Palenisko ogrodowe – żeliwne, stalowe czy murowane?

Palenisko ogrodowe to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz cieszyć się miło spędzonymi w ogrodzie wieczorami nawet wtedy, gdy temperatura już zbytnio nie rozpieszcza.

Są to bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu rozwiązania, dzięki którym możesz cieszyć się ciepłem ognia nawet tam, gdzie nie wolno rozpalać ogniska. Jakie palenisko wybrać: żeliwne, stalowe czy murowane?

Palenisko żeliwne – niepowtarzalny nastrój każdego wieczora

Palenisko żeliwne jest misą na nóżkach, na której rozpala się nieosłonięty od góry ogień. Daje on dzięki temu możliwość zgromadzenia wokół siebie większej liczby osób, przez generowanie znaczącej ilości ciepła.

Co więcej, z pomocą tego typu paleniska ogrodowego można z powodzeniem przygotowywać potrawy jak na klasycznym grillu – wystarczy dodać ruszt, lub korzystać z paleniska jak z tradycyjnego ogniska.

Palenisko żeliwne jest wyjątkowo trwałym wyrobem, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z niego przez długie lata. Jest ono również łatwe w czyszczeniu. Dzięki swojej formie, palenisko wykonane z żeliwa dobrze sprawdzi się na patio lub na tarasie. Jego główną wadą jest waga – do przeniesienia paleniska potrzebne są co najmniej dwie osoby.

Palenisko stalowe – szybki sposób na uzyskanie ciepła

Główną przewagą paleniska stalowego nad żeliwnym jest to, że dużo szybciej uzyskuje ono pożądaną temperaturę. Co więcej, istnieją na rynku modele palenisk stalowych postarzanych, dzięki czemu możesz je z powodzeniem wpasować w ogrody w stylu vintage.

Niestety jednak, pomimo zastosowania stali nierdzewnej, paleniska stalowe są dużo mniej odporne na uszkodzenia niż paleniska żeliwne. Palenisko stalowe będzie natomiast odpowiednim wyborem dla Ciebie, jeśli nie chcesz wydawać na nie zbyt wiele.

Palenisko murowane – wieloletnia trwałość

Murowane palenisko ogrodowe jest popularne już od wielu lat. Jego najprostszą formą jest stworzenie go samodzielnie poprzez obłożenie kamieniami miejsca, w którym ma palić się ogień. Można je w ten sposób stworzyć praktycznie za darmo, przy czym nie oznacza to, że koniecznie będzie ono nieestetyczne.

Jeśli jednak zależy Ci na nieco bardziej finezyjnym wyglądzie paleniska, możesz zainwestować w gotowe wyroby, dzięki którym Twój ogród będzie prezentował się jeszcze lepiej. Wybór odpowiedniego produktu pozwoli Ci cieszyć się nim przez długie lata, zamieniając Twój ogród w sympatyczne miejsce odpoczynku niemal niezależnie od pory roku.

Czy paleniska ogrodowe są bezpieczne?

Z reguły tak. Paleniska żeliwne lub stalowe mogą mieć wspomnianą już formę misy na nóżkach, bez osłaniania ognia od góry, co stwarza ryzyko np. upuszczenia żaru na ziemię. Nie oznacza to jednak, że musisz z niego rezygnować. Istnieją modele palenisk w formie kuli, dostępne np. w sklepie Landmann – oznacza to, że jest ono zamykane specjalną kopułą, wykluczając całkowicie ryzyko rozprzestrzenienia się ognia.

jakie palenisko wybrać

Czy z palenisk ogrodowych można korzystać w dowolnym miejscu?

Jak już wspomnieliśmy, najprostszą formą paleniska jest umieszczenie kamieni wokół ognia. Można takie palenisko stworzyć w dowolnym miejscu, w którym nie obowiązuje zakaz rozpalania ognisk. Ma to jednak swoje minusy – po wygaszeniu ognia na ziemi pozostaje nieestetyczny ślad w postaci wypalonej trawy. Paleniska stalowe, podobnie jak żeliwne, są dosyć ciężkie, lecz przy zaangażowaniu dwóch osób można je przenieść do dowolnego miejsca w ogrodzie. Przewożenie ich na dalsze odległości mogłoby już być kłopotliwe.

Paleniska ogrodowe – cena

To, ile będzie kosztowało palenisko, zależy od rodzaju, na który się zdecydujesz. W przypadku palenisk żeliwnych lub stalowych cena może oscylować zarówno w granicach 300 – 600 zł, jak i przekraczać kwotę 1500 zł.

Z kolei paleniska murowane mogą być zarówno najtańszą, jak i najdroższą opcją. W przypadku samodzielnego wykonania może ono powstać nawet za darmo z kamieni lub innych materiałów, które możesz już mieć na wyposażeniu. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na zakup, cena może zaczynać się od 1500 zł wzwyż.

Paleniska ogrodowe to świetny wybór dla wszystkich osób, które marzą o komfortowym korzystaniu z ogrodu niezależnie od pory roku. Jeśli zatem marzy Ci się klimatyczny, ciepły kąt, nie zwlekaj i zobacz, co na Ciebie czeka w sklepach stacjonarnych bądź w sieci.

Przejdź do innego artykułu