Pilchowice – idealne miejsce na wypoczynek nad wodą

Dzika natura, piaszczysta plaża i orzeźwiająca woda, wszystkie te elementy można znaleźć nad zbiornikiem Pilchowickim. Miejsce to zaprasza wieloma atrakcjami, szczególnie związanymi ze sportami wodnymi i wspaniałą naturą. Proponuje również zabytkowe konstrukcje czy pomniki z dawnych lat.

Jakie opcje noclegowe w okolicach Pilchowic?

Okolica jeziora Pilchowickiego jest przygotowana na turystów i oferuje mnóstwo miejsc noclegowych w Pilchowicach o różnym standardzie i odmiennych stylistykach. Z myślą o przyjezdnych powstały tu hotele, pensjonaty czy agroturystyki, które stanowią oazę odpoczynku po aktywny dniu nad wodą.

Pałac Książęcy we Wleniu jest nieco oddalony od jeziora, ale wciąż na tyle blisko, by szybko i wygodnie wybrać się nad zbiornik Pilchowice. Jest to pięknie odnowione miejsce, gdzie można poczuć się niczym prawdziwa rodzina królewska. Obiekt został odrestaurowany w dawnym stylu budownictwa, co jest jego największym atutem i sam zamek to atrakcja do zwiedzania. Na każdym kroku czuć historię, także w pomieszczeniach użytkowych. W ofercie znajdują się pokoje z łazienkami, miejsce zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu oraz piękny ogród.

Nad Poziomem to niewielkie, drewniane domki położone na wzniesieniu, dzięki czemu przed gośćmi rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Sama architektura miejsca to połączenie stylu skandynawskiego i minimalizmu, ale z zachowaniem wszelkich wygód dla klientów. Wielkie, panoramiczne oka powodują, że można podziwiać piękny krajobraz nawet zimą czy w rześki i mglisty poranek. 

Kolejną propozycją jest Nielestno 34, czyli gospodarstwo agroturystyczne także w okolicy Pilchowic. Miejscówka świetnie zlokalizowana względem innych atrakcji, a jednocześnie sama oferuje szereg możliwości spędzania wolnego czasu. W obiekcie znajduje się basen, rozbudowany taras z widokiem, a także sprzęt do uprawiania różnych sportów w rozległym ogrodzie. Opcja idealna dla rodzin dziećmi czy na szybki wypad z przyjaciółmi.

Co można robić w czasie wolnym w rejonie zbiornika Pilchowice?

Jezioro to idealna destynacja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, zaczynając od różnorodnych sportów wodnych, a kończąc na wędrówkach czy trekkingu. Otoczenie zbiornika oferuje mnóstwo ciekawych miejsc gastronomicznych, czyli pysznego, lokalnego jedzenia. Do tego urokliwe agroturystyki ze zwierzętami, a w pobliżu jest nawet ośrodek jazdy konnej. W wolnych chwilach można tu zaznać spokojnego odpoczynku na jednej z piaszczystych plaż lub po prostu popływać łódką. Jest tu wiele malowniczych miejsc na piknik, poszukiwanie unikatowego ptactwa z lornetką lub aktywności zbiorowe np. grę w siatkówkę.

jezioro

Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne w okolicy?

Świetnym miejscem na dłuższy urlop czy krótki wypoczynek są właśnie Pilchowice. Noclegi pełne wygód, zachwycająca natury czy różnorodne atrakcje turystyczne, to wielkie atuty tego regionu i ogromna zachęta dla wycieczkowiczów. Podstawową atrakcją okolicy jest zapora Pilchowice, ponieważ ta monumentalna budowla robi wrażenie na każdym, zatem warto wybrać się tam na wędrówkę i podziwiać starcie wody z konstrukcją. Otoczenie jeziora to idealny cel podróży dla wielbicieli pieszych wędrówek, ponieważ rośnie tu wiele gęstych lasów. Warto zwiedzić zabytkową stację kolejową, a następnie zajrzeć do tuneli kolejowych. W pobliżu znajduje się zabytkowy Dąb Zygmunt, którego wiek datowany jest na 500 lat. Wiele osób zagląda również do niedalekiego Dzikiego Wąwozu z wodospadami, a krótkim marszem można stąd dojść do Kaplicy grobowej na Górze Zamkowej. Kierując się na południe od wody, można trafić do takich atrakcji jak samolot przed cynkownią, zawalony most, mostek kapitański oraz Stary mostek na Kamienicy.

Jakie są najlepsze sposoby na aktywny wypoczynek nad wodą?

Nad wodą czasami wystarczy ręcznik, by w bardzo upalne dni leżeć na plaży, opalać się i czuć tę orzeźwiającą bryzę na twarzy. Miłośnicy bardziej aktywnego wypoczynku do dyspozycji mają szeroką paletę sportów, czyli pływanie kajakiem czy rowerem wodnym lub na nartach wodnych. Do tego żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing. Coraz większą popularnością cieszą się do tej pory mało znane pływanie na desce SUP z wiosłem lub wakeboarding. Oczywiście nie można zapomnieć o tradycyjnym pluskaniu i pływaniu wpław w zbiorniku wodnym. Warto wybrać to, co nie przekracza naszym możliwości fizycznych, ale również dobrze jest eksperymentować i próbować nowych dyscyplin. 

Przejdź do innego artykułu