Dobry fundament to podstawa każdego budynku – to od niego zależy w końcu stabilność konstrukcji. Fundamentu, w przeciwieństwie do właściwie każdego innego elementu budynku nie da się po czasie poprawić czy wymienić, dlatego też to właśnie na fundamentach i decydowaniu o ich odpowiednim rodzaju spędza się często najwięcej czasu. Rodzaj i wielkość fundamentów są oczywiście zależne od ciężaru budynku oraz rodzaju podłoża, na którym zostanie postawiony. Poza fundamentami tradycyjnymi na rynku budowlanym pojawiają się także płyty fundamentowe oraz tzw. fundament palowy. Kiedy się je stosuje i czym różnią się między sobą?
Fundamenty płytowe
Podstawowym założeniem płyt fundamentowych jest ułatwienie stawiania budynków na słabym gruncie. W przeciwieństwie do standardowych ław i ścian fundamentowych, płyta jest znacznie mniej czasochłonnym a przy tym też znacznie mniej narażonym na błędy rozwiązaniem, dzięki któremu dom zostanie nie tylko zabezpieczony przed wilgocią i utratą ciepła, ale też wzmocniony pod kątem ewentualnego obciążenia ścian. Faktem jest, że na słabym gruncie obciążenia ze ścian konstrukcyjnych mogą powodować nierówne siadanie ścian i tym samym możliwe pęknięcia elementów nośnych. W przypadku płyty fundamentowej obciążenia te rozkładają się jednak równo, na o wiele większym obszarze całkowitym, dzięki czemu osiadanie się ścian jest dużo mniejsze. Nawet jeśli zdarzyłoby się tu osłabienie gruntu, obsunie się cała płyta wraz z budynkiem, a nie jego pojedyncze ściany.
Decydując się na fundamenty płytowe warto mieć na uwadze ich zalety oraz rozwiązania jakie mogą nam umożliwić. Najlepszym przykładem jest fundamentowa płyta grzewcza.
Jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania, płyta fundamentowa zapewnia przede wszystkim równomierne przekazanie obciążenia z budynku na grunt i to bez względu na ukształtowanie działki. Stosuje się ją więc z powodzeniem na gruntach nieprzepuszczalnych, zagrożonych zawilgoceniem, a także na zboczach. Co więcej, płyta nie potrzebuje głębokich wykopów, dlatego też jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem stawiania fundamentów. Dołączając do tego możliwość wykonania płyty właściwie w każdym kształcie, opcja ta ma zdecydowanie dużo zalet.
Fundamenty palowe
Dla porównania, fundamenty palowe to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w miejscach, gdzie konieczne okazuje się być przeniesienie dużych obciążeń na głębsze i bardziej wytrzymałe warstwy gruntu. Teoretycznie więc fundamenty palowe spełniają podobną funkcję do płyt – sprawdzają się tam, gdzie w górnych, przypowierzchniowych warstwach występują grunty lekkie i niepewne, o małej nośności i wysokiej podatności na odkształcenia. Palowanie rzadko jednak stosuje się w przypadku domków jednorodzinnych, jak miało to miejsce przy płytach fundamentowych. Fundamenty palowe wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie na fundament przenoszone będą duże obciążenia skupione, a więc różnego rodzaju siły pionowe, poziome, momenty i ich kombinacje. Tego typu warunki spotkać można chociażby przy budowaniu podpór do mostów, w obiektach budownictwa hydrotechnicznego i morskiego, budynkach wysokich oraz przeróżnych wieżowcach.
Płyty fundamentowe kontra fundamenty palowe – porównanie
Obydwie formy fundamentowania są odpowiednie dla bardziej niepewnych i nietypowych dla budownictwa gruntów, choć jeden z nich jest zdecydowanie popularniejszy w przypadku domków jednorodzinnych a drugi dla budowli większego kalibru. Zarówno płyty fundamentowe jak i fundamenty palowe pozwalają na uzyskanie znacznie większej stabilności budynku na podłożu nieprzepuszczalnym i słabym, gwarantując tym samym większe bezpieczeństwo i trwałość budynków i konstrukcji. Wybór pomiędzy jednym a drugim zależy przede wszystkim od rodzaju stawianego budynku i jego wymagań obciążeniowych, ale pewne jest jedno – zarówno płyty, jak i palowanie są w wielu sytuacjach znacznie korzystniejsze niż standardowe fundamenty.
Wybierając fundamenty starajmy się wybrać najlepszą opcję – warto zatem posłuchać architekta albo kogoś, kto posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W zakresie płyt fundamentowych możemy zarekomendować firmę Termico – specjalistę od fundamentów tego typu.