Pompa centralnego smarowania – jakie jest jej zadanie?

Zadaniem każdej pompy centralnego smarowania, jest dostarczanie odpowiedniej ilości smaru lub też oleju do układów maszyn. Ruchome elementy wszystkich urządzeń, muszą być odpowiednio i regularnie natłuszczane ze względu na ciągłą pracę. Silniki, łańcuchy oraz maszyny przemysłowe,  pracują przez wiele godzin dziennie. Wzrasta więc ryzyko, które  wiąże się z ich usterkami. Najczęściej, możemy mieć do czynienia z niechcianym zastojem pracy maszyn, czego przyczyną jest stałe ocieranie się ruchomych części. Aby zapobiec jakimkolwiek usterkom, stosuje się popularne w przemyśle pompy centralnego smarowania. Często, aby usprawnić pracę pomp i maszyn, stosuje się również dodatkowe elementy, takie jak czujniki smaru czy też cały, zaawansowany zestaw smarowy.

Działanie pomp centralnego smarowania

Ich działanie sprowadza się do regularnego dostarczania wyznaczonej ilości smaru potrzebnej do ruchomego układu maszyn. Pompy są skonstruowane dokładnie tak, aby ilość smaru była adekwatna do poszczególnych wymagań maszyny. Oznacza to również, że pompa równomiernie rozprowadza olej lub smar w całym tym układzie. Dodatkowo, olej niweluje niechciane zanieczyszczenia. Pozwala to zapobiec kumulowaniu się kolejnych problemów podczas pracy maszyn. W zależności od poszczególnych rodzajów pomp, można w nich umieszczać zarówno olej, jak i smar. Oprócz pomp, możemy zaopatrzyć się także w smarownice ręczne, elektryczne, nożne oraz akumulatorowe. Warto nadmienić, że pompy te są wykorzystywane nie tylko przez pracowników warsztatów oraz fabryk. Wielu posiadaczy większych maszyn jak i układów, również stosuje pompy do smarowania centralnych układów maszyn.

centralne smarowanie

Rodzaje pomp centralnego smarowania

Smarowanie centralnego układu jest procesem, który odbywa się regularnie i powinien być stale kontrolowany. Do poszczególnych typów maszyn dobierane są odpowiednie rodzaje pomp. Jest to związane z zapotrzebowaniem danej maszyn na konkretny smar. Każda maszyna ma inne parametry, a układ może pracować mniej lub też bardziej wydajnie. Ciągłe dostarczanie smaru do maszyn i ich układów zapewnia więc ciągłość pracy wszystkich urządzeń z częściami ruchomymi.

Gdzie wykorzystuje się pompy centralnego smarowania?

Pompy centralnego smarowania są dziś używane w licznych gałęziach przemysłu. Mowa tutaj o warsztatach i serwisach, fabrykach, halach produkcyjnych, a nawet przemyśle spożywczym. Maszyny, które wymagają wyjątkowej dbałości, znajdują się nie tylko w takich miejscach. Pompy ze smarem używane są  także w przypadku maszyn rolniczych, samochodów oraz innych pojazdów, łańcuchów, silników i łożysk. Zastosowanie pomp jest więc naprawdę szerokie, przede wszystkim z powodu wzmożonego popytu  na konkretne produkty oraz usługi. Smarowanie ruchomych części układu wielu maszyn zdecydowanie poprawi jakość ich działania i zyskamy pewność, że posłużą one przez wiele kolejnych lat.

Jak działa układ centralnego smarowania?

System smarowania może być elementem, dzięki któremu możliwe jest stała minimalizacja kosztów związanych z serwisowaniem danych maszyn. Marka SKF w swojej ofercie posiada liczne rozwiązania, które przeznaczone są zarówno dla maszyn wykorzystujących olej jak i tych zużywających smar (produkty marki SKF znajdziesz w firmie PROOIL dostawcy rozwiązań dla przemysłu). Działanie systemu smarowania opiera się głównie na kilku najważniejszych etapach. W pierwszej kolejności dany środek smarny jest doprowadzony poprzez tak zwaną feed pump do odpowiedniego miejsca, a następnie dozowany w prawidłowej ilości. Dostarczanie substancji odbywa się więc przy wykorzystaniu odpowiednio dostosowanych urządzeń przykładowo wtryskiwaczy, rozdzielaczy czy też dozowników. Poszczególne procesy zachodzące w systemie smarowania są ciągle monitorowane oraz dostosowywane, dzięki czemu każdy posiadacz układu centralnego smarowania może być pewien, że zachodzące w nim procesy są prawidłowo dopasowane do okoliczności.

układ centralnego smarowania

Inne korzyści mogą przynieść akcesoria, a także elementy osprzętu, które SKF oferuje w celu urozmaicenia podzespołów systemu smarowania. Każda zainteresowana osoba może uzbroić się w różnego rodzaju pompy smarownicze, jednostki nimi sterujące oraz prawidłowo je monitorujące. Produkty oferowane przez markę SKF charakteryzują się najwyższą jakością wykonania co przekłada się na ich wyjątkową odporność oraz możliwość użytkowania przez bardzo długi okres czasu. Produkty marki pokryte są zabezpieczającą osłoną, która chroni powierzchnię przed niechcianą korozją. Dodatkowo każda osoba decydująca się na zakup elementów systemu może również wybrać produkty, które zostały zaprojektowane z myślą o ich pracy w miejscach zagrożonych wybuchem.

Dowiedz się więcej na temat pomp centralnego smarowania na stronie prooil.pl.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment