego budowy, zdecydowanie warto zainteresować się programem czyste powietrze i skorzystać z jego benefitów. Liczne dofinansowania, które są oferowane pozwalają na modernizację obiektów budowlanych w taki sposób, aby stały się one nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale także uniezależniły się od zewnętrznych dostawców energii. Złożenie wniosku o dofinansowanie jest niezwykle proste i niemalże każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z podpisaniem takiej deklaracji.

Przejdź do innego artykułu