Najważniejsze parametry i funkcje w łóżku rehabilitacyjnym

Łóżko rehabilitacyjne jest niezbędnym elementem wyposażenia zarówno placówek medycznych, jak i domów, w których będzie mieszkała osoba niezdolna do samodzielnego poruszania się.

Łóżko rehabilitacyjne jest wykorzystywane podczas opieki nad pacjentami, wymagających specjalistycznej pomocy po operacji, wypadku bądź zmagających się z poważną chorobą. Funkcjonalne łóżka rehabilitacyjne wspomagają proces regeneracji, ale również zapewniają komfort i swobodę osobom leżącym.

Łóżko rehabilitacyjne powinno być dostosowane do osoby, która będzie w nim spędzała najwięcej czasu. Dlatego też łóżka medyczne różnią się od siebie parametrami oraz funkcjami, dzięki czemu każdemu pacjentowi można zapewnić maksymalną wygodę, a także bezpieczeństwo. Na jakie parametry łóżek rehabilitacyjnych należy zwrócić uwagę? Czym dokładnie różnią się od siebie poszczególne modele łóżek rehabilitacyjnych?

Dlaczego osoby chore potrzebują łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżka rehabilitacyjne to w praktyce łóżka medyczne, które znajdują swoje zastosowanie w publicznych i prywatnych placówkach leczniczych, ale również w domach, gdzie mieszkają osoby wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Wbrew pozorom łóżko rehabilitacyjne dla osoby chorej i nie mogącej samodzielnie się poruszać w domu, to ogromne udogodnienie, którego nie może zabraknąć.

Odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta łóżko będzie miało znaczny wpływ na poprawę jego zdrowia, zapewni mu maksymalny komfort podczas długich godzin leżenia, a także pozwoli na większą samodzielność. 

Łóżko rehabilitacyjne dla osoby chorej, dochodzącej do siebie po różnego rodzaju zabiegach, wypadkach czy zmagających się z chorobą, jest niezwykle potrzebne. Doceniają je zarówno osoby stale leżące, a także ich opiekunowie oraz specjaliści przeprowadzający rehabilitację.

Współcześnie łóżka rehabilitacyjne wyróżniają się solidną konstrukcją, licznymi udogodnieniami oraz funkcjami, znacznie wpływających na poprawę komfortu chorego.

Łóżka rehabilitacyjne – najważniejsze parametry i funkcje

Dobrej jakości łóżko rehabilitacyjne, które będzie doskonale spełniają swoją funkcję, powinno być przede wszystkim dopasowane do wzrostu i wagi pacjenta. To jedne z podstawowych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze łóżka medycznego.

Poszczególne modele łóżek będą się od siebie różniły, aby znaleźć takie, spełniające wszystkie wymagania pacjenta oraz jego opiekuna. Standardowe łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza około 130 kilogramów. Obecnie jednak w sklepach ze sprzętem medycznym można znaleźć specjalne modele przeznaczone dla osób o większej wadze.

Maksymalny udźwig łóżka będzie również wpływał na jego wymiary. Im mocniejsza konstrukcja, tym szersze leże.

Do najważniejszych parametrów łóżka rehabilitacyjnego należy zaliczyć także sposoby jego sterowania. Szczególnie funkcjonalne są łóżka medyczne sterowane za pomocą pilota. Oprócz tego, że taki sposób regulowania oparcia oraz poszczególnych segmentów leża ułatwia pielęgnację nad chorobą osobą, to również pozwala leżącemu na samodzielne przyjmowanie komfortowej pozycji.

Dzięki możliwości sterowania łóżkiem za pomocą pilota, w dogodnej dla siebie chwili mogą dostosować wysokość oparcia do aktualnych potrzeb, bez konieczności proszenia kogoś o pomoc.

łóżko rehabilitacyjne

Funkcjonalne łóżka rehabilitacyjne

Funkcjonalne łózka rehabilitacyjne powinny posiadać udogodnienia, dzięki którym długotrwałe leżenie nie tylko nie będzie problematyczne dla chorego. Oprócz tego dodatkowe funkcje łóżka zapobiegną powstawaniu odleżyn i bolesnych odparzeń.

Do parametrów łóżka rehabilitacyjnego należy również zaliczyć dodatkowe wyposażenie. Oznacza to, że lepszej jakości łóżka rehabilitacyjne są wyposażone w barierki boczne, wysięgniki i drabinki, co znacznie ułatwia zmienianie pozycji przez chorego, a także wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli łóżko rehabilitacyjne jest wyposażone w specjalny wieszak na kroplówkę (zwłaszcza jeśli pacjent wymaga jej przyjmowania) oraz dodatkowy stolik na rzeczy osobiste.

Funkcjonalne łóżka rehabilitacyjne posiadają również specjalne kółka, wyposażone w hamulec, dzięki któremu konstrukcja nie będzie się ruszała przy każdym, nawet najmniejszym ruchu pacjenta. Dodatkowo obrotowe kółka ułatwiają przemieszczenie łóżka po pokoju.  Więcej o łóżkach medycznych można przeczytać na stronie www.x-reh.pl.

Rehabilitacja to czasochłonny proces, dzięki któremu łatwiej jest wrócić do zdrowia bądź poprawi stan pacjenta. Warto jednak zaopatrzyć osobę leżącą w wygodne i bezpieczne łóżko rehabilitacyjne, dzięki czemu cały proces leczenia będzie dla niego bardziej komfortowy. Wybór odpowiedniego łóżka medycznego będzie uzależnione od jego parametrów, a także dodatkowych funkcji i wymagań pacjenta.

Przejdź do innego artykułu