Oświetlenie LED stosuje się dziś właściwie wszędzie – w domach, biurach, a nawet na ulicach. Technologia LED jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się technologii oświetleniowych, gwarantujących użytkownikom nie tylko wysoki komfort świetlny, ale przede wszystkim dużą oszczędność i wydajność energetyczną. Systemy oświetleniowe wykonywane za pomocą LED-ów dają właściwie nieograniczone możliwości, pozwalając na dowolną aranżację oświetlenia w pomieszczeniu i gwarantując optymalne wyniki w każdym środowisku. Jak jednak sprawdzają się w skrajnie wymagających warunkach przemysłowych, gdzie pod uwagę brana jest nie tylko ekonomiczność, ale i higiena czy wydajność cieplna oświetlenia?
Czym musi charakteryzować się oświetlenie dla przemysłu?
W warunkach panujących na różnego rodzaju halach przemysłowych i produkcyjnych wydajność świetlna to jeden z najważniejszych aspektów bezpiecznej pracy. Dobra widoczność elementów wyposażenia oraz stanowiska pracy jest kluczowa do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu pracy, choć oczywiście wysokie wymagania stawiane są tu nie tylko pracownikom, ale i wspomnianym elementom wyposażenia czy właśnie elementom oświetlenia. Wprowadzenie optymalnej ilości światła do wielkopowierzchniowych pomieszczeń to duże wyzwanie, któremu LED-y są w stanie sprostać.
Generalnie można uznać, że w środowisku przemysłowym konieczne jest dziś stosowanie zarówno oświetlenia ogólnego, rozpraszającego światło na całej powierzchni pomieszczenia, jak i świateł miejscowych, skierowanych na konkretne stanowiska pracy i uzupełniających działanie tego pierwszego. Informacje na temat oświetlenia stanowisk pracy są precyzyjnie określone w przepisach i normach prawnych, w tym przepisach dotyczących BHP oraz warunków technicznych budynków przemysłowych. LED-y muszą spełniać więc nie tylko wymaganiom i pomysłom architekta, ale też odgórnym przepisom i założeniom prawnym. Dzięki swojej charakterystyce i możliwościach dostosowywania się do różnych warunków pracy, robią to jednak znakomicie.
Oprawy przemysłowe LED – ekonomiczne oświetlenie hal produkcyjnych
Lampy przemysłowe LED konstruowane są tak, by mogły pracować w najtrudniejszych warunkach panujących na halach przemysłowych. Brak stabilnego napięcia, niskie lub wysokie temperatury czy opary unoszące się w powietrzu mogą zaburzać działanie tradycyjnych źródeł światła, jednak dla oświetlenia LED są w głównej mierze obojętne. Jedynie wspomniana temperatura może odbić się na żywotności diody – im wyższa, tym krótszy okres jej pracy. Mimo to, wysokiej jakości oprawy przemysłowe LED gwarantują prawidłowe funkcjonowanie oświetlenia w wszelakich warunkach i wykorzystywane są dziś na terenach zakładów produkcyjnych, w centrach logistycznych, na magazynach i wszędzie tam, gdzie oświetlenie ma znaczący wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy.
Diody LED kojarzyły się do niedawna z oświetleniem na znacznie mniejszą skalę, jednak dziś z powodzeniem zastępują pełnowartościowe żarówki i halogeny. Ich wydajność pracy jest jednak znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań – nawet 90% energii pobieranej przez moduły LED jest przekształcana na światło widzialne, dzięki czemu oświetlenie nawet dużych pomieszczeń jest znacznie tańsze i wydajniejsze, niż dotychczas. Co najważniejsze, diody LED charakteryzują się natychmiastowym czasem rozruchu – w przeciwieństwie do lamp halogenowych czy innych lamp przemysłowych nie wymagają czasu, by osiągnąć pełnię jasności i tym samym nie ograniczają możliwości pracy w przypadku chwilowego zaniku prądu czy konieczności czasowego wyłączenia oświetlenia.
Zalety świateł LED dla przemysłu
Wspomniana już energooszczędność oświetlenia LED jest niewątpliwym atutem w przypadku konieczności doprowadzenia skutecznego źródła światła do dużych powierzchni przemysłowych – straty generowane przez tradycyjne oświetlenie nie są zwykle zauważalne dopóki przedsiębiorstwo nie przerzuci się właśnie na LED-y i zauważy znaczące zmniejszanie się rachunków za energię. Lampy LED to jednak także korzyść dla środowiska – emisja CO2 i promieniowania IR jest tu znacznie niższa niż w przypadku żarówek tradycyjnych czy halogenów, co oczywiście pozwala dopasować się firmie do coraz ostrzejszych wymagań środowiskowych.
Ważnym z przemysłowego punktu widzenia atutem LED-ów jest też możliwość doboru odpowiednich parametrów mocy oświetlenia oraz uzyskania każdej możliwej barwy światła. Dzięki temu światło na hali produkcyjnej może osiągnąć wymaganą jasność i barwę bez konieczności wymiany żarówek czy manipulowania osłonami. Choć inwestycja w oświetlenie LED jest znacznie bardziej kosztowna od tradycyjnego oświetlenia, jej koszty zwracają się dość szybko w postaci oszczędności energetycznych, wyższego komfortu pracy i przede wszystkim mniejszej awaryjności systemu.